taş teras
KARADENİZ

Taş Teras ve Sırçalı Kanyonu Kamp ve Gezi Rehberi|Karabük

Tarafından
üzerinde
Kasım 19, 2018
Taş Teras, bugüne kadar gördüğümüz ve en keyif aldığımız doğa harikalarından bir tanesiydi. İnanıyoruz ki kısa bir süre içerisinde Safranbolu’nun gözdesi haline gelecektir. Doğal oluşum bir doğa harikası olan Taş Teras bizim için unutulmaz güzellikteydi. Bu sebeple cam terastan daha çok beğendiğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Çok güzel fakat şimdi sıra yol tarifinde.
taş teras

Ulaşım

Biz İstanbul’dan yola çıktığımız için öncelikle 4 saat lik bir yolculuğun ardından Safranbolu’ya geliyoruz. Safranbolu şehir merkezinden yaklaşık 15 km mesafede bulunmaktadır. Safranbolu çıkışında Eflani/Bartın sapağından sonraki ilk solda Yazıköy/Düzceköy sapağı var. Oradan sola giriyorsunuz. Düzceköy meydanına varınca soldan asfalt yoldan devam ediyorsunuz. Bir kaç km sonra sağda ”Kozcığız” tabelasından giriyorsunuz. Yaklaşık 2 km sonra toprak yoldan ilerleyip Taş Teras’a varıyorsunuz. 3 adet yol toprak yol var en soldaki sizi Taş Teras’a götürecek olan yol. Bundan sonrası çiçek arkadaşlar. Terasın tadını çıkartın.
taş teras

Konaklama

Taş Teras’ta kamp yapmak haricinde herhangi bir konaklama alternatifi bulunmamaktadır. Herhangi bir otel pansiyon vb. yok. Bunlara gelene kadar çevrede herhangi bir ev dahi yok.
Taş Teras bir süre önce ziyarete kapatılmış. Taş Teras’a giden yola tel örgü çekilmiş. Olumsuz bir şey yaşanmasın diye önlem almak yerine, direk tel örgü ile girişi yasaklamışlar. Fakat bizden önce birileri tel örgüyü açtığından biz de bu yerden geçip Taş Teras denilen aşağısı uçurum olan kayanın üstüne çıkmayı başardık. Gerçekten de çok etkileyici bir yer. Karşınızda alabildiğine kanyon manzarası ile sanki başka bir dünya.
taş teras
Bunların haricinde Taş Teras’ta tuvalet, lavabo, erzak alabileceğiniz herhangi bir yer bulunmamaktadır. Giderken tedarikli gitmenizde fayda var. Kamp yapmak dedik ancak burada normalde kamp yapmak da yasak. Ona göre önleminizi almalısınız. Biz kamp yapmadık. Birkaç saat çadır kurup manzaranın tadını çıkardık. Vaktimiz olsaydı yapmak isterdik. Ancak yapısal olarak buradaki kayaların aşınabildiğini duyduk. Yani bir tehlike var. Aklınızda olsun.
taş teras

Sırçalı Kanyonu ve Gözetleme Kulesi

Sırçalı Kanyonu bizce Türkiye’nin sayılı kanyonlarından. Harika bir görüntüsü var 🏔️
Sırçalı Kanyonu’na kendi aracınızla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz 🚙
Fotoğrafın çekildiği noktadan kanyonu panaromik olarak görebilirsiniz. Burada bir de Gözetleme Kulesi var. Burada su, tuvalet ve oturmak için bir alan var. Fazla rüzgar aldığı için biz kuledeki oturma yerinde değil arkasında ağaçların yanına kurduk masamızı. Çayımızı de demledik. Oh, değmeyin keyfimize! Ateşte yapılan çay da daha bir lezzeti oluyor ☕🔥
taş teras
Bu bölgeye yaban hayatı geliştirmek için çeşitli hayvanlar getirilip salınmış. Kamp yapmak yasak diye biliyoruz. O nedenle dikkatli olmakta fayda var. Siz de bizim gibi günü birlik ziyaret edebilirsiniz. Bir sürü kuş türünü de görmek mümkün. Biz birkaç tane gördük. Ama isimlerini bilmiyoruz 🐤🦅🐦🕊️🦉
⚠️Önemli bir hatırlatma: burada bizim telefonumuz çekmiyordu. Rehberlerimiz (@i.yucel) ve Sezer (@szrkuss) olmasaydı bulmakta zorlanabilirdik. O nedenle haritalara çevrimdışı kaydetmeyi unutmayın! 🗺️
Ayrıca Safranbolu ve Safranbolu çevresinde kamp konusunda İbrahim ile iletişime geçebilirsiniz. Kendisinin aynı zamanda Safran Kamp (@safrankamp) isimli bir sayfası var. Buradan da yaptıkları organizasyonlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Maliyet

İstanbul’dan Safranboluya Ulaşım:400 tl

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!
Aşkla kalın!
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe