kedilerimiz
YAŞAM

Kedilerimiz Mia & Sansa ile tanışın!

Tarafından
üzerinde
Eylül 15, 2018
Kedilerimiz Mia ve Sansa ile ilgili zaman zaman sorular alıyoruz. Biz de bu konuda da blogda bir bölüm açalım istedik. En başından sizlere  bahsetmek istiyoruz. Bir süredir instagramda story ve fotoğraflardan görüyorsunuz zaten. Artık bizim iki de tatlı mı tatlı kedimiz var. Bu yazımızla hem kedilerimizle birlikte olan maceramız nasıl başladı size en baştan anlatmak, hem de kedi sahiplenmek isteyenlerin akıllarındaki soru işaretlerini biraz olsun gidermek istedik. Belki siz de bizim yazımızı okuduktan sonra bize yorumlarınızla geri dönüş yaparsınız ve böylece kediere daha iyi ebeveynler olmak için deneylerimizi paylaşmış oluruz.
kedilerimiz

Mia ve Sansa ne zamandır hayatımızda?

Mia ve Sansa’ya kavuşalı dört ay oldu. Tam dört aydır bizimle birlikteler. Bu sürede birbirimize baya bir alıştık diyebiliriz. Ama hala kat etmemiz gereken bir zaman var tabi. Bizimkiler anne yavru. Mia’nın cinsi Scottish Fold, anne olan kedimiz. Sansa’nın cinsi ise British Shorthair, yavru kedimiz. İkisi de dişi. Mia geçen ay 1 yaşını doldurdu, Sansa ise 6 aylık oldu.
kedilerimiz

Nasıl karar verdik?

Bir süredir evcil bir hayvanımız olsun evde neşemiz olsun istiyorduk. Önce köpek araştırmalarımız oldu. Ertan French Bulldog cinslerini çok seviyordu, ben ise Pug’ları seviyordum. Ancak şu anki şartlarda bir köpeğe gerekli özen, ilgi ve bakımı gösteremeyeceğimize karar verdik. Köpek sahiplenmeyi daha ileri bir tarihe erteledik. Herkes bize köpek yerine kedi sahiplenin önerisinde bulundu. Biliyorsunuz ki kedi bakımı köpeğe göre daha kolay. En zor kısmı bizim köpeği günde iki kere dışarı çıkaracak zamanımızın olmaması ve bahçesiz bir evde köpek için de hayatın çok kolay olmaması idi. Kedi konusunda da biraz araştırma yaptık. Tanıdıklarımıza aklınızda olsun biz kedi sahiplenebiliriz dedik.
kedilerimiz

Hayat küçük bazen de büyük sürprizlerle dolu!

Aradan biraz zaman geçti. Birkaç seyahatimizde de birlikte olduğumuz Denizlili Halil Abimiz ve kızı Senem’in instagram sayfalarında siyam kedilerinin yavrularının storysini gördüm. O kadar tatlı görünüyorlardı ki. Senem’e “Ya çok tatlılar birini bize versenize :)” diye mesaj attım. Senem de “Ya önceden söz verdik başkalarına hem daha anne sütü emiyorlar” diye geri döndü.
kedilerimiz
Birkaç hafta sonra bir akşam evde oturuyorduk. Saat 22.00 civarıydı. Telefonum çalıyor. Bir baktım, Senem. “Bizim iki tane kedimiz daha var. Biri Scottish Fold, diğeri de yavrusu British Shorthair. Sen istemiştin ya isterseniz onları size verebiliriz. Bizim tek istediğimiz iyi bakılmaları ve ayrılmamaları.” dedi.
kedilerimiz

Kedi sahiplenmek

Biz de bu cins kedileri zaten çok beğeniyorduk. Ancak para ile satın almak bize göre değildi. Bir de araştırırken görmüştük ki Scottish Fold’lar kırık kulak diye geçiyor. Genetik hastalıkları var ve bu nedenle hayatları boyunca acı çekiyorlarmış. Genetiği ile oynanarak sanırım üretilmişler. Bu nedenle de internette bu kedileri satın almayın ki üretilmesinler tarzı şeyler okumuştuk ve sonrasında bazı arkadaşlarımızdan da duyduk. Kesinlikle sokaktan bir kedi de alıp sahiplenebilirdik. Bu konuda bizi eleştirmeyin. İlla cins kedi olsun diye bir takıntımız yoktu yani. Ama işte bir türlü harekete geçip cesaret edip sahiplenememiştik bu süreçte.
Hani bazen olur ya bir şeyleri istersiniz, ancak ilk adımı bir türlü atamazsınız, kısmet olmaz, hayat karşınıza çıkarmaz. Nasıl söylemek isterseniz işte siz anladınız. Birden hayat karşımıza bu iki tane kediciği çıkarıvermişti işte. Senem’den gelen teklife hem çok sevinip heyecanlanmıştık hem de endişelenmiştik. Çünkü aklımızda hiç iki tane kedi sahibi olmak yoktu. Daha önce kedi bakımı ile ilgili bir tecrübemiz olmamıştı. Bir de kimse durup dururken hadi iki tane kedim olsun demez. Hep tek bir kedi düşünmüştük. Bakabilir miyiz? Nasıl olacak?
Senem ve annesi ile konuştuktan sonra içimiz oldukça rahatladı. İki kedi sahiplenmenin hem de anne ve yavru şeklinde daha yararlı ve avantajlı olacağını bize anlattılar. Bir de “Onlar hep birlikteydiler hiç ayrılmadılar. Birlikte çok güzel oynuyorlar. Biz ayrılmalarını istemiyoruz. Ayırmayalım” deyince hangi yürek dayanır buna. Hemen kabul ettik tabi.
kedilerimiz

Mia ve Sansa’nın bizden önce neler yaşamışlar?

Senem bize kedilerin hikayesini anlattı. Biz Senemlerin sadece Siyam kedisi var sanıyorduk. Ancak Senem Mia’yı iki aylıkken sahiplenmiş. Evdeki 4 yaşındaki Siyam kedisi ile anlaşamamışlar. Birbirlerine zarar vermesinler diye biraz büyüyene kadar Mia’yı annesinin kedileri olan bir arkadaşına vermişler. Annesinin arkadaşının da Brittish erkek ve kız iki kedisi daha varmış. Bu kedicikler birlikte büyüyünce tabi Mia daha bir yaşına gelmeden 6 aylıkken falan hamile kalmış.
Kedileri bir yaşından önce çiftleştirmek iyi bir şey değilmiş. O nedenle Mia’nın doğumu çok zor olmuş. Veteriner sezeryana almak zorunda kalmış hatta. 4 tane yavrusu olmuş, biri ölmüş. Mia doğumda acı da çekmiş o nedenle. Sonrasında bunu duyan Senemler Mia ve bir yavruyu geri almışlar. Diğer iki yavru annesinin arkadaşında kalmış. Bu sefer yine evdeki Siyam kedisi ile Mia ve yavrusu anlaşamamışlar. Aynı zamanda bir de Siyam kedisinin de bu arada adı Turta, Turta’nın da yavruları olmuş. Sürekli kavga ediyorlarmış Mia ve Turta. Evde ayrı odalara kapatmak zorunda kalmışlar, birbirlerine zarar vermesinler diye. Senemler de bakmışlar böyle olmayacak. İyi bakılabilecekleri birine sahiplendirmeye karar vermişler ve bir gece benim telefonum çalmış.
Mia ve Sansa’nın bizden öncesi böyle. Bize ilk geldiğinde Sansa 3 aylıktı ve adı yoktu henüz. Sansa adını biz koyduk. Hatta sizlere de sormuştuk ne koysak diye. Genelde renklerinden dolayı Duman ismi geldi ama hem dişi olduğundan kedimiz hem de Duman ismi çok klasik olduğundan koymadık. Game of Thrones esintileri ile Sansa ismini koyduk. Şu anda ismine alışmaya başladı Sansa. Mesela Sansa deyince bakıyor bazen 😀
kedilerimiz

Kediler Denizli’den İstanbul’a nasıl geldi?

Kedileri sahiplenmeye karar vermiştik. Ancak bir problemimiz vardı. Kedileri Denizli’den İstanbul’a nasıl getirecektik?
Önce kendimiz gitmeyi düşündük ama iki kişi uçak biletleri çok pahalıydı. Sonra bir arkadaşımız otobüsler getiriyor dedi ancak o şekilde de yol çok uzundu ve kedileri bagaja koyuyorlarmış. Olmazdı. Sonra petshopu olan arkadaşımız dedi ki Türk Hava Yollarının Turkish Cargo diye canlı hayvan taşıyan bir hizmeti var. Ben genelde balık getirtiyorum yurtdışından, onları almaya gittiğimde görüyorum orada kedi köpek de oluyor. Biz de hemen aradık konuştuk Turkish Cargo yetkilileri ile. Bize aşıları tamsa ve karnesi varsa uçağa binebileceklerini söylediler. Anne yavru ve daha küçük olduklarından ikisi bir kafeste binebiliyordu. Hemen Senemlerle konuştuk. Senem bizi aradığında günlerden Salı idi, hiç unutmuyoruz. Herşeyi çok kısa sürede hallettik. Bir ara sanırım Denizli’den getiremeyeceğiz diye çok korktum, ne yalan söyleyeyim. O kadar heveslendik sanırım olmayacak dedim ama şu an sağ salim yanımdalar. Kedilerimiz Mia ve Sansa, perşembe akşamı uçağa binip Denizli’den bize doğru yola çıkmışlardı bile.
Her şey bizim için biraz hızlı oldu yani. Ama çok da güzel oldu. O kadar heyecanlıydık ki! Uçakları akşam 19.30 gibi kalktı, 21.30 gibi İstanbul’da olacaklardı. Akşam işten çıkıp koşa koşa kedilerimizi karşılamaya gittik. Senem ilk defa uçak yolculuğu yapacaklarından ve yalnız olduklarından indiklerinde sen kafese eğil “Mia, Mia, Mia” diye ismini söyle o zaman rahatlar biraz demişti bana. Ben de eve gidene kadar Mia’yı rahatlatmak için sürekli “Mia, Mia, Mia” dedim durdum. Geldiklerinde biraz titriyorlardı tabi.
kedilerimiz

Mia ve Sansa için evde tatlı telaş

Mia ve Sansa gelmeden önce mama, kum, tuvalet, oyuncak, malt, su ve mama kabı gibi ihtiyaçlarımızı arkadaşımızın petshopundan aldık. Artık evimizdeydik. İlk günlerde genelde koltukların arkasında dolaştılar. Bizden kaçtılar. Ama şimdi evin her yerindeler. Resmen evimizin neşesi oldular.
Bu yazıyı burada bitiriyoruz. Bu giriş yazısı gibi oldu. Aslında daha anlatacağımız çok şey var. Kedi bakımı ile ilgili deneyimlerimizi ve tanıdığımız kadarıyla kişiliklerinden de bir sonraki kedi konulu yazımızda bahsedelim. Şimdilik bizden bu kadar.
kedilerimiz

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Paylaşımlarımızı @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın!
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe