pokut yaylası
KARADENİZ

Pokut Yaylası Kamp ve Gezi Rehberi|Rize

Tarafından
üzerinde
Eylül 10, 2018
Pokut Yaylası, dünya gözüyle görebileceğiniz en güzel yaylalardan. Bizi kendine hayran bıraktı. Haydi gelin birlikte Pokut’u gezelim!
Geldik gönüllerin sultanı Rize’ye! Rize, Karadeniz turumuz boyunda bizim en sevdiğimiz şehirlerden oldu. Nasıl olmasın, öyle değil mi? Rize’nin çılgın Fırtına Deresi kenarındaki güzelim ilçesi Çamlıhemşin’in en popüler yaylası Ayder Yaylası’ndan sonra kuşkusuz Pokut Yaylası!
pokut yaylası
Bu yaylanın yüksekliği 2050 metre! Evet yanlış duymadınız, tam 2050 metre! Sanki bulutların üzerindesiniz. Müthiş bir duygu!
“Pokut”un kelime anlamı “rüzgarlı vadi” ve Ermenice’den gelmekte. Pokut Yaylası’nda 75 hane bulunuyormuş ve ilk yerleşim 200 yıl öncesine kadar dayanıyormuş.
pokut yaylası

Ulaşım

Pokut Yaylası, Çamlıhemşin’den 21 km mesafede olsa da gidiş yolunun bir yanının uçurum bir yanının dağlık olması ve oldukça bozuk ve engebeli olması nedeni ile yaylaya 1-1,5 saatte varabiliyorsunuz.
Biz @gezdurici tur ile günübirlik gittik. Yol bozuk olduğu için iyi ki öyle gitmişiz. Yoksa hem arabanız hem siz perişan olabilirsiniz. Tur firmaları ortalama 50 TL gibi bir ücret karşılığında Sal Yaylası, Pokut Yaylası, Zilkale ve Palovit Şelalesi’ni bir günde gezdiren turlar düzenliyorlar. Gezdurici’yi tercih ederseniz GezipGelicez vasıtası ile geldiğinizi söylerseniz size indirimde de bulunacaklardır.
pokut yaylası

Konaklama

Biz gittiğimizde bize kamp yapmanın yasak olduğu söylendi. Yayla halkı kampçılara pek sıcak bakmıyormuş. Biz zaten günübirlik turla gitmiştik ancak kamp yapmak isteyenlerin aklında olsun.
Karadeniz havasının beş dakikası beş dakikasını tutmadığından yaylalara çıktığınızda sisle karşılaşmanız çok muhtemel. Bizim gibi zamanınız kısıtlıysa belki bazı yaylalarda gittiğiniz sürede manzarayı göremeyebilirsiniz. Üzülmeyin, kısmet artık yapacak bir şey yok. Bir dahaki sefere deyip yolunuza devam etmek zorundasınız. Ama belki de bizim gibi şansınıza gittiğinizde her yer sislidir ancak beş dakikalığına da olsa sisler dağılıp güzel yayla manzarası ile baş başa kalırsınız.
pokut yaylası
Pokut Yaylası’na vardığımızda sisten göz gözü görmüyordu. Bir de yağmur yağdığından her yer çamurluydu. O nedenle Pokut Yaylası’ndaki en bilinen işletmeye yürürken bile düşmeden gitmekte oldukça zorlandık. Gittiğimizde birer çay söyledik. Pokut Yaylası’nda o mükemmel manzaraya karşı harika kahvaltıların yapıldığı yer Doğa Konukevi. Burada konaklamak 150-200 TL arasında değişiyor.
Sislerin dağılmasını umut ederek birer çay söyledik. Neyse ki şansımıza sisler dağıldı. Ücretler burada da bizim bütçemiz için biraz yüksek olduğundan öyle bir kahvaltı yapamadık. Kişi başı 60 TL civarındaydı.
Konaklamada bir diğer alternatif de Plato Mola. Biz burayı daha önce birkaç blogta görmüştük. Ziyaret etme şansımız olmadı, başka sefere inşallah.
pokut yaylası

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Pokut Yaylası’na çıkmadan önce yapacağımız ilk tavsiye eğer aracınızın altı yüksek değilse bu yolculuğa çıkmayın.
  • Karadeniz’in genelinde olduğu gibi Pokut’ta da hava durumunun ne zaman değişeceğini kestiremiyorsunuz bundan dolayı, yanınıza mutlaka bir yağmurluk ve bolca yedek kıyafet alın.
  • Yürüyüş ayakkabılarınız ayağınızda olsun hem yolculuk esnasında hem de yaylada herhangi bir asfalt yol olmadığından yürürken düşüp kayma ve bileğinize zarar verme olasılığınız yüksek.
  • Yaylanın rakımı yüksek olduğundan çıktıktan sonra hem de indikten sonra bir süre nefes alış verişlerinize dikkat edin çünkü bu durum bazen sizi rahatsız edebilir (baş dönmesi vb.).

 

Diğer Gezebileceğim yerler

Hazır oralara kadar gitmişken bizce Rize’nin diğer yaylalarına da mutlaka gitmelisiniz. Çünkü her birinin kendine has bir atmosferi var ve hepsi muhteşem. Daha fazla şehirleşmeden önce en özel hallerini mutlaka görün.

Gito Yaylası Kamp ve Gezi rehberi yazımızı okumak için buraya tıklamanız yeterli.

Sal Yaylası Kamp ve Gezi Rehberi yazımızı okumak için buraya tıklamanız yeterli.

Bunun dışında Karadeniz’e gelmişken başka nereleri gezebilirim diyorsanız eğer Karadeniz Bölgesi ile ilgili yazığımız diğer yazıları okumak için buraya tıklamanız yeterli.

 

 

pokut yaylası
“Pokut” sen her şeye değersin!

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın!
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe