pürenli
KARADENİZ

Pürenli Yaylası Kamp ve Gezi Rehberi | Düzce

Tarafından
üzerinde
Ocak 23, 2020

Pürenli Yaylası, Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı küçük bir yayla. Karadeniz yaylarını bize aratmayacak güzellikte olan yaylanın fotoğraflarını ilk gördüğümüz andan itibaren buraya gitmeyi çok istemiştik. Bizim gördüğümüz fotoğraflar baharda çekilmişti ama kışın kar yağdığında çok güzel olduğunu duymuştuk.

pürenli

Yaylada çok tatlı yayla evleri ve bir de gölet görünüyordu. Arkada uzun çam ağaçları ile burada güzel fotoğraflar da çekilebilir diye düşünmüştük. İlk fırsatta bu yaylada kamp yapmak için bir plan yaptık.

Pürenli Yaylası

Pürenli Yaylası, adını çan biçiminde küçük ve sarı kırmızı, güzel kokulu çiçekler açan, kökünden ağızlık, dallarından süpürge yapılan bir tür çalıdan yani püren bitkisinden almış. Yaylanın rakımı 1400 metre. Çam ağaçları ile çevrili harika bir manzarası var. Uyaralım bu yaylada ayı, geyik, tilki, karaca, çakal ve yaban domuzu ile karşılaşabilirsiniz. Yine de yaylanın merkezine pek yaklaşmadıkları için anca derin orman yürüyüşlerinde şanslı iseniz görebilirsiniz.

pürenli

Bölgede yaşayanlar bu yaylayı mesire yeri olduğu için genellikle yaz aylarında tercih ediyorlar. O nedenle sakinlik isteyenler ve doğa ile baş başa kalmak isteyenler bizim gibi sonbahar ve kış aylarını kamp yapmak için tercih edebilirsiniz. Yazın dahi soğuk olan yaylaya giderken mutlaka soğuğa karşı korunaklı ve hazırlıklı gitmek lazım. Kış aylarında kar sebebi ile yollar kapandığından çıkmak pek mümkün olmuyormuş. Ancak sonbaharın sonuna doğru eksi derecelere ulaşan sıcaklık yüzünden oldukça sakinmiş.

pürenli

Pürenli Yaylası Ulaşım

Pürenli Yaylası’na iki tane ulaşım yolu var. İstanbul-Pürenli Yaylası arası 217 km. İlk yolda İstanbul istikameti üzerinden giderken Akyazı’dan otobandan ayrılıp Taşkesti üzerinden gidiş. Taşkesti’den sonra asfalttan ayrılıp 14 km orman yolunda çıkılarak yaylaya ulaşabilirsiniz.

pürenli

Diğeri yol ise Düzce üzerinden. Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı olduğundan öncelikle Düzce Gölyaka’ya ulaşıyoruz. Pürenli Yaylası ve Gölyaka arası yaklaşık 24 km. Gölyaka’ya ulaştıktan sonra Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip edeceksiniz. Güzeldere Şelalesi’ne yaklaştıktan sonra yukarı doğru kıvrılan dönemeçten U dönüşü yapıp yayla yoluna geçmelisiniz. Yayla yolunda Orman İşletme Müdürlüğü ile karşılaşacaksınız. Tam o noktada sağa doğru giderseniz Kardüz Yaylası’na sola doğru giderseniz Derebalık ve Pürenli Yaylası‘na ulaşıyorsunuz. Siz sola dönüp ilerledikten sonra karşınıza çıkan diğer ayrımda sağdan devam edeceksiniz. Zaten mevcut tabelalar sizi yönlendirecek. Pürenli Yaylası yazan tabelayı takip ederek yaylaya ulaşabilirsiniz. İki yol da oldukça keyifli.

Kış aylarında yaylaya çıkış yolu zorlu olduğundan zorlu şartlara uygun bir araç tercih etmelisiniz. Biz ilk kampımıza giderken Volkswagen Amarok ile sorunsuz bir şekilde yaylaya çıktık. İlk kampı Outdoor Türkiye ile birlikte Ertan gerçekleştirmişti.

İkinci kampımızda DriveYoyo’dan (@driveyoyo ) Jeep Renagade (@jeep_tr ) aracı ile yoyolarayarak Pürenli Yaylası’na gitmeyi denedik ancak ikinci seferde çok kar olduğundan yollar kapanmıştı ve belli bir noktadan geri dönmek zorunda kaldık. Ancak yol boyunca muhteşem kar manzaraları bizimleydi. Bu maceramızı size aşağıda detaylı bir şekilde anlatacağız.

pürenli

Pürenli Yaylası Konaklama

Pürenli Yaylası’nda konaklamak için tek seçeneğiniz kamp yapmak. Zira çevrede herhangi bir pansiyon, otel vs. yok. Yabani hayvanlar olabileceğinden ve yaz dışında ıssız olduğundan ilk defa kamp yapacak olanlara önermeyiz. Çünkü tamamen doğa ile baş başasınız. Ayrıca sadece bir iki noktada çok az çekiyor telefon ve internet.

Gitmeden önce özellikle de kışın gidiyorsanız bizim de yaptığımız gibi jandarmaya haber verebilirsiniz. Gidiş ve dönüş saatinizi haber verirseniz ona göre eğer başınıza Allah korusun bir şey gelirse sizin nerede olduğunuzu bilen biri olsun.

Yaylada yiyecek içecek alabileceğiniz bir yer olmadığından yanınızda buna hazırlıklı gidin. Su da alın bir miktar. Çok almanıza gerek yok su kaynağı bulunuyor.

pürenli

Pürenli Yaylası’na kar yolu kapattığı için çıkamadık, ama macera devam etti!

Aylardan Aralık, bir cuma gecesi iş çıkışı Pürenli Yaylası’na doğru DriveYoyo ile yoyolayarak çıktık yollara. Ertan daha önce kar kampı yapmıştı ama benim için ilk olacaktı. Çok heyecanlıydım. Bolu’da bulunan Pürenli Yaylası’na Mudurnu ilçesinden Taşkesti Köyü’nden geçerek gidiyorsunuz.

Odun almak için Taşkesti Köyü’ne uğradık. Gecenin bir yarısı odun ararken şansımıza köyün muhtar adayı Kenan Abi ile karşılaştık. Annesi ile bize kömürlüklerinden odun verdiler, sağ olsunlar. Biz kamp yapmaya Pürenli’ye çıkıyoruz deyince de “Dün çok kar yağdı, bir de bu akşam ayaz var ayaz! Siz hayatta çıkamazsınız oraya. Deli misiniz?” dediler. Bu konuşmaların geçtiği videoları instagramda sabitlenmiş storylerden görebilirsiniz, teyzemiz çok tatlıydı. Ellerinden öperiz. Biz “Bir şansımızı deneyelim.” dedik ve çıktık yaylaya doğru yola…

Yayla yoluna tırmanmaya başladıkça kar artmaya başladı. Yoldan dünden beri hiç kimse geçmemişti belliydi, karlar hiç bozulmamıştı çünkü. Her yer bembeyaz, yolun iki tarafında üstleri karla yüklü ağaçların görüntüsü harikaydı. Gecenin karanlığında sadece ikimiz heyecanla ve büyük bir keyifle ilerliyorduk. Biraz daha gittikten sonra artık ağaçlar kardan dolayı iyice yolu kapatmaya başlamıştı. Devrilen de bir sürü ağaç gördük. Zincirlerimizi takarak yola devam edelim dedik. Hayatımda ilk defa zincir taktım. Hem de o soğukta ellerim donarak. Ara sıra bir ses duyar gibi olup ağaçlara doğru bakıp kafa lambamın ışığı ile etrafı kontrol ediyordum. Bir tedirginlik vardı tabi. Sonra kafamı yukarı kaldırdım ve hayatımda hiç bu kadar güzel bir gökyüzü görmemiştim. Karla kaplı ağaçların tepesinde masallardaki gibi parlayan yıldızlar! ⭐🌠

Sonrasında yola biraz daha devam ettik. İleride yol iyice kardan görünmeyince gecenin o saatinde daha fazla devam etmenin pek akıllıca olmayacağına karar verdik ve köye geri döndük. Saat geç olduğundan geceyi arabada geçirdik. Oldukça rahat olan koltuklarda hemen uykuya dalmışız. Sabah güneş ışınlarının yüzümüze vurması ile uyandık.

pürenli

Güneşin karları da eriteceğini düşünüp kahvaltı bile yapmadan yine heyecanla hemen yola koyulduk. Bir kere daha Pürenli Yaylası’na çıkmayı denedik. Gece gidebildiğimiz noktadan birkaç km daha fazla yol gittik. Yolda devrilen ağaçları kaldıra kaldıra yola devam ediyorduk ki karların altında görmediğimiz bir ağaçtan dolayı iki zincirimiz de koptu. Zincirleri tamir ettik. Biraz gittik bu sefer biri hiç kullanılamayacak şekilde koptu. Zincirsiz devam edemeyeceğimiz için geri dönmeye başladık. Arabayı döndürmek için yolda yer olmadığından bir süre geri geri gittik. Çok dikkatli olmamız gerekiyordu. Arabayı döndürmek için tek yer alan yolun döndüğü yere geldiğimizde artık bir oh çektik. Arabadan indik.

fotoğraf düzenleme

Pürenli Yaylası’na çıkamıyoruz madem önümüzde duran bu güzel manzaranın tadını çıkaralım dedik. Karşıda güneş ışınları bizi ısıtırken bembeyaz karların arasında olmak çok güzel bir duyguydu. ☃️❤️

Kahvaltı da yapmamıştık biliyorsunuz. Güzel bir noktada durup hemen masamızı kurduk, ateşimizi yaktık ve manzaraya karşı enfes bir kahvaltı yaptık. Sonrasında hem güneşin hem de karın olmasının tadını çıkardık. Bütün günü orada geçirdik. Çok güzel fotoğraflar çektik. Akşama doğru ateşte sucuk ve köfte de yaptık. Ekmek arası keyifle yedik. Hava kararmadan Abant tarafına geçtik. Bir geceyi de Abant’ta geçirelim dedik. Ve bu maceramızın burada sonuna geldik. Başka bir macerada görüşmek üzere!

Yedigöller Kamp ve Gezi Rehberi | Bolu başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız!

Tek Başına da Olur ile Pürenli Yaylası’nda Buluştuk / Outdoor Türkiye başlıklı YouTube videosunu izlemek için tıklayınız.

Bu yazımızı beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu yazıdan haberdar edin. Teşekkürler!
Aşkla kalın! Kimseye karışmayın!

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe