hamsiköy
KARADENİZ

Hamsiköy Gezi Rehberi, Sütlacın Başkenti|Trabzon

Tarafından
üzerinde
Ağustos 26, 2018
Hamsiköy denilince ilk akla gelen Sütlaç! Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Hamsiköy’e dillere destan sütlacını yemek için gittik. Sütlac gerçekten de efsaneydi. Ama ondan önce sizlere “Hamsiköy’ün ismi nereden geliyor? Neden Hamsiköy demişler Hamsiköy’e?” ondan bahsetmek istiyoruz. Zira biz duyunca çok şaşırdık.
İsmini ilk duyduğunuzda hamsi ile alakalı hamsi balığının bol olduğu deniz kenarı bir yer canlanıyor gözünüzde. Bizim öyle olmuştu. Gittik baktık ki Hamsiköy denizden yaklaşık 50 km içeride bulunuyor. Aslında Hamsköy veya Hamseköy olarak da geçen Hamsiköy’in anlamı Arapça beş köy demekmiş.
hamsiköy

Ulaşım 

Hamsiköy, Trabzon ilinin Maçka ilçesinde bulunuyor ve Trabzon merkeze uzaklığı 50 km. Biz arabamızla Maçka merkeze geldikten sonra Gümüşhane yönüne devam edince 15 km sonra Hamsiköy yol ayrımını göreceksiniz. Dikkat edin tabelayı kaçırmayın, biz kaçırıp birazcık geri dönmek zorunda kalmıştık. Bu tabeladan sonra 7 km kadar virajlı bir yolu takip ederek köye ulaşıyorsunuz. Köyün girişinde dere gibi bir suyun oluştuğu çukurlardan arabanızla geçerken dikkat edin. Bunun dışından köye ulaşımda bir zorluk yok. Yayla yollarından sonra zaten alışmış oluyorsunuz böyle yollara.
hamsiköy

Konaklama

Hamsiköy’de konaklama için alternatifler mevcut. Biz araba ile gezerken birkaç tane gördük. Günübirlik uğrayıp sütlacımızı yiyip oradan yolumuza devam ettiğimiz için tam bir yer önerisinde bulunamıyoruz. Varsa sizin deneyim ve tavsiyeleriniz yoruma bekleriz. Buraya ekleyerek sizlerle birlikte yazımızı zenginleştirebiliriz.
hamsiköy

Hamsiköy’ün Muhteşem Manzarası

Hamsiköy’e geldiğimizde sisler ve yeşillikler arasında eski tahta Karadeniz evlerinin süslediği manzara bizi büyüledi. Burası deniz seviyesinde 1300 metre kadar yüksekte olduğundan tabi biraz serindi. Az sonra da yağmur başladı. Karadeniz’de olmak bunu gerektirir öyle değil mi? Otantaik köy evleri ve serenderleri izleyerek arabayla dolaştıktan sonra kendimize attık manzarası güzel cafeye.

Hamsiköy Sütlacının Sırrı

Sütlaç yemek için manzarası güzel olan bir nokta seçtik. Çünkü zamanımız kısıtlı olduğundan hem manzaranın hem de sütlacın tadına doymak istiyorduk. Birçok yerde sütlaç yapılıp servis ediliyor. Siz de beğendiğiniz bir tanesini tercih edebilirsiniz. Sütlaç gelir gelmez dayanamadık hemen daldırdık kaşığımızı ve o ilk kaşıkta dolu dolu süt tadını aldık. Gerçekten de dedikleri kadar varmış dedik.
Tadının bu kadar güzel olmasının sırrı bu yörede otlayan ineklerin bol yağlı sütünden yapılıyor olması ve pişirilme şekli imiş. Bizim yediğimiz cafedeki ablanın söylediğine göre en önemli nokta hatta pişirilme yani fırınlanma şeklindeymiş. Hamsiköy’de iki yerde bu şekilde fırınlanıp satılıyormuş. Çoğu yer de bu iki yerden aldığı sütlaçları satıyormuş.
hamsiköy
Sonuç olarak Trabzon’a geldiyseniz Hamsiköy’ü mutlaka ziyaret edin ve leziz sütlacının tadına bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.
Son olarak duyduğumuza göre son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerden de büyük ilgi gören Hamsiköy’de doğaseverler bisiklet ve trekking gibi aktiviteler de yapabilirler.
Trabzon denilince ilk akla gelen Uzungöl ile ilgili Uzungöl Kamp ve Gezi Rehberi|Trabzon başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız. 

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın!
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe