İnceburun
KARADENİZ

Türkiye’nin En Kuzey Ucu Sinop İnceburun |Sinop

Tarafından
üzerinde
Ağustos 5, 2018
İnceburun Sinop; Karadeniz turumuzun ilk durağı olan ve çok sevdiğimiz Sinop’ta mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri. Sinop İnceburun Feneri ve Türkiye’nin en kuzey ucu. İnceburun gezisi sizi acıktıracaktır o yüzden Sİnop’ta ne yenir yazısına bakmanızda fayda var:) buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

Sinop merkezden Akliman tabelasını takip edin ve yol üzerinde bulunan Sinop İnceburun tabelasından devam edin. Fener, Sinop merkeze 20 km mesafede bulunuyor. Birkaç köyden geçerek ve tabelaları takip ederek kolayca gidebilirsiniz. Köyler dışındaki yerler hep orman ve arada otlayan inekleri falan görüyorsunuz. Yol gerçekten çok keyifli. Biz giderken hava baya sıcaktı. Ama arabanın camlarını açıp mis gibi temiz havayı içinize çektiğinizde ve o ılık havanın teninizde bıraktığı etki tarif edilemez. Ne demek istediğimizi deneyin anlayacaksınız.
İnceburun

İnceburun Feneri 

Sinop İnceburun Feneri’nin en büyük özelliği Türkiye’nin en kuzey noktasında yer alması. Bu özelliği ile diğer fenelere biraz fark atmış gibi ne dersiniz?

Fener’in bulunduğu alan, katılaşmış lavlardan ve aglomeralardan oluşuyormuş. Değişik ve görsel olarak güzel bir görüntüsü var. Hatta Ertan hiç üşenmedi bu değişik kayaların üzerinden hoplaya zıplaya koştu gitti Türkiye’nin en kuzey ucuna. Ben de onun bu güzel fotoğraflarını çektim tabi ki.

İnceburun

Fener 1863 yılında yaptırılmıştır ve denizden yüksekliği 38 metre. Bembeyaz Kulesi ise 12 metrelik uzunluğu ve ihtişamı ile görülmeye değer. Karadeniz’in dev dalgalarına karşı bembeyaz vücudu ile adeta dimdik duruyor.

Fener’de çok uzun yıllardır bir aile yaşıyor ve buranın bakımınından bu aile sorumlu. Fener hakkında kızları ile konuşma fırsatımız oldu. Fenerin bakımı 5 kuşaktır kendilerine aitmiş. Kızlarının burada gelenlere gözleme çay vs hizmeti verdiği bir yeri var. Fenerin hemen karşısında yer alıyor.

Bizden iletmemizi istedikleri, burada su olmaması ve yolunun şu anda biraz kötü durumda olması nedeniyle sıkıntı yaşadıkları. Belediyeye başvurmuşlar sanırım ama iki hane yaşadığı için burada bir hizmet olmuyormuş. İnşallah en kısa zamanda çözülür problemleri.

Biz burada bulunan bir kamelyada kendi hazırladığımız kahvaltımızı yaptık. Ancak çok rüzgar alan bir yer. O nedenle sofra hazırlamak biraz zor oldu. Ertan’la daha önce böyle bir fenerin hikayesinin anlatıldığı bir film izlemiştik. Adını hatırlayamadım. Hatırlarsam yazarım demiştim. Bir takipçimiz filmin adını instagram postunun altına yazmış sağolsun. Filmin adı “Hayat Işığım (The Light Between Oceans)”. Kendimizi o filmde gibi hissettik Sinop İnceburun’dayken. Hatta ben daha sonra sohbet ettiğimiz hanımefendiye sordum “Burası çok güzel ya değişik bir havası var, burada film çekimi falan olmuyor mu?” diye. Kendisi daha önce film ve klip çekimi olduğunu söyledi. O filmleri ve klipleri bilen varsa söylesin, izlemek istiyoruz merak ettik.

Sinop İnceburun manzarası çok güzeldi. Karadeniz’in eşsiz güzelliğini size sunan bu koca heybetli yapı, fotoğraf çekilmek için çok güzel bir yer. İlk fırsatta buraya gelip bu güzelliği yaşamanızı tavsiye ederiz.inceburun

Konaklama

Konaklamaya gelince de merkezde konaklayıp buraya gelenler olduğu gibi ara sıra karavan ve çadırlılar da geliyormuş.

Kamp yapmak için pek uygun bir yere benzediğini söyleyemeyiz açıkçası. Su, yol, tuvalet vs. gibi durumları düşünerek bu kanıya vardık ama yine de kamp yapacak arkadaşların kendi seçimleri. Biz böyle yerlerde kamp yapmayı severiz. Bu sefer vakit sıkıntısından dolayı kalamadık, inşallah başka sefere. Uygun değil yorumumuz kamp alanı imkanlarını arayanlar içindi.

İnceburun

Sinop İnceburun maceramız burada sona eriyor. Sonrasında dönüş yoluna geçtik. Sinop’taki diğer gezilecek yerlerle ilgili yeni bir yazı daha gelecek.

Daha önce yayınladığımız Erfelek Şelaleleri Kamp ve Gezi Rehberi, Sinop Mantısı, Teyze’nin Yeri ve Sinop Eski Cezaevi Gezi Rehberi adlı yazılarımız için başlıkların üzerine tıklamanız yeterli.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe