nişan elbisesi
NİŞAN

Nişan Elbisemi Nasıl Seçtim? | Hatice & Ertan Nişan

Tarafından
üzerinde
Kasım 29, 2019

Nişan Elbisemi Nasıl Seçtim? Bu yazıda işte bu konuda deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Umarım yardımı olur.

Herkese uzun bir aradan sonra yeniden merhaba!

Bir süredir blogu boşladık farkındayız. Neden mi? Çünkü biz nişanlandık! Evet yanlış duymadınız. Bu heyecanlı süreci de elimizden geldiği kadarıyla sizlerle Instagram ve YouTube üzerinden paylaştık. Paylaşmaya da devam ediyoruz. Çünkü bu bizim işimiz bir yandan da baktığınızda hayatımızdaki her şeyi sizlerle paylaşmak.

nişan elbisesi

Evet, ismimiz “GezipGelicez” ve seyahat yoğunluklu paylaşımlar yapıyoruz genel olarak ama neden bu evlilik sürecimizi de sizlerle paylaşmayalım ki dedik! Gelen mesajlar sizin ilginiz gerçekten bizi çok mutlu ediyor ve bu süreci de sizlerle paylaşmakla ne kadar doğru bir karar verdiğimizi görüyoruz. O nedenle hepinize çok ama çok teşekkür ederiz. Bizimle birlikte bu heyecanı yaşadığınız ve hep yanımızda olduğunuz için…

YouTube’da “Nasıl Evlenilir?” diye bir video serisi başlattık. Serinin ilk videosu “Evleniyoruz!” başlıklı videomuzu izlemek için tıklayınız.

Nişan Elbisesi, Gelinlikçi ve Gelinlik seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Gelelim gelin adayları için en önemli aşamaya yani gelinlik, nişanlık yani elbise seçimi kısmına. Bu yazıdaki ana konumuz “Nişan Elbisesi, Gelinlikçi ve Gelinlik seçerken nelere dikkat etmeliyiz?”. Başlığı bu şekilde geniş tutalım istiyorum. Çünkü benim nişanımda giydiğim elbise aslında bir gelinlik modeli. Herkes nişanda beyaz giyme zaten düğünde giyeceksin dese de benim içimden beyaz, kırık beyaz, krem tonları geçtiği için ben bu şekilde bir seçim yaptım.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki bu sizin nişanınız. Kimin ne söylediğini umursamayın. Siz nasıl istiyorsanız her şeyi istediğiniz ve mutlu olacağınız gibi yapın. Ben öyle yaptım, çok da mutluyum. Bu süreçte yanımda olan ve beni çok güzel bir gelin yapan hayallerimdeki nişan elbisemle buluşturan @bridalook ekibine çok teşekkür ederim.

nişan elbisesi

“Bridalook” kim mi? Şimdi size onlardan bahsetmek istiyorum. Bu mükemmel elbisenin mimarları Onur ve Liva Sevinç. Bu tatlı çift Nişantaşı’ndaki kendilerine ait dükkanlarında kişiye özel gelinlik ve elbise tasarım ve dikimi yapıyorlar. “Couture dresses” olarak tanımlanan özel tasarım kıyafetler yapıyorlar.

nişan elbisesi

Onur & Liva

Ben kendileri ile nasıl mı tanıştım? Aslında Onur benim İznik’ten yani Bursa’dan memleketimden liseden arkadaşım. Biz aynı lisedeydik. Onur sadece benim üst dönemimdi. Ama aradan yıllar geçti ve tabi sonrasında Onur’u görmedim. Nişan kıyafeti aradığıma İznik’ten çocukluk arkadaşımla konuşurken bana dedi ki sen Onur’ların dükkanına bir baksana çok güzel işler yapıyorlar. Ben de hemen araştırdım ve ilk olarak Instagram sayfalarından kendileri ile iletişime geçtim. Sağ olsunlar hemen benimle ilgilendiler. Randevu oluşturduk ve bir akşam iş çıkışında ben dükkanlarına gittim.

Onur da Liva da aslında üniversitede farklı bölümler okumuşlar. Sonra bir gün İstanbul Moda Haftası’nda ortak ilgileri olan moda sayesinde tanışıp evlenip böyle bir iş yapmaya başlamışlar. O kadar tatlılar ki siz de önümüzde çok güzel bir ilham kaynağı ve örnek değiller mi? Hayallerinin peşinden koşup kimsenin söylediğine bakmadan sevdikleri ve istedikleri işi yapıyorlar. Kendilerini bir kere daha buradan çok tebrik ediyoruz.

nişan elbisesi

İnsan bir işi severek de yapınca gördüğünüz gibi ortaya çok güzel elbiseler çıkıyor. Çok merkezi bir konumda Nişantaşı’nda olan dükkanlarında kendi tasarımları olan elbiselerden örnek modelleri görebilirsiniz. İlk randevumuzda benim aklımda net bir model olmadığından ben oradaki modelleri denedim. Bir tane elbise içerisinde gerçekten kendimi mükemmel hissettim. Ve biz bu model üzerinden ilerledik. Ama tabi ki siz buradaki modeller üzerinden ilerlemek zorunda değilsiniz.

Hayalinizdeki elbiseyi anlatın ya da bir fotoğraf bir model gösterin. Onur hemen sizin için tasarlasın ve çizsin. Kendisi o kadar güzel çizimler yapıyor ki etkilenmemek mümkün değil. Daha sonra çizim üzerinden istediğiniz değişiklikleri de yapabilirsiniz. Kol ekle-çıkart, yakasını farklı yaptırt, kuyruk ekle, sırtına detay ekle vs aklınıza ne gelirse…

nişan elbisesi

Gelinlik-nişanlık seçimi ile ilgili öneriler

 • İlk olarak düğün-nişan tarihi belirlendiği andan itibaren mevkinizdeki gelinlikçilerin isimlerini listeleyin.
 • Çevrenizde yeni evlenen kişilere gelinlikçilerini sorun, memnuniyet durumlarını öğrenin.
 • Çarşıya her gittiğinizde listenizdeki bir gelinlikçiye mutlaka uğrayın. (6 aydan fazla zamanı olanlar için). Bunun nedeni aynı gün bir sürü gelinlikçi gezerseniz kafanız karışır.
 • Gelinlikçileri gezmeden önce mutlaka beğendiğiniz bir kaç modeli ekran görüntüsü alıp yanınızda götürün.
 • Vücudunuzu tanıyın size nasıl bir gelinliğin yakışacağını çevrenize sorarak öğrenin. Kendiniz kafanızda nasıl bir şey istediğinizi düşünün. Kendinizi içinde hayal ettiğiniz gelinliğin nasıl bir şey olduğunu bulmaya çalışın.
 • Gelinlikçilerle görüştükten sonra içinize sinen aklınıza yatan gelinlikçileri listenizde bırakın yatmayan ve fiyatı size göre olmayanları eleyin.
 • Gelinlikçi seçerken en önemli şey size olan ilgisi ve istediğiniz gelinlik modelinde nasıl çalıştığıdır.
 • İşi güzel olan gelinlikçi kendini her şekilde belli eder.  İşlemeleri, pileleri, dikişleri özenli ve güzel olan gelinlikçi sizi her zaman mutlu eder.
 • Sizi ilk andan beri gelin gibi hissettiren içinizin ısındığı her anlamda kafanızda oturan gelinlikçiyi seçtiğinizde beraber vücudunuza göre nasıl bir gelinlik olacağını konuşmaya geçebilirsiniz.
nişan elbisesi

Vücut tipine göre gelinlik seçme- 1

 1. Zayıf ve uzun boyluysanız bir de türbanlı değilseniz muhtemelen her gelinlik size olacaktır.
 2. Zayıf uzun boylu ve tesettürlüyseniz kesinlikle göğüs altından 4 parmak aşağıdan kabaran bir gelinlik tercih etmelisiniz. Bu sizi daha yapılı gösterecektir.
 3. Zayıf ve kısa boylu iseniz bel kemiğinin biraz üzerinden aşağıya doğru A kesimbir gelinlik sizi hem uzun hem de hoş gösterecektir.

Vücut tipine göre gelinlik seçme- 2

 1. Kilolu ve uzun boylu iseniz A kesim gelinlikler sizin için biçilmiş birer kaftandır.
 2. Kilolu ve kısa boylu iseniz biraz yüksek topuk ayakkabıyla A kesim gelinlikler sizin için de çok güzel olacaktır.
 • Gelinlik kumaşı ve güpürü tamamen sizin zevkinize ve bütçenize bağlı bir durumdur.
 • Tül gelinlikler kumaş gelinliklere göre biraz daha uygun fiyatlıdır.
 • Paket halinde olan gelinlikler her zaman karlıdır. Örneğin içinde bindallı, çiçek, duvak, taç ve gelin başı olan paketler olabilir.
 • Burada eksik gördüğünüz bir şeyler var ise aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.
 • Ve gelin adayı en güzel günün için hala gelinliğine karar vermediysen bu yazıyı kaydedebilir ve gelin olacak arkadaşlarına gönderebilirsin.

Bu öneriler de size seçim yapmanızda faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

nişan elbisesi

İlk randevuda denediğim elbise üzerinden Onur benim için yeni bir elbise tasarladı. Çizim üzerinden mesela kollarda değişiklik yaptık. Sonrasında tül ve renk seçimi yaptık. Vücut ölçülerim alındı. Ve sonrasında iki provaya daha gittim. Adım adım elbisem kısa sürede tamamlandı. Hayallerimdekinden bile daha güzel bir elbiseye kavuştum.

Nişantaşı’nda bulunan dükkanlarında kişiye özel çalışan Onur ve Liva’nın kostüm, parti kıyafetleri ve günlük kullanım için de kıyafetler tasarladıkları ve diktikleri @lostage adında bir markaları daha var. Bence oraya da bir göz atın derim.

nişan elbisesi

Onur ve Liva’ya aşağıdaki telefon numaralarından ve adresten ulaşabilirsiniz.

Onur Sevinç Tel: +90 539 716 75 56

Liva Sevinç Tel: +90 544 575 33 77

Adres: Valikonağı Caddesi No: 30/1 Nişantaşı – İstanbul

nişan elbisesi

Eylül’de Bodrum! |La Local Yalıkavak başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız!

“Nişan Elbisesi Nasıl Seçilir? | Nasıl Evlenilir?” başlıklı YouTube videomuzu izlemek için tıklayınız.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın! 

Kimseye karışmayın!

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe