Kapadokya
TÜRKİYE

KAPADOKYA BALON TURU

Tarafından
üzerinde
Ocak 14, 2018
Yazıyı okumadan önce yukarıdaki Kapadokya’da 2 Gün Geçirdik videomuzu izleyiniz. Daha sonra aşağıdaki detaylı yazımızı okuyabilirsiniz. Youtube Kanalımıza abone olmayı ve eğer videoyu beğendiyseniz beğen butonuna basmayı unutmayınız.
 
Kapadokya denilince ilk akla gelen tabi ki de balonlar! Evet pahalı bir aktivite. Ancak “Dünya’ya kaç kere geliyorsunuz? Allah aşkına!” Bu muhteşem rüya gibi balon turunu yapmadan ölmeyin! Fiyatlar genelde 250-500 TL civarında değişiyor. Ama sabah güneşin doğuşunu balondan izleme keyfi kesinlikle PAHA BİÇİLEMEZ!Kapadokya
 
Balonlar yıl boyunca sabah uçarken, kış mevsiminde gündüz de uçabilmekte, tabi hava koşullarına bağlı olarak. Mesela bizim gittiğimiz haftasonu cumartesi sabahı hava yağmurlu ve sisli olduğundan balon uçuşları iptal edildi. Balon uçuşları için izinler Sivil Havacılık Müdürlüğü tarafından veriliyor. Slot Hizmet Merkezi’nden web sitesine buraya tıklayarak  ulaşabilirsiniz, uçuş izni verilip verilmediğini görebilirsiniz. Balon turunuzu önceden ayarlamanızda fayda var. En kötü bir gün öncesinden rezervasyon yaptırın deriz.
 
Güvenli mi?
Gelelim en çok sorulan soruya. Evet arkadaşlar, GÜVENLİ!
 
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Sivil Havacılık tarafından denetleniyor. Tehdit unsuru oluşturabilecek herhangi bir durum dahilinde uçuşlar iptal ediliyor.
 
Dünya’nın dört bir yanından insanlar balon uçuşu için Kapadokya’ya geliyor. Dünya’da birinci sırada ve şu anda uçmak isteyenler için fiyatın en düşük olduğu dönem. Uçuş minimum bir saat sürüyor. Sepetlere sepetin ve balonun büyüklüğüne göre 12-24 arası yolcu binebiliyor. Bu fırsatı kaçırmayın!
 
Ayrıca pilotların deneyimi de çok önemli —> @voyagerballoons ile uçtuk ve çok memnun kaldık.
Kapadokya
 
Hangi mevsimde balon uçuşu yapılmalı?
Kapadokya’da balon uçuşları havanın ve rüzgarın durumuna göre her mevsimde yapılabiliyor. Hem yazın hem de kışın tadı başka bizce. Yazın ve ilkbaharda rengarenk manzaralar görmek mümkünken, kışın da bembeyaz kar manzaraları görebilirsiniz.
 
Yanımızda bulunması gerekenler neler?
– Hava yaz-kış serin olacağından sizi üşütmeyecek şeyler giyinip yanınıza ona göre bir şal vb. almanızda fayda var.
– Güneş gözlüğü
– Fotoğraf makinesi
 

“Sabahın köründe uyanmak bu kadar güzel olur!”

Tabiri caizse afyonumuz patlamadan, gözler yarı kapalı halde içimizden “Nolur biraz daha uyusak” dediğimiz saatlerde otelimizden servisle alınıp balonların kalkış alanına doğru yola koyulduk. Balonları hazırlayan emekçi dostlarımızı gördüğümüzde heyecan başladı ve uyku falan kalmadı.
Kapadokya
 
Balonlar şişirilirken alacakaranlıkta balonlara verilen ateşin ışıklarının etrafa yayılmasıyla ve rengarenk balonların şişerek oluşturduğu atmosferi görünce adeta büyülendik. “Tamam ya şu atmosfer bile yeter, uçmasak da olur” dedik ama uçmak için heyecanımız da katbekat arttı 😀 Diğer bir yandan da balonların yakından ne kadar büyük olduğunu görmek bizi şaşırttı.
 
Sonrasında balonların hazırlıkları bitti ve bir saatlik serüven için sepetlere atladık! MACERA BAŞLASIN!!
 
O andan itibaren yaşanan duyguları anlatmak yetmez, yaşamanız lazım 😃
 
Balon yükseldikçe ve @voyagerballoons’un deneyimli, bilgili balon pilotları size hem uçuş hem de bölge hakkında bilgi aktarımı hem de havada onlarca balonu izlemenin verdiği eşsiz haz ile turumuzu tamamladık.
 
Ayrıca tercihiniz @voyagerballoons olursa, tecrübeli pilotları ile Aşk Vadisi’nde alçak uçuş zevkini de yaşayabilirsiniz. Aşk Vadisi’nde balonla alçak uçuş 10 numara 5  yıldız diyoruz arkadaşlar!
 
Güneşi havada doğurduktan sonra güvenli bir şekilde inişimizi gerçekleştirmemiz şerefine şampanyalarımızı da patlattık. Balon turundan sonra şampanya patlatma olayı çok eskiden gelen bir gelenekmiş. Hatta şampanya patlatırken bu geleneğin nereden geldiğini de pilotumuz anlatıyor:
Kapadokya
 
Sıcak Hava Balonu ile insanların ayağı yerden kaldırıldı!
Montgolfier Kardeşler, 1783 yılında tarihte ilk insanlı balon uçuşunu yapan kişiler. Bu aslında sıcak hava balonunun icadı. Daha sonrasında balon Paris’te bir üzüm bağına iniş yapıyor. Çiftçiler ne olduğunu bilmedikleri için balondan korkuyorlar. Montgolfier Kardeşler de hem çiftçileri sakinleştirmek hem de uçuşu kutlamak için şampanya patlatıp, şampanyayı çiftçilere de ikram edip kutlama yapıyorlar. Günümüzde de bu kutlamaya atfen halen balon uçuşlarından sonra şampanya patlatılarak yolculara ikram edilip kutlama yapılıyor.
 
O andan sonra da keyifle diğer balonların inişini seyrederek şampanyalarımızı yudumlarken baktıkça bizi gülümseten bu fotoğraf ortaya çıktı!
 
Balon turumuz için emeği geçen @_murat_oner_ ve @pixelpixelworld‘e çok teşekkür ederiz.
Kapadokya
 
Balon turu ile ilgili her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazla fotoğraf ve güncel paylaşımlar için diğer sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayınız.
Kapadokya
 
Balon Turu Maliyeti
Sigorta, transfer ve kahvaltı fiyata dahil 250-500 tl arasında değişiyor. Fiyatlarla ilgili detaylı bilgiye Voyager Balloons’un web sitesinden ulaşabilirsiniz. Voyager Balloons’un web sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 
 
Aşkla kalın…
 
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe