sal yaylası
KARADENİZ

Sal Yaylası Kamp ve Gezi Rehberi|Rize

Tarafından
üzerinde
Eylül 10, 2018

 

Sal Yaylası yaylaların memleketi Rize’de görülmesi gereken en güzel yaylalardan biri kuşkusuz. Bizde bu yaylanın dumanına kapılmak için sabah 9’ da çıktık yollara. Sal Yaylası; Rize’nin Pokut, Huser ve Gito gibi en popüler yaylalarındandır. Bakalım Sal Yaylası’nda neler yapmışız, hadi hep beraber bir göz atalım.

 

sal yaylası

 

 

 

Ulaşım

Biz Sal Yaylası’na gitmek için Ayder Yaylası’ndan yola çıktık. Ayder’den önce Çamlıhemşin’e buranın ardından ise Sal Yaylası’na doğru yola çıktık.

Gidecek olan arkadaşlara en büyük tavsiyemiz ise. Eğer kendi aracınızla gidiyorsanız ve altı yere yakın bir araç sahibi iseniz denemeyin bile, NET.

 

sal yaylası

 

Çamlıhemşin’e geldikten sonra Zil Kale’ye doğru yol aldık ve zor yollar Zil Kale’den sonra başlıyor arkadaşlar. Zil Kale’den yaklaşık 1-1 buçuk süre zor bir yolun ardından sonunda Sal Yaylası’na vardık ve yayla bize sis dumanı ile hoş geldiniz dedi.

 

sal yaylası

 

Kendi aracı ile gelmeyecek olan arkadaşlar; otostop yada tur firmalarını kullanabilirler. Günü birlik tur firmaları yaklaşık 50 TL karşılığında Sal Yaylası’nında içinde bulunduğu turlar düzenliyorlar. Biz tur kullanmayı seçtik ve iyide yapmışız o yolları gördükten sonra. Bizim kullandığımız tur firmasına ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli. GezipGelicez vasıtası ile gittiğinizi söylerseniz indirim alabilirsiniz.

 

Konaklama

 

 

Sal Yaylası’nda da Rize’nin çoğu yaylasında olduğu gibi konaklama imkanları biraz kısıtlı. Birkaç tane dağ evi bulunmakta ve bunların haricinde ise tek alternatifiniz kamp yapmak. Fakat herhangi bir kamp tesisi olmadığından yaylada kamp yapmak zor olacaktır.

 

sal yaylası

 

Dağ evlerinin ortalama maliyeti ise sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil 150-200 TL arasında değişmektedir.

 

Tavsiyeler

  • Rize’nin çoğu yaylasında olduğu Sal Yaylasında da hava durumunu kestirme şansınız pek olmuyor. Bu nedenle her türlü hava koşuluna uygun kıyafetiniz yanınızda olsun.
  • Mutlaka çantanızın bir cebinde yağmurluğunuz olsun çünkü yağmur yağmasa bile çoğu zaman çise oluyor.
  • Yaylada asfalt yol olmadığından ayaklarınızda yürüyüş ayakkabısı olsun kayma ve düşme ihtimaliniz var.
  • Kamp yapacak olan arkadaşlar yiyecek ve içecek konusunda ihtiyaçlarını şehir merkezinde tedarik etsinler çünkü yaylada herhangi bir market vb. Bulunmamaktadır.

 

sal yaylası

  • Öğrenci kardeşlerim yayladaki dağ evlerinde yemek yerken dikkat etsinler çünkü fiyatlar normalinde bir hayli yüksek. Fakat böylede olmalı çünkü oraya bir insanın kendini çıkarması bile bazen çok güç yiyecek ve içeceklerin çıkması da daha da zor o nedenler fiyatlar biraz yüksek.
  • Biz Sal yaylası’na çıktığımızda bize bu yaylada kamp yapmanın yayla halkı tarafından yasaklandığını söylediler. Daha önce burada kamp yapan arkadaşlar çevreye karşı saygısız davrandıklarından, artık kampçılarla uğraşmak istemiyorlar. Kamp yaparken bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var.
  • Yaylalarda kamp yapmak normale göre biraz daha zor çünkü; daha soğuk ve daha ıslak bir ortamda oluyoruz. Kamp yapacak arkadaşlar bu durumu göz önünde bulundururlarsa mağdur olmazlar.

sal yaylası

 

Başka Nereleri Gezebilirim?

  • Pokut Yaylası; Sal Yaylası ve Pokut arası yaklaşık 3-4 km arasında ve buraya kadar gelmişken mutlaka orayıda görmelisiniz. Pokut Yaylası yazımızı okumak için buraya tıklamanız yeterli.
  • Gito Yaylası Rize’nin bir diğer güzel yaylası ve buraya kadar gelmişken mutlaka görmelisiniz. Gito Yaylası yazımızı okumak için buraya tıklamanız yeterli.
  • Diğer görmeniz yerler arasında ise bize göre; Zil Kale, Palovit Şelalesi, Çinçiva, Çifte Köprü bizim mutlaka görün dediklerimizden. Fakat Rize ve Karadeniz bölgesi öyle güzelki gezmeye doyulmaz. Karadeniz Bölgesinde ki diğer yerler hakkında ki tüm yazılarımızı okumak için buraya tıklamanız yeterli.

 

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

 

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe