uzungöl
KARADENİZ

Uzungöl Kamp ve Gezi Rehberi|Trabzon

Tarafından
üzerinde
Ağustos 26, 2018
Yazıya böyle başlayıp canınızı sıkmak istemezdik fakat Uzungöl, büyük hevesle gittiğimiz ama hayal kırıklığına uğradığımız yerlerden biri oldu. Nedenini hemen şimdi sormayın. Yazının ilerleyen bölümlerinde anlatacağız.
Uzungöl, ülkemizdeki yerli yabancı turist açısından en çok ilgi çeken destinasyonlardan birisi. Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı olan Uzungöl, ülkemizin turizm merkezlerinden bir tanesidir. Eski adı Saraho olan bu bölgede yerleşim ilk olarak 1650 yıllarına dayanmaktadır.
uzungöl

Ulaşım 

Uzungöl, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlıdır. Trabzon merkeze uzaklığı 99 km’dir. Çaykara ile arasındaki mesafe ise 19 km’dir. Biz kendi aracımızla İstanbul’dan yola çıktık ve Uzungöl’e ulaşana kadar yol üzerinde herhangi bir aksilikle karşılaşmadık. Yollar gayet güzel ve düzgündü. Uzungöl’e ulaşım konusunda kafanızda herhangi bir tereddüt olmasın. Gayet rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.
Uzungöl’ü tepeden görmek isteyenler için ise tepe noktalara çıkarken biraz zorlanacaklar. Çünkü hem aşırı trafik var hem de yollar çok düzgün değil.
uzungöl

Konaklama 

Uzungöl’de birçok konaklama alternatifi bulunmaktadır. Bunlar arasında; otel, pansiyon, bungalov ve kampçılar için de birçok müsait alan vardır. Karaster Yaylası’nda kamp yapabilirsiniz. Bu yayla Uzungöl’ü en iyi gören noktalardan bir tanesi. Biz Zirve Cafe tabelalarını takip ederek Karastel Yaylasına ulaştık.uzungöl
Konaklama için bizim tercihimiz Uzungöl’de Duyuf Otel’di. Konum olarak Uzungöl’e yürüme mesafesinde. Duyuf Otel‘i tercih etmemizin sebebi ise sahibi Alkan Bey’in çok ilgili ve misafirperver tutumuydu. Eğer otel konaklaması düşünürseniz Duyuf Otel’i öneririz. Buraya tıklayarak otelin sayfasına ulaşabilirsiniz.
uzungöl
Kamp kuracak olan arkadaşlarımız için bir diğer önerimiz ise Karaster Yaylası’na çıkarken Galo Omad Cafe’ye gelmeden önce Uzungöl’ü iyi bir noktadan gören Çadır Kent’i de tavsiye ederiz.uzungöl
Uzungöl’e yazın gidecek arkadaşlar iyi para harcayacağınızın bilincinde olun. Uzungöl yazın Arap turistlerle dolu olduğundan fiyatlar çok yüksek.

Uzungöl Manzaralı Kahvaltıya Doyamadık!

Bu güne kadar hep beraber birçok yer gezdik. Fakat manzaranın bu kadar güzel olduğu çok az yerde kahvaltı yapmışızdır. Uzungöl bu konuda enlerimiz arasında yerini aldı. Biz Uzungöl manzaralı kahvaltımızı Galo Omad Cafe‘de yapmayı tercih ettik. Bir demlik çay, iki kişilik serpme kahvaltı ve muhteşem Karadeniz muhlaması eşliğinde mis gibi kahvaltımızı yaptık. Galo Omad’ı tercih etmemizin sebebi ise hem misafirlerine karşı olan güzel tutumları ve fiyatıydı. Bu muhteşem kahvaltıya kişi başı 25 TL verdik.
uzungöl

Neden Hayal Kırıklığı?

En başta bahsettiğimiz konuya gelecek olursak, neden hayal kırıklığı yaşadık? Siz de eminiz ki gittiğinizde bize hak vereceksiniz.
  • İlk sebebimiz aşırı derecede Arap turistin olmasıydı. Kafamızı nereye çevirsek Araplar. Türk görmedik resmen.
  • Göl çevresinin sit alanı olmasına rağmen ahşap da olsa yapılaşmaya açılması ve eski doğallığından çok uzaklaşması.

uzungöl

  • Esnafın size yürüyen banknot gözüyle bakması. Bunun en büyük sebebi ise Araplar. İlk maddede o yüzden Araplardan şikayetçi olduk. Bunun nedeni ise Uzungöl esnafının Arap turistleri çok zengin belleyip faiş rakamlara hizmet vermesi ve ürün satması. Araplar ile olan ticari ilişki bu seviyede iken biz yerli turistleri kim takar.
  • Biz Uzungöl gezimizi Uzungöl çevresini tam anlamıyla turlayamadan bitirdik. Bunun en büyük sebebi kapasitesinin çok üzerindeki nüfus, göl çevresindeki aralıksız bakkal, restaurant, otel vb. yapılaşma.

uzungöl

Karaster Yaylası|Uzungöl’de Yalnız Kalmak İsteyenler

Bütün yazı boyunca Uzungöl’ün kalabalığından bahsettik. “Uzungöl’de hiç mi kafamı dinleyemem?” diyen arkadaşlara Karaster Yaylası’na gitmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Oldukça yüksek bir noktada bulunuyor ve araba ile çıkma imkanınız var. Yollar dar ve biraz bozuktu. Ama manzarası muhteşemdi. Karaster Yaylası’nda yeme-içme konusunda kafanız rahat olsun. Hem yerel halktan hem de Zirve Cafe’den ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.
uzungöl
“Karadeniz Bölgesi’nde başka nereleri gezebilirim?” diyenler buraya tıklayarak ilgili diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın!

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe