safranbolu
KARADENİZ

Safranbolu Gezi Rehberi|Karabük

Tarafından
üzerinde
Kasım 18, 2018
Safranbolu uzun zamandır gitmek istediğimiz yerlerden biriydi. Özellikle Taş Teras’ta kamp yapmak gibi bir planımız vardı. O nedenle Cumartesi sabahı erken saatlerde atladık arabaya, ver elini Safranbolu dedik. Cumartesi öğlen vardığımız Türkiye’mizin önemli turistik yerlerinden biri olan Safranbolu’yu hemen keşfetmeye başladık.
safranbolu

Ulaşım

Karabük iline bağlı olan Safranbolu, Batı Karadeniz’in güneyinde yer alıyor. O nedenle İstanbul’a yakın, hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz yerler listenize ekleyebilirsiniz. Bu sebepten dolayı yazın yaptığımız Karadeniz turumuzda biz ağırlıklı olarak Orta ve Doğu Karadeniz’i gezmiştik. Safranbolu ve diğer Batı Karadeniz illerini böyle hafta sonu gezmelerine ayırmıştık. İstanbul’dan Safranbolu merkeze yol kendi aracınızla 4 saat kadar sürüyor.
safranbolu
 
Safranbolu’nun tamamı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Bu nedenle şehir tarihi dokusunu çok iyi korumuş. Meşhur Safranbolu evlerini ve konaklarını gördüğümüzde, taş sokaklarında gezdiğimizde ve bu bilgileri öğrendiğimizde keşke UNESCO insanlar tarafından mahvedilen her yeri koruma altına alsa diye düşünmeden edemedik. Yöre halkı tek bir çivi çakarken bile izin almak zorunda olduğundan her ne kadar çok istemese de.
 
safranbolu

Safranbolu Konakları ve Evleri

Daha şehrin kapısından adım atar atmaz Safranbolu konakları ve evleri bizi büyüledi. Yaklaşık 2000 tane konak bulunması ve hepsinin koruma altında olması nedeni ile açık hava müzesi gibi olan şehir “müze kent” ünvanını bile almış.
 
safranbolu
Geçmişten bu güne kendini çok güzel bir şekilde koruyan Safranbolu evlerinin genel özelliklerini kısaca maddelersek;
 • Genelde 2 ya da 3 katlı oluyorlarmış.
 • Evler yapılırken birbirlerinin önünü kapatmamasına dikkat edilirmiş.
 • Her evin haremlik ve selamlık denilen iki bölümü varmış.

safranbolu

 • Ahşap, kerpiç ve taş kullanılarak yapılan evler boyasız olabildiği gibi beyaza boyanmış olanlarını da görüyorsunuz.
 • Evlerin içlerindeki süsleme ve ahşap oymacılığından Bektaşi geleneğine ait üçler, beşler, yediler ve On iki İmam’a ait detaylara yer verilirmiş.
 • Köyde genelde geçim kaynağı hayvancılık olduğundan sokakların köşesinde bulunan evlerin köşeleri yumuşatılarak yollardan geçen hayvanlara zarar vermemesi amaçlanmış. Bu işleme “Pah kesiği” adı verilmiş.
 safranbolu

Konaklama

Gezdiğimiz onlarca yer arasında konaklama konusunda en zorlandığımız yer Safranbolu idi diyebiliriz. Zorlandık dediysek yanlış anlamayın. Herhangi negatif bir şey yaşamadık. Zorlanmamızın sebebi Safranbolu turist konusunda çok popüler bir yer ve konaklarda yer bulmak biraz zor oluyor. Biz aradığımız onuncu konakta ancak yer bulabildik.
safranbolu
 
Aramalarımız sonucunda Akçe Konak’ta yer bulduk ve burada kalmak gerçekten de çok keyifliydi. Tüm aramalarımıza değdi. Konak yapısı ile tarihi dokuyu olduğu gibi korumuş. Hem odalarında, hem dış mimarisinde ve bahçesinde tarihi nüanslara rastlayabiliyorsunuz. Bu da gerçekten bir taraftan huzuru bir diğer yandan tarihi yaşamanıza olanak sağlıyor.
 
Akçe Konak’ı güzel kılan şeyler sadece tarihi yapısı değil, aynı zamanda çalışanlarının hizmeti ve güler yüzlü olması. Kaldığımız odalar gayet temizdi. Odada dikkatimizi çeken güzel bir şey de tuvalet ve banyonun dolap kapısının içinde olmasıydı. Konağın bahçesinin dinlendirici manzarasında yeşillikler içinde Türk kahvesi içmek de çok keyifliydi. Konağa gelir gelmez tüm yorgunluğumuzu aldı.
 
Konaklama ücretine gelecek olursak, kahvaltı dahil gecelik iki kişilik oda fiyatı 200 TL idi. Genel olarak fiyatlar bu şekilde.
 
safranbolu

Safranbolu Yöresel Yemekleri

Safranbolu’ya öğlen vardığımızda çok acıkmıştık. Yemek yemek için Safranbolu’nun yöresel yemeklerinin tadına bakabileceğimiz bir yer olan Eyvan Yöresel’i tercih ettik. Bütün yemekler çok lezzetliydi. Fakat bizim en beğendiğimiz Rum Mantısı oldu.
safranbolu
 
Ayrıca yemekte yörenin kendine has lezzeti olan Bağlar Gazozu’nu da içmeyi ihmal etmeyin.
 
safranbolu
Çorba seçiminizi tarhana çorbasından yana kullanın. Çünkü, bu güne kadar içtiğimiz en lezzetli tarhana çorbasını burada içtik diyebiliriz.
safranbolu
 
Yörenin bir diğer lezzeti ise Peruhi. Peruhi, bir Polonya lezzeti Pierogi ile aynı aileden. Bize biraz makarnayı anımsattı. Nasıl buldunuz diye sorarsanız çok da beğendik diyemeyiz.
safranbolu
 
Denediğimiz diğer lezzetler: Bükme, Etli yaprak sarması
safranbolu

Safranbolu’da Mekan Önerisi

Akşam yemeği için Köroğlu Konağı’nı tercih ettik. Bizce Safranbolu’nun en nezih mekanlarından bir tanesi. Mekan alkollü ve mezeleri çok güzeldi. Biz 6 kişi masaya bir 70lik rakı açtırdık. Mezelerin tadına baktık, köfte ve birkaç çeşit ızgara yedik. Toplamda 500 tl hesap ödedik. Konak havasında keyifli bir akşam için öneririz.
 
safranbolu

Safranbolu ismi nereden geliyor?

Safran’ın çok oluşundan dolayı ilk önce ismi Safrandolu iken, sonradan Safranbolu olan Unesco Dünya Listesi’nde yer alan bir kasaba burası…
Kiremit damlı ve tipik büyüleyici ahşap Osmanlı evleri, esnafıyla zanaatkarıyla tarihi çarşısı, yemyeşil doğası, daracık sokakları, birbirinden lezzetli lokumları ve yemekleri…
 
safranbolu

Safranbolu Eski Çarşı

Görmeden dönmemeniz gereken bir yer de Safranbolu’nun Eski Çarşısı.
Yemeniciler Arastası, Bakırcılar Çarşısı ve Demirciler Çarşısı burada iç içe yer almakta.
Çarşıda birçok lokum, şekerleme ve hediyelik eşya dükkanı görebilirsiniz. En popüler ürün Safranbolu’ya adını veren “safran” ile yapılan safran lokumu ve safran kolonyası. Ayrıca Kastamonu’ya yakın olması sayesinde Kastamonu çekme helvasını da taze bir şekilde bulmak mümkün. Çarşıda Safranbolu’ya ait magnet, minyatür ev, ahşap hediyelikler ve yerel desenlerle bezeli örtüler bulabilirsiniz. Fiyatlar turistik bir yer için oldukça uygun. Magnetler 2–3 , ahşap evler boyutuna göre 5–10 tl arasındaydı. Çarşıyı gezerken oturup soluklanmak isterseniz çok güzel kahve içebileceğiniz yerler mevcut. 
safranbolu
Fotoğrafta gördüğünüz de eski çarşıda bir sanat galerisi. İçeride çok güzel üç boyutlu gibi görünen değişik bir teknikle yapılmış tablolar vardı. Yukarıdan sarkan asması ile de dışarıdan köşe başı görüntüsünü biz çok sevdik.
safranbolu

Cinci Hamamı ve Cinci Hanı

Biz Safranbolu’da birçok yerde Türk Kahvesi içtik. Bunlardan biri de fotoğrafta gördüğünüz Osmanlı mimarisini de yansıtan Cinci Hanı avlusu. Közde ağır ağır pişirilmiş Türk kahvesi cezve ile masanıza getirilip sizin önünüzde fincana dökülüyor ve yanında güllü lokum ile ikram ediliyor.
safranbolu
Cinci Hanı, Sultan İbrahim döneminde Cinci Hoca lakaplı Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmış. Kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte han iki kattan oluşmaktadır. Cinci Han’a giriş 2 tl’dir.
Cinci Hamamı, Cinci Han’la aynı dönemde inşa edilmiş ve yine Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmış. Hamamda kadınlar ve erkekler olmak üzere iki bölüm vardır. Hamam her gün saat 22.00’ye kadar açıktır ve hamama giriş ücreti kişi başı 40 tl’dir.
safranbolu

Tarihi Simit Fırını

Safranbolu’da herkes bize Tarihi Simit Fırını’nda su simidi yiyin dedi. Biz de önerilere uyduk ve tadına baktık. Ama ne yalan söyleyelim normal simit daha güzel. Su simidi dedikleri fotoğrafta da gördüğünüz simidin susamsız hali gibi düşünebilirsiniz. Biraz tatsız tuzsuz yavan geldi bize.
safranbolu
Ancak Tarihi Fırın’da fırından yeni çıkmış diğer lezzetleri deneyebilirsiniz. Biz oradayken cevizli lokma ve patlıcanlı, peynirli pide vardı. Su simidi yerine gazoz eşliğinde onlardan yiyin deriz.
safranbolu
 

Hıdırlık Tepesi

Safranbolu’ya ilk gelen Türklerin yerleştiği, yağmur duası ile Hıdırellez şenlikleri yapmış oldukları bir tepe. Güzdüz ayrı, günbatımında ayrı, gece ayrı güzel manzarası. Safranbolu’yu buradan panaromik olarak çok güzel bir şekilde görebilirsiniz. Burada hakiki safran çayı içebileceğiniz söyleniyor. Safran normalde çok pahalı bir bitki olduğundan Safranbolu’da yaşayan bir arkadaşımızdan aldığımız bilgiye göre çok daha ucuza satılan safran çayı, safran kolonyası gibi ürünlerin aslında gerçek safran içermesinin çok da mümkün olmadığı söyleniyor. Söylediği bize de mantıklı geldi. Ama gelmişken manzaraya karşı normal siyah çay değil de hazır Safranbolu’dayken Safran çayı içmenizi öneririz.
safranbolu

Yörük Köyü

Safranbolu’ya bağlı  ve 11 km mesafede bulunan Yörük Köyü’nü ziyaret etmeden Safranbolu’dan ayrılmayın deriz. Zira Taş Teras’tan sonra bizim en sevdiğimiz yer oldu. Safranbolu’ya 15 dakika mesafede bulunan köye kendi aracınızla rahatlıkla gidebilirsiniz.
safranbolu
 
Yörük Köyü Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’de koruma altına alınmış iki köyden birisi. Köyde 93 tane tescilli eser bulunmaktaymış.  Osmanlı mimarisinin en iyi korunduğu yerlerden biri olan köyün dar sokakları, bahçelerini saran ahşap çitleri ve cumbalı evleriyle tarihimizin zengin güzelliklerinin görülebileceği nadide yerlerden.
safranbolu
 
Safranbolu’nun aksine arsa ve engebeli arazi sorunu olmayan Yörük Köylüler evlerini nerede ise bitişik nizamda inşa etmişler. Anadolu köylerinde genellikle görülen ev kümelenmesi yerine ana cadde boyunca yapılanmışlar. Evlerin tümünün kendilerine ait bahçeleri var.
 
Kimi evler restore edilerek ilk günkü güzelliklerine dönüştürülmüş olsa da birçoğu oldukça harap ve virane durumda. Köydeki işletmelerin hemen hepsi köylülerin mekanlarından oluşan aile işletmeleri. Hepsi de hoş sohbet, hepsi ilgili, hepsi güler yüzlü. Köydeki en eski konak Onbaşıgil Evi tam 450, en yenisi ise 90 yaşında.
safranbolu
 
Köye ilk girdiğinizde Dünyaca ünlü opera sanatçımız Leyla Gencer’in büstü eski bir konağın önünde sizi karşılıyor. Burada büstünün bulunmasının sebebi babasının köyü olmasıymış. Yine ünlü Modacı Cemil İpekçi’nin kökleri de bu köye dayanıyormuş.
safranbolu
 
Yörük Köyü’nde ziyaret etmeniz gereken ünlü bir de teyze var. Filiz Teyze! “Konağında köyü gezmeye gelen misafirlere şov yapıyor, mutlaka git, çok eğlenceli” diye bir arkadaşım daha önce anlatmıştı. Biz de Filiz Teyze’yi ziyaret ettik. Daha fazlasını Yörük Köyü ile ilgili detaylı bir yazı yazacağız orada anlatacağız.
safranbolu

Safranbolu’da Görülmesi Gereken Yerler

 • Kaymakamlar Gezi Evi
 • Kent Tarihi Müzesi
 • Saat Kulesi
 • Anadolu Saat Kuleleri Minyatürleri
 • Tarihi Cezaevi
 • Güneş Saati
 • Yemeniciler Çarşısı
 • Cinci Hanı
 • Cinci Hamamı
 • Hıdırlık Tepesi
 • Yörük Köyü
 • Bulak Mencilis Mağarası
 • İncekaya Su Kemeri
 • Kristal Teras
 • Taş Teras
 • Sırçalı Kanyonu
 • Tokatlı Kanyonu
 safranbolu

Maliyet

Ulaşım: 350 tl yakıt
Konaklama: 200 tl gecelik
Yeme-içme: 200 tl

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!
Aşkla kalın!
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe