Sülüklü Göl
TÜRKİYE

Sülüklü Göl Kamp ve Gezi Rehberi 

Tarafından
üzerinde
Ocak 21, 2018

İstanbul’a aslında çok da uzak olmayan, ülkemizin nadide güzelliklerinden, son zamanlarda kampçıların uğrak mekanı, Sakarya ve Bolu il sınırında bulunan Sülüklü Göl, gerçekten de doğal güzelliği ile insanı büyülüyor.  Biz de GezipGelicez çifti ve bizimle birlikte ilk defa kamp yapma deneyimi yaşayacak arkadaşımız Merve ve daha önce birçok gezimizde bizimle birlikte olan arkadaşımız Bülent ile bir cumartesi günü yükledik arabaya kamp malzemelerini, düştük  Sülüklü Göl yollarına…

Bölge Sülüklü Göl Tabiat Parkı olarak geçiyor. Sülüklü Göl’de balık tutmak ve yüzmek yasakmış. Zaten biz gittiğimizde hava baya soğuk olduğundan böyle bir niyetimiz yoktu. Kampçılar için güzel haber; göl çevresinde su, odun ve tuvalet mevcut. Sadece bazı bölgelerde telefon çekmeyebiliyor. 

Sülüklü Göl

 

Sülüklü Göl’ün Oluşumu

Sülüklü Göl’e gitmeden önce biraz araştırma yapmıştık. Oluşumu da ve içindeki yıllardır çürümeden duran ağaçlar ilginç gelmişti bize. 1703 yılında heyelan sonucu oluşan gölün adının Sülüklü Göl olmasının sebebi; tahmin edebileceğiniz gibi bir zamanlar içinde sülükler olmasıymış. Ancak günümüzde sülükleri insanların göle atmış oldukları balıklar yediğinden sülükler artık yok. Sülüklü Göl’ün içindeki ağaçlar da gölle yaşıt, yaklaşık 300 yıldır çürümeden durmaktaymış. Yazın sular çekildiğinde özellikle harika bir görüntü oluşturuyorlar. Kışın da güzeller tabi, bi de özellikle sonbaharda etraftaki bitki örtüsü muhteşem görünüyor.

Sülüklü Göl

 

Sülüklü Göl’e Ulaşım

İstanbul’dan Sülüklü Göl’e biz araba ile yaklaşık 4 saatte vardık. Son bir saatlik yol dağ yolu olduğundan yavaş gittiğimiz için öyle oldu. Yol üzerinde odun satan yerlerden odun almayı unutmayınız. Çünkü çevrede sizin haricinizde de kampçılar olacağında ortalıkta size yıkık agaç kalmamış olabilir.

 

Sülüklü Göl’de Kamp

Gittiğimiz zaman Aralık ayıydı ve hava gerçekten baya soğuktu. “Hava ayaz mı ayaz ellerim ceplerimde. Bir türkü tutturmuşum duyuyorsun değil mi?”
şarkısı dolandı şimdi şu fotoğrafa bakınca dilimize.

Sülüklü Göl

Gider gitmez kendimize güzel bir yer belirleyip çadırlarımızı kurduk. Sonrasında ateş yakıp akşam yemeği hazırlıklarına başladık. Bu sefer menüde mangal köfte vardı. Gece boyu ateş başında sohbet koyuydu. Şarkılar söyledik, marshmallow kızartıp yedik. Bir ara baya dans da ettik. Keyfimize diyecek yoktu anlayacağınız. 

Uykumuz geldiğinde de çadırlarımıza girip mışıl mışıl bir uykuya dalmıştık bile. Hava baya soğuk olduğundan yanınıza kış şartlarına dayanıklı bir uyku tulumu almalısınız kesinlikle. Benim her zamanki gibi yanımda sıcak su torbam da vardı tabi ki. O nedenle hiç üşümedim. (Hatice).

Sülüklü Göl

 

Sabaha kadar yağmurun çadırınızda çıkardığı huzur veren sesle uyuma keyfisi 🙂

Gece saat 02.00 civarlarıydı, yağmur sesiyle uyandık. Bardaktan boşalırcasına yağmur sesinde tuvaletim gelmişti ve ben bekledikçe yağmur daha da şiddetli yağmaya devam ediyordu. Sonunda dayanamayıp Ertan’ı uyandırdım ve tuvalete gittik. Gece dışarıda unuttuğumuz yağmurda ıslanan birkaç eşyamızı alıp hemen çadıra döndük. Ancak köpek havlamasından uyumak ne mümkün. Yemek sırasında yanımıza gelen beslediğimiz köpek dostumuz sağ olsun bütün gece yanımızdan ayrılmadı ve bizi başka hayvanlara karşı korudu. Çıkardığı ses problem değildi yani o bizi korumak için havlıyordu. Uzun bir süre baya bir havladı ve bir ara başka bir hayvan hırlaması duyduğumuza eminiz. Sonrasında yağmurun çadırımıza vuruş sesleri eşliğinde yeniden uyuyakalmışız. Muhteşemdi…

Sülüklü Göl

Sonuç olarak bütün gece yağmur yağmıştı ve sabah kalktığımızda ıslanan odunlarımızla zor da olsa ateşimizi yakmayı başarmıştık. Ateşin başında birbirimizle yine bir tatlı atışma halindeyken ortaya bu fotoğraf çıkmış. 

Artık haftasonları kampa gidip çılgın kalabalık şehir hayatından uzaklaşmak ve herşeyi unutup doğada huzuru bulmak en sevdiğimiz şeylerden. Bütün hafta, haftasonu gelsin diye sabırsızlıkla bekliyoruz. Aynı zamanda iki gün uzaklaşmak deşarj olmamızı sağlıyor. 

Sülüklü Göl

 

Maliyet (Kişi Başı)

Yakıt:75 tl

Yeme-içme:75 tl

Odun:20 tl

Eğer ilk defa kamp yapacaksanız, mutlu bir kamp için önerilerimizi buraya tıklayarak görebilirsiniz.


Aşkla kalın…

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe