sinop
KARADENİZ

Sinop’ta Ne Yenir? Sinop Mantısı’na Doyamadık!|Sinop

Tarafından
üzerinde
Ağustos 4, 2018
Karadeniz planı yaparken sizden gelen önerilerde birçok kişi Sinop gidince mutlaka Teyze’nin Yeri’nde Sinop Mantısı yememizi tavsiye etmişti.
Erfelek Şelaleleri’nden ayrıldıktan sonra Sinop merkeze vardığımızda ilk önce Sinop Cezaevi’ni ziyaret ettik. Sinop Cezaevi ile ilgili yazımızı buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Sonrasında artık akşam olduğundan tabi çok acıkmıştık. Atladık arabamıza sahilden ilerleyerek Sinop’ta bizce çok güzel bir konumda olan Teyze’nin Yeri’ne şu meşhur mantıdan yemeye gittik. Cezaevinin oradan araba ile yaklaşık 10 dakika mesafede bulunuyor Teyze’nin Yeri. Aşıklar Parkı’nın da biraz ilerisi.
sinop
Daha önce söylemiş miydik bilmiyoruz ama Ertan tam bir mantı hastasıdır. Bir aralar neredeyse her haftasonu mantı yiyorduk. Daha sonra çok kalorili olduğundan biraz ara verdik mantı yemeye. Bir de Ertan’ın kendine has değişik bir mantı tarifi var. Belki bilenleriniz vardır, mantının üzerine kıyma koyarak yapıyor. Ben ilk defa bu şekilde mantıyı Ertan’ın ellerinden yedim. Gerçekten çok lezzetli oluyor. Mantı denince ne kadar da çok yazacak şeyimiz varmış meğer neyse burada konumuz Sinop Mantısı 🙂
sinop

Cevizli Mantı

Masaya oturup, hangi mantıdan yesek acaba diye düşünürken (menüde birkaç farklı çeşit görüyorsunuz çünkü kafanız karışıyor) Teyze’nin yerinde şu anda yetkili olan kişi Aylin Hanım bize “Eğer ilk defa yiyorsanız karışık mantı deneyebilirsiniz.” diye öneride bulundu. Valla iyi de yaptı. Karışık mantı dediği bir tabakta yarısı cevizli yarısı yoğurtlu olarak geliyor mantı. Sinop Mantısı’nın özelliği cevizli olması. İlk defa cevizli mantıyı burada gördük. Değişik bir lezzet gerçekten. Sinop’a gelirseniz yemeden gitmeyin.sinop

“Teyze’nin Yeri” ismi Nereden Geliyor?
Teyze’nin Yeri, bir aile işletmesi. Kasada biz geldiğimizde Aylin Hanım vardı. Aylin Hanım’a Teyze’nin Yerinin hikayesini sorduk. 1990 yılından beri buranın ismi Teyze’nin yeri imiş. Öncesinde Gökkuşağı diye bir yerken haftada bir gün Aylin Hanım’ın teyzeleri mantı yaparmış ve evden buraya gelirmiş bu mantı. Yani buraya gelenler eskiden sadece haftada bir gün bu mantıdan yiyebiliyorlarmış. Sonrasında buraya gelenler her geldiklerinde “Teyze biz mantı yemeye geldik” demeye başlamışlar. Bu böyle devam etmiş ve sonunda 1990 yılından beri Sinop Sahilde Teyze’nin Yeri hizmetinizde.
sinop
Tadına bakılması gerekenler
Karışık Mantı 22 tl
Etli ekmek 16 tl 
Çi börek 22 tl 
Cevizli şekerli gözleme 15 tl
Bu lezzetlerle birlikte hızlı ve ilgili hizmet için fiyatlar gayet makuldu diyebiliriz.sinop

Bizce Sinop Mantısı
Efsaneydi! Mantının üzerindeki tereyağının tadını da gerçekten fark ediyorsunuz. Has bir tereyağı olduğunu belli. Biz mantı dışında etli ekmek ve çi böreği de çok beğendik.

Bu arada meşhur teyzemiz şu an 70 küsür yaşındaymış ve köyde dinleniyormuş tabi. Aylin Hanım annesi diğer teyzesi yani ailenin hepsi şu an işlerin başındalar.

Biz çok memnun kaldık. Bu güzel misafirperverlikleri için Aylin Hanım’a ve Teyze’nin Yeri çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. Dediğim gibi Ertan tam bir mantı hastasıdır, favori yemeğidir mantı. O nedenle Sinop’a gelip mantı yemeden dönmediğimiz için çok mutluyuz.
Biz de Karadeniz’deyken biraz Karadeniz yemeklerine daha çok yer verin diyen arkadaşlar bakın sadece yemeğe özel bir yazı bile yazdık 😀 Ne dersiniz bu şekilde sadece yemek ve mekana özel yazılar daha çok olsun mu? Geri dönüşlerinizi yoruma bekliyoruz. Off yazıyı yazarken gözümün önünden mantılar çi börekler geçti valla fena acıktım. Daha çok böyle yazılar yazmak da biraz zararlı olabilir gibi geldi iştah arttırması açısından :/

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe