şahinkaya kanyonu
KARADENİZ

Şahinkaya Kanyonu Kamp ve Gezi Rehberi|Samsun

Tarafından
üzerinde
Ağustos 8, 2018
Şahinkaya Kanyonu Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan Türkiye’nin en büyük ikinci su kanyonu. Dünya’da ve Türkiye’de pek fazla bilinilirliğe sahip bir yer değil. Fakat bunu hiç de hak etmiyor çünkü efsane bir manzaraya sahip.
şahinkaya kanyonu
 
Aslında popüler olmamasının birçok da faydasını görüyor. Neden diye soracak olursanız kanyon çevresinde herhangi bir tesis ve yapılaşma bulunmamaktadır. Bu da kanyonu olabildiğince doğal görmemize sebep oluyor. Biz çok fazla popülerleşmeden gittiğimiz ve bu hali ile gördüğümüz için kendimizi şanslı hissediyoruz. Siz de kendi şansınızı yaratın ve yola çıkın!
 
Popüler olmamasının dezavantajları da var tabi. Ulaşımı zor. Sürekli patika yolları kullanmanız gerekiyor. Konaklamak için herhangi bir tesis yok. O nedenle günü birlik gitmelisiniz ya da kamp yapmalısınız. Ancak burada bir kamp alanı yok. O nedenle kamp imkanlarını beklemeyin. Hatta su bile yok. Onu aşağıda detaylıca anlatacağız.
 

Ulaşım

Biz kanyona gitmek için Sinop’tan yola çıktık. İstanbul’dan yola çıkacak arkadaşlar da yine bu güzergahı kullanarak kanyona ulaşabilirler. İlk olarak Samsun’un Vezirköprü ilçesine geldik. Ardından Şahinkaya Köyü’ne doğru ilerledik. Yolda çok güzel manzaralar vardı. Hatta bütün bir yaz hayalini kurduğum güzelim ayçiçeği tarlalarından bolca vardı. Birkaç fotoğraf çekmeyi de ihmal etmedik tabii ki. Vezirköprü ilçesi Türkmen Mahallesi Altınkaya Baraj Gölü üzerinde yer alan kanyon ilçeye 13 km mesafede bulunuyor. Kanyon aynı zamanda Altınkaya Barajı’nın da en derin noktası.
 

İlçeden kanyona gitmenin iki yolu bulunmakta:

Kara yolundan Vezirköprü ilçe merkezini geçtikten sonra Kastamonu-Sinop-Boyabat istikametine doğru devam ediniz.

İlk seçenek: Yaklaşık 1 km sonra Adatepe, Oymaağaç, Türkmen köylerine giden yol ayrımı bulunmakta. Bu köy yolunu hiçbir yöne sapmadan yaklaşık 15 km kadar takip ettiğinizde sizi doğruca baraj kıyısına ulaştırıyor.şahinkaya kanyonu

İkinci seçenek: Kastamonu yolundan devam ederken yaklaşık 11 km sonra Çeltek yolu ayrımından giriniz. Yaklaşık 4-5 km sonra suyun kenarına gelmiş oluyorsunuz.

Navigasyonun bizi götürdüğü yol ilk seçenekti. Dediğimiz gibi gayet keyifli bir yoldu. Buraya kadar anlattığımız kısım sizi kanyonun aşağısına ulaştırıyor. Burada kanyon turu yapabileceğiniz tekneler mevcut. Ama bizim hedefimiz kanyonun zirvesine çıkmak olduğundan öğrendik ki onun için karşıya geçmek gerekiyor. Buradaki teknelerden bazıları da arabalı tekneler. Biz de bu teknelerden birini kullanarak 50 tl (gidiş-dönüş) karşılığında karşıya geçtik.şahinkaya kanyonu

Zirveye Ulaşım

Kanyonun zirvesine bu karşı dediğimiz üç haneli Şahinkaya Köyü’nden çıkan bir yol var. Bu yol belli bir noktaya kadar aracınızla gidebileceğiniz bir yol. Ancak köye ulaştığımız ilk gece efsane bir yağmur bizi karşıladı ve köyün girişinden kanyona giden yolun kapanmasına sebep oldu. Biz de köy halkında aldığımız bilgiler doğrultusunda 2,5 saate zirveye ulaşabiliriz diye köyden 11.00’de yürüyerek yola çıktık. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Kanyon yolu umduğumuzdan çok daha zordu. Çok uzun bir süre yokuş çıkarak zirveye doğru tırmandık.

şahinkaya kanyonu

Aynı zamanda tam öğle saati olduğundan hiç gölge yoktu ve güneş bizi perişan etti. Ardından patika yollara geldik ve dikenli bitkiler arasından taşlara tırmanarak zirveye ulaşmaya çalıştık.şahinkaya kanyonu

Normalde patika yola kadar araba ile gelmek mümkündü. Fakat yollar bozuk olduğundan biz buraya kadar olan yolu tam üç saatte yürüdük. Sonrasında patika yoldan devam ettik. Bir saatlik patika yol maceramızın son 20 dakikasını dikenli bitkiler arasından taşlara tırmanarak devam ettik ve tam da buraya ulaştık.şahinkaya kanyonu

Aslında bulunduğumuz yer kanyonun tam da zirvesi değil. Bizim gücümüz buraya kadar çıkmaya yetti. Çünkü son iki saati susuz bir şekilde güneşin altında yürüyerek geçirmiştik ve bir tırmanışı daha kaldıracak gücümüz kalmamıştı. Bir de susuz bir şekilde bunun dönüş yolu vardı. Dönüşte susuzluktan birbirimizle konuşmuyor ve göz teması ile birbirimizle iletişim kuruyorduk. Susuzluğun ne demek olduğunu ilk defa bu kadar yakından ve tehlikeli bir şekilde tecrübe ettik.

Susuz kaldığımızda aklımızdan geçenler

Hatice: Bir ara o kadar kötü oldum ki bayılacak gibi hissettim. O an acaba burada şu an bayılsam Ertan ne yapar? Telefon çeker mi? Çekse ve ambulansı arasa ambulans buraya gelir mi? Gelse ben o zamana kadar dayanabilir miyim? Bu böğürtlenler de susuzluğu hiç geçirmiyor ya.

Ertan: Bir ara yerdeki çamurlu suyu içsem nolur acaba dedim. Susuzluk insana kalp krizi geçirtirir mi?

Su verenleriniz çok olsun!

Dönüş yoluna geçtikten ve bir saat yürüdükten sonra uzaktan bize bağıran gençlerin sesini duyduk. Sonrasında yaptığımız şey kendimizi çimlerin üzerine bırakmak oldu. Çocuklar yanımıza gelince Ertan’ın yaptığı şey çantadan su şişelerini çıkartıp kısık bir sesle “Allah rızası için su!” oldu. Bu çocuklar yukarıda bulunan bir köyde oturuyorlarmış. Bizi uzaktan görünce yanımıza geldiler. Yağış sebebi ile bütün su kaynaklarının boruları patlamış. Yakınımızda olan bir kaynağın borusunu çocuklar tamir edip bize suyu ulaştırdılar. O anki sevincimizi anlatmamızın imkanı yok.şahinkaya kanyonu

Dönüş yolunda işte tam da bu andan sonra özümüze döndük. Suyumuzu bol bol içerek, şarkılar türküler eşliğinde köye doğru yol aldık.

Konaklama

Bizim yola çıkış amacımız Kanyonu’nun zirvesinde kamp yapmaktı. Fakat kanyondaki hava şartları şansımıza çok yağışlı ve sert olduğundan ilk geceyi Şahinkaya Köyü’nün cami lojmanında geçirdik. Sağolsun bizi tekne ile karşıya geçiren Şükrü Abi bizi burada misafir etti. Gece ailesi ile beraber çay içtik, mısır ve çekirdek yedik, sohbet ettik.

Eğer misafir olacak bir yer bulamadıysanız burada konaklama için tek alternatifiniz kamp yapmak. Herhangi bir tesis olmadığından duş, wc bulmanız zor. İnternetten falan bahsetmiyoruz bile. Wc konusundan caminin lojmanından faydalanabilirsiniz.

Kanyon zirvesinde kamp yapmak isteyenler için ise; zirvede buna uygun bir alan yoktu. Fakat zirve eteklerinde kamp yapmaya çok elverişli alanlar var.

Tavsiyeler

  • Kanyona gelirken yiyecek-içecek ihtiyaçlarınızı merkezi bir yerde karşılayın. Çünkü köyde herhangi bir market bulamayacaksınız.
  • Kanyonun zirvesine tırmanışa geçmeden önce yanınıza bolca su (bizim gibi az değil) ve hafif yiyecekler alınız.
  • Tırmanışa uygun ayakkabı ve kıyafetler seçiniz.
  • Yanınıza oldukça az eşya aldığınız hafif bir çantanız olsun.
  • Yola sabah erken saatte çıkın ve akşam hava kararmadan dönmüş olun, yabani hayvanlarla karşılaşmak istemezsiniz.
  • Kanyonunun zirvesine bütün yolu yürüyerek çıkmaya teşebbüs etmeyin. Mutlaka aracınız yoksa bile köy halkından yardım isteyin. En azından patika yola kadar araçla gidin.

şahinkaya kanyonu

Zirvede neler yapabilirsiniz?

Yanınıza çay kahve götürüp manzaraya karşı keyif yapabilirsiniz. Yanınızda et götürürseniz efsane bir mangal yapabilirsiniz. Biz yanımıza Türk kahvesi ve makarna almıştık. Ancak suyumuz olmadığından bunları yapamadık. Zirveye ulaştığımızda biraz dinlenip, birkaç fotoğraf çektikten sonra vakit kaybetmeden dönüş yoluna geçtik.
 
Köye tekrar sağlıklı bir şekilde dönmemizde çok büyük katkıları olan @eymenturankarabac ve arkadaşlarına çok teşekkür ederiz. Köyde bizi misafir eden Şükrü Abi ve ailesine çok teşekkürlerimizi sunarız. Karadeniz insanının misafirperverliğini ve yardımseverliğini daha ilk günlerden görmüştük.
 
Karadeniz bölgesine gelmişken başka nereleri gezebilirim diye düşünenler buraya tıklayarak görebilirler.
 

Etkinlikler

Şu anda Şahinkaya Kanyonu’nda ekstrem sporlara yönelik bir festival olan Falcon Fest düzenlenmektedir. Festival web sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın!
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe