sinop
KARADENİZ

Sinop Gezi Rehberi|Karadenizin İncisi|Sinop

Tarafından
üzerinde
Ağustos 6, 2018
Türkiye’de trafik ışığı olmayan tek şehir olduğunu biliyor musunuz? Peki Türkiye’nin tek fiyordu Hamsilos’a ev sahipliği yaptığını? Peki birkaç kere Türkiye’nin en mutlu şehri seçildiğini? Yeri ayrı bir memleket gerçekten.
Bildiğiniz gibi Sinop Karadeniz turumuzun ilk durağıydı. Gelmeden önce burası hakkında pek de bilgi sahibi değildik. Karadeniz’in incisi olan Sinop’a neden inci dendiğini Karadeniz’e geldiğimizde gördük. Çünkü “İnci” kelimesini tam anlamıyla hak ediyor. Hatta bizim gibi büyük şehirlerde yaşayanların yeterince önem vermediğini düşünüyoruz. Karadeniz’in güzelliklerinin sadece Doğu Karadeniz’den ibaret olmadığını buraya gelince fark ettik.
Türkiye’mizin en kuzey ucu olan Sinop; denizi, doğal güzellikleri, tarihi ve yaşanmışlıkları ile keyifli bir turizm şehrimiz.
sinop

Sinop’ta Başlıca Gezilecek Yerler

  • Erfelek Şelaleleri
  • Sinop Eski Cezaevi
  • Türkiye’nin en kuzey ucu İnceburun ve İnceburun Feneri
  • Hamsilos Koyu
sinop

Erfelek Şelaleleri

Erfelek Şelaleleri Sinop’un Erfelek ilçesinde bulunmaktadır. Toplamda 28 adet şelaleden oluşmaktadır. Merkezden gün içerisinde kalkan araçlarla ulaşımı kolayca sağlayabilirsiniz. Yolları biraz virajlı olsa da kesinlikle görülmeye değer bir yer. Bir Milli Park olan Erfelek Şelalelerine giriş ücreti 11 TL’dir. İçeride kamp yapmak yasaktır.
sinop
Herhangi bir konaklama alternatifi bulunmadığından sadece günü birlik geziler için uygundur. Milli Park içerisinde restaurant, hediyelik eşya, wc, piknik alanları, kamelyalar, otopark bulunmaktadır. Erfelek Şelaleleri sabah 8.30’da açılıp akşam 21.00’de kapanmaktadır. (Detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.)

Sinop Eski Cezaevi

Anadolu’nun Alcatrazı olarak da bilinen Sinop Eski Cezaevi 1999 yılında kapatılarak müze haline getirilmiştir. Son zamanlara epey popüler olan ‘’Dark Turizm’’ olarak da adlandırılan, yaşanmış acımasız ve üzücü olayların yaşandığı yerlere yapılan ziyaretlerin Türkiye ayağına Sinop Cezaevi Müzesini katabiliriz. Merkezden gün içerisinde kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşımı rahatça sağlayabilirsiniz. Zamanında birçok bilindik ismin yattığı ve pek çok dizi ve filme ev sahipliği yapan Eski Cezaevini görmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Giriş ücreti 5 TL’dir, müze kartı olanlar için ücretsizdir. İçeride birkaç ufak cafe bulunmakta. Buralardan ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. (Detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.)
sinop

Türkiye’nin en kuzey ucu İnceburun ve İnceburun Feneri

Harita üzerinde Sinop’a baktığımızda Sinop’un işaretli olduğu yer işte tam da burası. Karadeniz’in İncisi Sinop’un en kuzey ucunda bulunan İnceburun’da çok güzel bir deniz feneri de bulunuyor. İnceburun Feneri şehir merkezine 20 km mesafede bulunuyor. Fakat yollarının çok da güzel olduğunu söyleyemeyiz. Merkezden Akliman ve İnceburun tabelalarını takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolun sonunda muhteşem bir manzara ve tarihi bir deniz feneri heybetiyle sizi karşılayacak.
sinop
Fener beş kuşaktır aynı aile tarafından işletilmektedir. İnceburun’da herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Fenerin karşısında ufak bir gözlemeci var. Yaz aylarında gittiyseniz bile havanın sıcağına pek aldanmayın. Efsane bir rüzgar var. Rüzgarlıklarınız yanınızda olsun. İnceburun’da herhangi bir konaklama imkanı yoktur. Kalmak isteyenler için tek alternatif kamp olabilir. (Detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.)
sinop

Hamsilos Koyu

Sinop’a geldiğinizde nereyi görmeden gitmeyelim derseniz buranın adı mutlaka ve mutlaka Hamsilos Koyu. Neden diye soracak olursanız Türkiye’de günbatımının en güzel izlendiği yerlerden biri bizce burası. Sahili ve denizi çok güzeldi. Muhteşem iyimser insanlara sahip olan bu şehirde kiminle göz teması kursanız “Yardıma ihtiyacın var mı gardaşım?” diyen insanlarla karşılaşıyorsunuz.
sinop
Ulaşım açısından kolay bir yer. Şehir merkezinden toplu taşıma araçları ve kendi aracınızla gayet düzgün yolları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Konaklama konusunda pek çok alternatifiniz var. Oteller, pansiyonlar ve kamp alanları. Bizim burada tavsiyemiz yerel halk tarafından kiraya verilen pansiyonlarda kalmanız. Bu sayede Batı Karadeniz’in misafirperverliğini ilikleriniza kadar hissetmiş olursunuz. Bir kamp alanında kişi başı 50 TL rakam istendi. Fakat oranın haricinde tesis olmayan kamp kurabileceğiniz pek çok yer mevcut. Bunları da değerlendirebilirsiniz.
sinop

Sinop’ta Ne Yenir? Tabii ki de “Mantııı”!

Gseldiğimizde gördük ki mantı, sadece Kayseri’ye has bir yemeğimiz değil. Burada da kendine özel bir yer etmiş bir yemektir. Eğer Sinop il sınırından içeri girdiyseniz çıkmadan önce mutlaka Teyze’nin Yeri’nde meşhur Sinop Mantısını tatmalısınız. Bu mantının özelliği klasik mantıların (sarımsaklı yoğurtlu) aksine cevizli olması. İlk defa yiyecekler yarısı yoğurtlu yarısı cevizli mantı tercih edebilirler. Ayrıca Teyze’nin Yeri’nde yediğimiz çi börek, etli ekmek ve cevizli şekerli gözleme de tadı damağımızda kalan lezzetlerdendi. (Detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.)
sinop

Sinop Kalesi

Cezaevi’ne giderken hemen solda sahile bakan Sinop Kalesi’ni de göreceksiniz.
sinop
Bizim gözümüzden Sinop bu kadar. Yolunuz açık olsun.
Aşkla kalın
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe