sultan murat
Uncategorized

Sultan Murat Yaylası Kamp ve Gezi Rehberi, Trabzon

Tarafından
üzerinde
Ekim 21, 2018

Sultan Murat Yaylası, bizim için çıktığımız Karadeniz Turu’nda Trabzon’da gittiğimiz tek yayla olma özelliği taşıyor. Bu yaylayı seçmemizim en büyük nedeni ulaşımının kolay olmasıydı. Sultan Murat Yaylası, Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor ve 2200 metre yüksekliğe sahip. Yukarılara çıktıkça muhteşem manzaralara şahit oluyorsunuz.

sultan murat

Ulaşım

Trabzon’un Çaykara ilçesinin güneybatısında yer alıyor.

Trabzon-Rize sahil yolunda Of’a varınca güneye saptıktan 22 km sonra Çaykara ilçesine oradan da yaklaşık 33 km’lik yol boyunca başka yaylalardan da geçerek yaylaya kolayca ulaşabilirsiniz. Kışın yüksek rakım ve kar nedeniyle yolu kapalı olabiliyormuş. Ancak yazın yollar gayet açık.

sultan murat

Yolları oldukça düzgün çok rahat bir şekilde yaylaya kendi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Zaten bizim de bu yaylayı seçme nedenlerimiz arasında en etkili olan neden dediğimiz gibi buydu.

sultan murat

Konaklama

Yaylada otel, apart, bungalov ve kamp alanı gibi konaklama seçenekleri mevcut. Fiyatlar konusunda bilgimiz yok ama Karadeniz genelinde fiyatlar yüksek olduğundan burada da öyledir herhalde. Biz vaktimiz olsaydı bu yaylada kamp yapmak isterdik. Artık başka sefere diyelim.
sultan murat

Sultan Murat Yaylası’nın adı nereden geliyor?

Sultan Murat Yaylası, adını Sultan IV. Murat’ın II. İran Seferi dönüşü Trabzon’a gitmeden evvel burada bir müddet konaklamasından almıştır. Hatta yaylada bulunan caminin hemen yanında Sultan Murat’ın bizzat kıldırdığı cuma namazının yeri bile tespit edilmiş üzerine bir taş konularak ziyaretçilere açık hale getirilmiştir.

sultan murat

Sultan Murat Yaylasının 1916 yılından kalma acı bir hatırası da bulunuyor. I. Dünya Savaşı sırasında bölgeyi işgale kalkışan Ruslarla yapılan çarpışmalarda 1 subay ve 70 er-erbaş olmak üzere 71 askerimiz burada şehit düşmüş ve Şehitler Tepesi denilen yere defnedilmiş. Her yıl 23 Haziran’da Sultan Murat Şehitlerini Anma Günü düzenlenmekte ve şehitlerimiz burada yad edilmektedir. Şehitler Tepesi yayla merkezine 1,5 km mesafede bulunuyor. Yaylaya gelmişken şehitliği ziyaret etmeyi unutmayın.
sultan murat

Deniz seviyesinden ortalama 2200 metre yükseklikte olan Sultan Murat Yaylası, yayla şenlikleri ile de ünlüymüş. Her yıl 20 Ağustos tarihinde Sultan Murat Yayla Şenlikleri düzenlenmekte ve oldukça yoğun katılım olmaktaymış. Biz göremedik şenlikleri ama sizin aklınızda olsun.

sultan murat

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!
Aşkla kalın!
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe