TÜRKİYE

VAN GÖLÜ EKSPRESİ YOLCULUK REHBERİ|VanRail

Tarafından
üzerinde
Mart 21, 2018
Van Gölü Ekspresi; tren seyahatleri nihayet ülkemizde gereken değeri görmeye başladı. Doğu Ekspresi’ne binmeyi çok isteyen ama bir türlü bilet bulamayanlardan mısın? Hadi o zaman sende bizim gibi Van Gölü Ekspresi’ni dene. Van gölü Ekspresi ile ilgili aklına gelebilecek tüm sorular aşağıda.

Van Gölü Ekspresi’nin Doğu Ekspresi ‘nden belli farkları ise güzergah farkı ve Van Gölü Ekspresi’nin haftada iki kere sadece salı ve pazar günleri kalkması. Bunların haricinde iki trende de sistem aynı.

Doğu Ekspresi yazımızı okumak için buraya tıklamanız yeterli.
Oradan baktığımızda Van Gölü Ekpresi ne kadar bir ulaşım aracı gibi görünse de aslında hiç de öyle bir araç değildir. Çünkü bu yolculuk sayesinde bir çok dostluk, arkadaşlık kuruyoruz. Şehir hayatında rastlayamayacağımız güzellikte yollar görüyoruz.
van gölü ekspresi

VAN GÖLÜ EKSPRESİ GENEL BİLGİLER

Ekspresin adı Van Gölü Ekspresi olsa da aslında tren Van’a değil de Bitlis’in Tatvan ilçesine gitmektedir. Tatvan Gar’dan ise feribota binerek Van’a geçebilirsiniz. Van Gölü Ekspresi her Salı ve Pazar günleri, Ankara Tren Garı’ndan saat 11.00’de kalkar. Ankara Gar’dan kalkış yaptıktan sonra sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Muş’u geçerek saat 12.30’da Tatvan Gar’a ulaşır. Yolculuk toplamda 26-27 saat arasında sürmektedir.
Ankara’da Başkentray çalışmaları olduğundan trenin kalkış istasyonu değişmiştir. Ankara Tren Garı’ndan değil de Irmak’tan kalkmaktadır. Bu nedenle trenin kalkış saatinde Ankara Gar’dan otobüsler sizi Irmak Tren İstasyonu’na götürmekte ve yolculuk buradan başlamaktadır. Bu ekstra için herhangi bir ücret ödemiyoruz. Van’dan dönüş yolculuğunda ise son durağımız Irmak istasyonu. Gidişte olduğunun tersine bu kez otobüsler bizi Irmak’tan alıp Ankara Tren Garı’na bırakmaktadırlar.

VAGONLAR

Van Gölü Ekspresi’nde 4 çeşit vagon bulunmaktadır.
– Pulman (normal koltuklu – vagondaki her sırada 2 çiftli, 1 tekli koltuk var, yani gayet geniş)
– Örtülü Kuşetli (oda halinde 4 kişilik, koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor, temiz nevresim veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz)
– Yataklı (oda halinde iki kişilik, içinde buzdolabı, masa ve lavabo var)
– Yemekli (Trenin restaurantıdır. Menüde çorba, ızgaralar, mezeler, atıştırmalıklar, alkolsüz içecekler mevcut.)
Biz örtülü kuşetlide gittik. Ama en konforlu olan 2 kişilik odalar. Eğer ben rahatıma düşkünüm diyorsanız ve bilet de bulabilirseniz eğer mutlaka 2 kişilik odalarda gidin.
 

Yataklı Vagon

Yataklı odayı iki kişi tutabiliyorsunuz. Eğer isterseniz tek kişi de az bir fiyat farkıyla sahip olabilirsiniz. Rahat mı diye soracak olursanız son derece rahat ve rahatlığının yanında tren sesi o kadar romantik geliyor ki yolculuğu bambaşka bir boyuta getiriyor. Ben çuf çuf sesiyle uyuyamam diyenleri duyar gibiyim ama hiç korkmayın o ses hiç bitmesin isteyeceksiniz.
Oda içerisinde;
 • Altta iki adet koltuk bulunmakta koltuğu indirdiğimizde yatak oluyor, aynı zamanda üstte de açılan bir yatak var.
 • 2 adet priz,
 • 1 adet masa,
 • 1 adet lavabo,
 • Elbise askısı,
 • Raf,
 • Buzdolabı (içerisinde sizin için abur-cubur var),
 • Ayna,
 • Klima.

van gölü ekspresi

ÖRTÜLÜ KUŞETLİ

Doğu Ekspresinde yataklı vagonda gitmiştik. Fakat Van Gölü Ekspresi’nde bilet bulamadığımızdan örtülü kuşetlide gittik. Şimdi sizlere biraz oda hakkında bilgiler verelim. 
 • Karşılıklı iki adet koltuk bulunmakta, bu koltuklarda 4 kişi oturabilmekte. Koltukları indirdiğimizde yatak oluyor.
 • Karşılıklı iki koltuğun üzerinde de gizlenmiş iki adet yatak bulunmakta. Askılarını çözdüğümüzde yatak olmakta.
 • Karşılıklı iki koltuğun arasında ufak bir masa bulunmakta.
 • 2 adet elbise askısı.
 • Camın üzerinde raf bulunmakta fakat raflar dar olduğundan dolu dolu bir kamp çantası sığmıyor. Fakat koltukların altı müsait.
 • Isıtıcı.

van gölü ekspresi

 

RESTAURANT

Bizce Van Gölü Ekspresi’nin en keyifli bölümü burası. Gayet geniş bir alana sahip ve tüm insanların sosyalleşme alanı olduğunu söyleyebiliriz. Restaurantta çay, kahve, meşrubat vb. birçok içecek bulunmaktadır. Tost, sandviç ve dondurulmuş birçok yemek bulunmaktadır. Kısacası yanınıza hiçbir erzak almasanız bile trenin mutfağı ile idare edebilirsiniz. Fakat dondurulmuş yemek ne kadar güzel olur o konuda pek emin değiliz. Size tavsiyemiz yanınızda yemeğinizi getirip en azından kendi kahvaltınızı hazırlayabilirsiniz.
Bu bölüm odamıza göre daha ferah aynı zamanda çünkü odada yolculuk ederken yolun sadece bir tarafını görüyoruz ama burada iki yönü de görebiliriz. Fotoğraf tutkunlarının yeri burası bizce 😃
Restaurant da alkol servisi yoktur. Fakat siz yanınıza içeceğinizi getirirseniz odanızda içebilirsiniz.
van gölü ekspresi
 

Tren temiz mi?

Yolculuğa başlamadan önce bizim de çekincelerimiz vardı. Ama Van Gölü Ekspresi sizi utandıracak derecede temiz. Eğer İngiliz Mürebbiyeler gibi yetiştiyseniz bir şey diyemem. Biz örtülü kuşetlide gittik  ve serilen nevresimler şaşırtıcı derecede temizdi ve vagon görevlisi ağabey gayet titizdi. Oda içerisinde herhangi bir ihtiyaç halinde görevliyi çağırmak amaçlı bir de zil bulunmaktadır. Tuvaletler gayet temiz ama yolculuk esnasında hunharca kullananlar olduğu için kirlenebiliyor. Trende bir de ortak duş bulunmaktadır. Biz kış ayında gittiğimiz için kullanılmıyordu ama eğer isterseniz kullanabilirsiniz.

Tavsiyeler

 • İlk olarak uyumayı kafanızdan çıkartın. Uyumaya mı geldiniz?
 • Trene Ankara’dan 11.00’da bindiğimizde o saatten itibaren hava kararana kadar çok güzel manzaralar karşınıza çıkacaktır. Zaten o güzel yol karşısında kimse uyuya kalamaz.
 • Müzik çalarınızı yanınıza almayı unutmayın. Eşsiz manzaraları favori müziğiniz eşliğinde unutulmaz kılın.
 • Yanınıza çöp poşeti alın çünkü odadaki kova yeterli değil.
 • Fotoğraf makinenizi tabii ki almayı unutmayın.
 • Yolculuk esanasında aşırı derecede sosyal olun. Çünkü trendeki insanlar da sizinle aynı amaçla geliyor. Ortak paydada buluşursanız Van içi yolculuğunuzu daha ucuza getirebilirsiniz (minübüs kiralama vs.).
 • Ben öyle her yemeği yiyemem diyen arkadaşlar yanınıza mutlaka erzak alın çünkü trende sadece donmuş yiyecekler var.
 • Trende alkol servisi yapılmamaktadır. Alkol sevenler yanınıza alın odanızda içebilirsiniz.
 • Trenden dışarı sarkmanızı tavsiye etmem. Zaten buna izinde verilmiyor. Ama bu geleneği yapmadan dönmem diyenler için ise tren kapıları kilitli değil rahatça açabilrisiniz ama yakalanmamaya dikkat edin 😃
 • Tren ara istasyonlarda çok az duruyor bazen hiç durmuyor ineyim takılayıp deyipte treni kaçırmayın.

Van Gölü Ekspresi

VAN’DA KONAKLAMA

Van’da birçok otel bulunmaktadır. Fakat biz öğretmen evinde kaldık hem fiyatı uygundu; kişi başı kahvaltı dahil 50 tl, hemde gayet merkezi bir yerdeydi. Sonrasında Van’da tanıştığımız arkadaşlar iyi ki öğretmen evinde kaldınız dedi çünkü Van’da ki otel kalitesi vasatmış. Bu Vanlıların yorumu biz tecrübe etmedik. Bu arada öğretmen evlerinde öğretmenler 35 tl, kamu görevlileri 40 tl, sivil vatandaş ise 50 tl ye kalabiliyor. Fakat eğer evli değilseniz sevgilinizle aynı odada kalamıyorsunuz.  Van Şişli Öğretmen Evi’nin iletişim ve fiyat bilgilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 
 

VANDA YAPILACAK AKTİVİTELER

Van Kalesi
Konaklama işini hallettikten sonra bizim ilk yaptığımız Van Kale’sine gitmek oldu. Zaten yarım günümüz olduğundan bu arada Van Kalesi’ni aradan  çıkartalım dedik. Van Kalesi görsel olarak çok güzel ve çok güzel hikayelere sahip bir yer. İlk gününüzü Van Kalesi ile değerlendirebilirsiniz. 
Van Gölü Ekspresi
 
Akdamar Adası ve Kilisesi
İkinci günümüzü akdamar adasında geçirdik Van’ın Gevaş ilçesindeki iskeleden adaya motorlar kalkmaktadır. Ada çok güzel, çok da özel bir efsanesi var. Ada içerisinde aktif olarak kullanılmayan ve koruma altında bir kilisede mevcut. Ada yolculuğu esnasında Van Denizi’nin de tadını çıkarabilirsiniz. Şimdi size garip geldi göl  ne zaman deniz oldu diye ama gittiğinizde Vanlıların neden deniz Van Denizi dediğini anlayacaksınız.
Van’ın gece hayatı gayet güzel. Çok şık mekanlara sahipler, ben fazla yorulmadan gece yatmaktansa gece çıkıcam diyenler için güzel mekanlar mevcut.
Van Gölü Ekspresi
 
Muradiye Şelalesi
Üçüncü günümüzü Muradiye Şelalesi’ne giderek değerlendirdik. Muradiye Şelalesi Van merkeze gayet uzak, 80 km. O yüzden gidip gelmesi biraz vakit alıyor ve yolculuk biraz çetrefilli, buraya gitmek isteyenler biraz vakitlice davranırlarsa gayet iyi olur.
Van Gölü Ekspresi
Van Kedi Evi
Van merkeze çokda uzak değil, üniversite yerleşkesi içinde bulunmaktadır. Buraya giderek kedilerle kısada olsa vakit geçirebilirsiniz.
Van Kahvaltısı
Van’a gidipte meşhur Van kahvaltısını yemeden asla dönmeyin deriz biz. Alışılmışların yanında çok değişik lezzetleri tadabilirsiniz. Bunun için en iyi adres ise bizce Sütçü Fevzi; Gevaş’a giderken Van Gölü kıyısında kalıyor. Minibüsçü abilere söylediğinizde yardımcı olurlar.
Van Gölü Ekspresi
 Van’da gezilecek tüm yerleri, yapılabilecek bir çok aktiviteyi ”Van Gezi Rehberi” yazımızda anlatmaya çalıştık. Okumak için buraya tıklamanız yeterli.

VAN GÖLÜ EKSPRESİ FİYATLARI

(KİŞİ BAŞI TEK YÖN – KASIM 2016)
Pulman : 46 TL
Örtülü Kuşetli: 61 TL
Yataklı 2 kişi alırsanız kişi başı: 96 TL
Yataklı 1 kişi: 116 TL (iki kişilik oda tek kişiye kapanıyor)
Güncel fiyatlar için TCDD nin sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Malum ülke ekonomisi her an her şeye zam gelebiliyor.
VAN GÖLÜ EKSPRESİ BİLET ALMA SİSTEMİNE BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ.
Bizden bu kadar artık gerisi sizde, hadi durma yola çık ve yolculuğun tadını çıkar.
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe