gökçeada
TÜRKİYE

Gökçeada Gezi Rehberi|Çanakkale

Tarafından
üzerinde
Haziran 11, 2019

Gökçeada eski adı ile İmroz, Türkiye’nin en büyük adası ve Türkiye’nin en batısında bulunan nokta! Biz de biraz geç de olsa sonunda bu adaya keyifli bir seyahat gerçekleştirdik! Hem de gurme ve gezginlerden oluşan çok güzel bir ekiple birlikte. Bize Gökçeada’da çok güzel bir hafta sonu planlayan Akif Budak (@cokgezen.gurme) ve kızı Hazal Budak’a (@geziyorsam.sebebivar) davetleri için çok teşekkür ederiz. 

gökçeada

Bizim için hazırlanan haftasonu programını aşağıda sizinle paylaşıyorum. Cuma gecesi çıkışlı programı normalde pazartesi gününe kadar devam ediyordu ancak ben (Hatice) çalışmak pazartesi çalışmak zorunda olduğumdan biz pazar akşamı İstanbul’a dönmek için adadan ayrıldık. Diyorsunuz ya hep geziyorsunuz diye aynı zamanda çalışıyoruz da, kurumsal hayat o nedenle aslında sadece hafta sonları ve yıllık izinlerde gezebiliyoruz.

💥ETKİNLİK PROGRAMI

24 – 27 Mayıs 2019 da gerçekleşecek olan “İMROZ Travel Fest”; keşif, günbatımı, fotoğraf yarışması, work shoplar, surf gösterisi gibi farklı disiplinlerin buluşacağı bir etkinliktir.

Ada’nın keşfe değer turistik ve tarihi yerleri, tuzlusundan tatlısına ada yemekleri (Türk ve Rum mutfağı), tadımları ve daha bir çok birçok aktivite içeriyor. 24 -27 Mayıs tarihleri arasında 26 Mayıs saat 13:00-16:00 arasında Gastronomi Atölyesi’nde (@gastronomiatolyesi) gerçekleşecek “Yöresel Lezzetler Farklı Dokunuşlar” adlı etkinlikte yöresel lezzetlerin gıda tadımı, gastronomi atölyeleri, ada restoranlarının verecek olduğu workshoplar, fotoğraf yarışması gibi aktiviteler düzenlenecektir.

💥 1.GÜN:  İSTANBUL-GÖKÇEADA

24/05/2019 Cuma gecesi 

23:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi otoparkı önü 23:30 Mecidiyeköy Ziraat Bankası ( Murat Muhallebi önü )00:00 İncirli Ömür Plaza Önü  00:30 Beylikdüzü Migros Önü hareket.

Kabatepe’den feribot ile Gökçeada Masi Otel’e varış.

💥 2.GÜN: 25/05/2019 GÖKÇEADA DENİZ VE ŞİFALI ÇAMUR BANYOSU, GÜNEŞİN BATIŞI

10.00 -11.00 Kahvaltı

11.00 – Kokina Kaya Mezarlarına hareket

11.45 – Kaya Mezarlarından Aydıncık (Kefaloz)sahilindeki çamur banyosu ve dünyaca ünlü surf   plajına gidiş. (denize ve çamura girmek isteyenler girebilir).

13.30 – Zeytinliköy’e hareket.

14.00 –Köy içinde Zeydali Butik Hotel Roof unda ikramlar sonrası köyün keşfi. Yoğun olarak Rum’ların yaşadığı köyde dillere destan lezzetler deneyimlenecektir.Burada meşhur dibek kahvesinden tadıyoruz. Ayrıca burada bulunan tarihi ve kültürel özelliklere sahip olan Rum evleri, kilisesi. Çamaşırhanesi, vb. ören yerlerini geziyoruz

16.30 – Gökçeada merkeze hareket

16.45 – Meşhur Efibadem kurabiyecisinde lezzet deneyimlemesi

17.30 – Masi Otel de dinlenme vakti.

19.30 – En güzel günbatımı fotoğraf yarışması için Kaleköy Poseidon Kalesine gidiliyor.Güneşin en son battığı noktadan,  eşsiz manzaranın keyfini çıkartıyoruz.(Bu yarışma herkese açık olup jürinin belirleyeceği ilk 3 kazanana ödülleri takdim edilecektir.

20.30 – Akşam yemeğimiz  Kaleköy Eleni Rum Tavernasında.

24.00 – Masi Otele hareket

💥3.GÜN: 26/05/2019

09.00 – 10.00 Masi Otel de kahvaltı

10.00 – 13.30 Rotamız 600 yaşın üstünde olduğu tahmin edilen çınar ağacı ile bizi bekleyen, volkanik Aya Dimitri tepesinin yakınına kurulmuş Tepeköy’e gidiyoruz. Barba Yorgo’nun ev şaraplarını tanıyor ve Meryemana panayırının da yapıldığı  köy meydanında kısa bir tur atıyoruz.

Sonrasında bir zamanlar içindeki 2 sineması, 22 kahvehanesi, berberi, terzisi, çamaşırhanesi,ile Türkiye’nin en büyük köyü unvanı olan Dereköy’e ulaşıp köyün görsellerini alıp Kaleköy’e hareket ediyoruz.  

14.00 . 16.00 Gastronomi atölyesinde lezzet üstadlarımızdan workshoplar izleyeceğiz.

18.30 Fazlı Yıldırım Mehmet Ayar ve Akif Budak’ın jüri olduğu ada fotoğrafları  fotoğraf yarışması

19.00 Festival komitesi eşliğinde akşam yemeğimiz Sonvapur Imroz restoranda

24.00 Otele yerleşme

💥4.Gün 27/05/2019

08.00-09.30 Kahvaltı

09.30 – 12.30 Eski Bademli (Gliki) olarak da anılan köy yüksek bir tepe üzerine kurulu köy keşfe çıkılıyor. Adanın en güzel manzaraya sahip köylerinden biri olan Eski Bademli karşıda ihtişamlı Semadirek Adası, kale kalıntılarıyla bir tepeye kurulmuş Kaleköy, aşağıda balıkçı tekneleri, mendireğiyle Kaleköy Limanı, dağlar ve önlerinde ekili araziler panoramayı tamamlıyor. Yüksek konumundan dolayı adanın balkonu da denilen Bademli’den ayrılıp İstanbul’a dönüş için feribota hareket ediliyor.

Ulaşım

Gökçeada’nın kuzeyinde Semadirek Adası, doğusunda Gelibolu Yarımadası, güneybatısında Limni Adası ve güneyinde de Bozcaada bulunuyor.  Gökçeada’ya ulaşım sadece deniz yolu ile Çanakkale’den feribot ve deniz otobüsü seferleri ile sağlanıyor.

Gökçeada içinde kendi aracınız olmadan ulaşım konusunda biraz zorlanabilirsiniz. O nedenle biz size kendi aracınız ile gitmenizi tavsiye ederiz. O nedenle de arabalı feribotu tercih etmeniz gerekecek.  

gökçeada

İstanbul’dan Tekirdağ, Malkara, Keşan yolu üzerinde Çanakkale Kabatepe’ye ulaşıp oradan da bizim de yaptığımız gibi Kabatepe-Gökçeada feribotunu kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz feribot biletini önceden almanız ve en az bir buçuk saat öncesinde Kabatepe’de olun. Çünkü oldukça fazla sıra oluyor.  

Dönüşte de yine aynı şekilde aracınızla Gökçeada-Kabatepe feribotunu kullanarak dönebilirsiniz. Feribot bileti için Gestaş’ın web sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kültürlerin dans ettiği ada İmroz!

👉Antik dönem yazarlarından Plinius, Imbrus  veya Imbros olarak bahsettiği Gökçeada’nın ismi Osmanlı döneminde İmbros’tan İmroz’a dönüştürülür. Ada’nın adı Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinde İmroz şeklinde geçmektedir. Ege’nin bu şirin adası, Gökçeada ismini 29 Temmuz 1970 yılında almıştır.

👉Adanın en eski yerleşiklerinin Pelasglar olduğu bilinmektedir. Miltiades adayı M.Ö. 500’de Atina’ya bağlamıştır. Roma egemenliğine kadar Atina yönetiminde kalmıştır. 1455’te Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan Gökçeada, 1922 – 1923 yılları arasında Yunan işgalinde kalmıştır. 1923 yılında Lozan Antlaşması’na göre 22 Eylül 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.

👉Kuzeydoğu Ege denizinin mavi sularında muhteşem bir manzara sunan Gökçeada, Çanakkale’nin nüfusu en az olan ikinci ilçesidir. 289.5 km2’lik yüzölçümlü adanın kara ile bağlantısını Kuzu Limanı sağlamaktadır.

gökçeada

👉Gelibolu Yarımadası’nın batısındaki Kabatepe Limanı’na 14 mil ve Çanakkale’ye 33 mil mesafede bulunan Gökçeada’nın, andezitten oluşan tepeleri, derin ve yeşil olan vadileri, dantela gibi işlenen kıyıları ve tatlı su kaynakları, onu diğer Ege adalarından ayrıcalıklı kılmaktadır.

👉Güney kıyıları Aydıncık (Kefalos) plajıyla adaya doğal bir güzellik kazandırmaktadır. Adanın kuzeydoğu yönündeki Kuzu Limanı, genişçe bir koy oluşturmakta ve büyük bir bölümü günümüzde plaj olarak kullanılmaktadır.

👉Kuzey sahilinde, Büyük derenin denize kavuştuğu kesimde Kale köy plajı çekiciliğini korumaktadır. Yüksek bir tepe üzerindeki eski kale kalıntılarıyla iç içe geçen Kaleköy’ün doğu yönündeki Yıldız Koy, Deniz Parkı, Yelken Kaya ve Peynir Kayalıkları, hırçın dalgalarla dövülen adanın kuzey kıyılarını cazip kılmaktadır.Gökçeada ile ilgili kısa tarihi bilgiler verdiğimize göre adayı keşfetmeye başlayabiliriz. 

Konaklama

Gökçeada Masi Otel

Biz Gökçeada’da Masi Otel’de konakladık. Otel Gökçeada’nın balkonu olarak tabir edilen Eski Bademli Köyü’nde bulunuyor. Tepeden Kaleköy’ü çok güzel bir manzaraya sahip oteli biz çok sevdik. Eski Bademli Köyü adanın kuzeydoğusunda Kaleköy ile merkez arasında bulunuyor. Yani otel konumu ile Türkiye’de güneşin en son battığı noktada. Bu nedenle de burada muhteşem gün batımları izleyebilirsiniz. 

gökçeada

Biz otelde bir gece konakladık. Odalar gayet geniş, yatakları rahat ve gayet temiz bir oteldi. Özellikle taş konseptte olmasını çok sevdik. Poseidon Kaleköy manzaralı geniş terasında Türk kahvesi keyfi favorilerimiz arasında yerini aldı. 

🌟 Otelin Instagram sayfasına (@gokceadamasiotel) buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Otelin web sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Zeydali Otel

Gökçeada’da diğer bir konaklama alternatifi olarak Zeytinli Köy’de bulunan Zeydali Otel’i tercih edebilirsiniz. Bizim bu otelde konaklamadık ama kahvaltısının tadına baktık. Odalarını gördük. Sahibi ile tanışıp sohbet ettik. Gönül rahatlığı ile öneririz.

Aşağıda otel ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Hatta yaz dışında kışın da buraya gelerek şömine başında şarap keyfi yapabilirsiniz. Bu bizim kış planlarımız arasında var umarız gerçekleştirebiliriz.

 👉Zeydali; ada kültürünü ve tarihini iç mimarisiyle size yaşatacak; şimdiyi geçmiş ve gelecekle buluşturan ambiyansıyla size adalı olduğunuzu hissettirebilecek, butik olarak hizmet veren bir hotel.

👉Adlarını gizemli mitolojik öykülerin kahramanlarından alan odalarının içinde bu mitolojik öykülerin ipuçlarını barındıran bir dekorasyona sahip. Özel ve farklı ışıklandırmalar, farklı manzaralara açılan balkonlar ile sizi kendi tarihiyle buluştururken günümüz teknolojisinden ödün vermeden sizi her türlü konforuyla sarmakta.

👉Detayların ustaca düşünüldüğü odalarda mini bar, misafir kasası, televizyon, modern dizaynlı duş, uyku kalitenizi arttıracak ergonomik yataklar bulunmaktadır. Mutfağıyla sizi Ege’nin denizi ve toprağıyla sunduğu tüm nimetlerle tanıştıracaktır; deniz mahsullerinden vejetaryen mutfağına ulaşan bir çeşitlilikle damak zevkinizi şımartacaktır.

👉Soğuk sulardan sıcak dostluklara uzanan, yaz ve kış misafir olmak isteyeceğiniz bir düş ortamını size sunan hotel, taş binaların doğallığı, ada yaşamının sıcaklığı ile sizi saracak. Türkiye’nin En İyi Küçük Oteli ödülü de almıştır.

🌟 Zeydali Otel Instagram sayfasına (@zeydaliotel) buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Otelin web sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

☎️ Telefon: 0286 887 37 07

Adres: Zeytinli Köyü No:168, Gökçeada (İmroz), Çanakkale

Gökçeada’nın Tuz Gölü’nde çamur banyosu yaptınız mı?

👉Türkiye’nin tek tuz gölü, İç Anadolu’da bulunmuyor. Gökçeada Aydıncık mevkiinde de bir tane var ve ziyaret etmek için en iyi zamanlardayız. Yazın suyunun buharlaşması sonucu ortaya çıkan tuz tabakasıyla dikkat çeken, doğal bir göl. Kıyısında bulunan kükürtlü çamurun, romatizma, sedef, kireçlenme gibi hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor. Çamur banyosunun ardından hemen yanı başındaki denize girerek serinliyorsunuz.

💥Tuz Gölü, Gökçeada’nın gözde köşelerinden Aydıncık sahilinin yanı başında bulunuyor. Burası Gökçeada ilçe merkezine 13 km uzaklıkta. Özellikle yaz aylarında rağbet gören Aydıncık sahilinin uzunluğu yaklaşık 2 km. Yaz mevsiminde cıvıl cıvıl olan Aydıncık sahili, denize girenlerin yanı sıra rüzgar sörfü yapanların da ilgisini çekiyor. 

👉Bölgede 2004 yılında kurulan sörf okulu bu ilgiyi artırdı. Gökçeada Sörf Okulu, 2.5 buçuk kilometre uzunluğunda bir kumsalın kıyısında rüzgar sörfü ve kite board eğitimi için tasarlanmış. Ege Denizi kıyısında, kuzey-güney istikametinde esen rüzgar koridoru üzerinde. Karadan kesintisiz esen rüzgar, üç farklı parkurda sörf yapma imkanı sağlıyor. Dalgalı, dalgasız ya da sığ parkur seçenekleri var. Yılda ortalama 300 gün rüzgar esiyor bölgede.

Gökçeada’da ne yenir? 

Zeydali Otel’de Kahvaltı

Zeydali Otel’de konaklayabileceğiniz gibi yukarıda otelden detaylıca bahsetmiştik, konaklamasanız da yemek için ya da bizim gibi kahvaltı için de oteli ziyaret edebilirsiniz. Zira biz taze ada lezzetlerinden oluşan kahvaltısına ba-yıl-dııkkk! Her şey o kadar taze ve lezzetli ki!

Zeytinli Köy’ün tatlı atmosferinde her bir detayı incelikle düşünülerek dekore edilmiş otelde güzel bir kahvaltıya hayır demek pek mümkün değil. Bir de kahvaltıda kuymak varsa hiç mümkün değil. 

Gastronomi Atölyesi’nde Ada Lezzetlerini Denedik!

Gastronomi Atölyesi, Gökçeada merkezde, merkezin en sempatik sokağına 2018 yılında Gökçeada Gastronomi Bölümü’nden mezun 3 arkadaş tarafından açılmış. Biz de buraya hem Gastronomi Atölyesi’nin hem de grubumuzda bizimle birlikte adayı gezen Aydın Şef, Zeki Şef ve Arzu Şef’in adaya özgü malzemeler ile Rum ve adaya özgü yemeklerin tadına bakmak için gittik. 

gökçeada

Aydın Şefin (@aydinchef) yapmış olduğu içerisinde bakla, erik, dereotu, yoğurt ve sarımsak, soğan bulunan bakla çorbasını sarımsak yiyemeyen biri olarak denedim ve inanır mısınız sarımsak tadını hiç almadım ve aksine ekşimsi tadı ile bu çorbaya bayıldım. 

Arzu Şefin (@arzuchef) klasik mücver tekniği ile içerisine dereotu yerine arapsaçı ve limon kabuğu koyduğu ve adaya ait bir sıkma peynir koyarak hazırladığı mücver ve portakal yatağında sarımsaklı sosu çok lezizdi. Yaparken daha canımız o kadar çekti ki yemek için zor bekledik. 

Zeki Kara Şefin (@chefzekikara) salatalıkla hazırlamış olduğu yemek öncesi atıştırlık kanepeleri tam bir sanattı ya! Bir de içerisine reyhan koyularak hazırlanan Zeki Şefin yoğurt ve salatalıkla yaptığı reyhan şerbeti yemek öncesi gerçekten de içimizi ferahlattı. 

gökçeada

Gelelim atölyenin en ilgi çekici yemeğine; ahtapot. Eleni Hanım’ın en son şarapla söndürerek pişirdiği ahtapot bir harikaydı! Ayrıca atölyede tattığımız adını elimden geldiğince hatırlayabildiğim diğer lezzetler; karides, kaya koruklu bakla yemeği ve içerisinde değişik otlar bulunan adını bilmediğim ama çok güzel pişmiş lezzetli balıktı. Eee daha ne olsun! 

Gastronomi Atölyesi’nin (@gastronomiatolyesi) Instagram sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Gastronomi Atölyesi ile ilgili çektiğimiz videoyu izlemek için buraya tıklayınız.

Meşhur Efibadem Kurabiyesi

Gökçeada’ya geldiğinizde mutlaka bu enfes kurabiyelerin tadına bakın! Hatta eşinize dostunuza da bir hediye götürmek isterseniz bu kurabiyeler on numara beş yıldız olur. Bu muhteşem kurabiyenin hikayesini web sitelerinden okumanızı tavsiye ederiz. Web sitelerine ulaşmak için buraya tıklayınız. 

Adanın merkezinde bulunan Meydani Pastane’de kurabiyenin yanı sıra ada balı, adaya özgü doğal krem ve dibek kahvesini de deneyebilir veya satın alabilirsiniz. Biz en büyük kutudan bir kutu kurabiyeyi daha eve gitmeden bitirdik. Fiyatı 28 tl idi. Ama şayet sabredip kontrollü yerseniz bu kurabiyeler uzun süre bayatlamadan kalabiliyormuş. 

Yanık Kaşık’ta Süt Reçeli

Adanın bir diğer lezzeti olan Süt Reçeli’ni biz Yanık Kaşık’ta denedik. Burada reçeli nasıl yaptıklarının hikayesini dinleyip bahçelerinde güzel bir mola verebilirsiniz. 

Instagram sayfalarına (@yanikkasik) ulaşmak için buraya tıklayınız.

Mina Cafe 

Yüreği gülen insanlarla dopdolu bir köy ve o köy içinde mukim muhteşem bir cafe sevgili Mina Damda (@minadamda)’ya ait Mina Cafe (@minacafee17)’de İmroz Travel Fest ekibi olarak keyfli anlar yaşadık! Teşekkürler sevgili Mina😍

gökçeada

💥Merkeze 3 km. uzaklıktaki köy, koruma altındaki dört köyden biri. Adanın en eski kilisesi olan Agios Georgios Kilisesi bu köyde.

💥Köyde son yıllarda Yunanistan’dan köylerine geri dönen Rumların açtığı birçok kafe bulunuyor. Menülerinde mutlaka dibek kahvesi, sakızlı muhallebi, frappe (soğuk kahve de diyebiliriz) oluyor. Çoğu köyün ufak meydanda toplanmış durumda. Ama tek tük köyün ara sokalarında da karşınıza çıkıyorlar.

💥Dünyadaki 300 milyon ortodoks Hiristiyanın ruhani lideri olan 1.Bartholomeos 1940 yılında Zeytinli’de doğmuş. 1991 yılında Patrik ilan edilen Bartholomeos, senede birkaç kez doğduğu evi ziyarete geliyor.

💥Zeytinliköy’de kafeler dışında butik oteller ve 2 meyhane bulunuyor. Köyün girişinde yer alan meyhaneler, doğayla iç içe oturabileceğiniz keyifli mekanlar.

💥Eğer yolunuz sonbaharda köye düşerse, ana yoldan köye sapan yolu sağlı sollu sarmış böğürtlenlerden tatmadan geçmeyin!Mina Cafe’de ve kafenin bulunduğu sokakta efsane fotoğraf çekinebilirsiniz. Çünkü çok güzel. Mutlaka denemeniz gereken lezzet ise Panna cotta adlı tatlı! Biz ilk defa yedik ve çok sevdik. Tabi yanında Türk kahvesi ya da bir Frappe de iyi gidiyor. Daha uzun zamanınız varsa bu huzurlu ortamda kitap kahve keyfi de yapabilirsiniz. Cidden çok huzurlu bir yer. 

gökçeada

To Steki Tis Angelikis

Tepeköy’ü gezerken öyle acıktık ki meydanda bulunan bu tavernada da oğlak tandır deneyin demişlerdi. Hemen bir yemek molası verip buranın lezzetlerini de tadalım dedik. Gökçeada’nın en meşhur şeylerinden biri de oğlak tandırı! Zaten gezerken yol üzerinde gezen etrafta otlayan keçileri ve oğlakları görebilirsiniz. Ben et çok sevmediğim için oğlak tandırı yiyemedim. Ama Ertan valla bir porsiyonu bir güzel yedi. Ertan’a göre buradaki oğlak tandır ortalama lezzetteymiş. Ben de To Steki Tis Angelikis’in sarımsaksız mezelerinden Girit ezmesinin ve dışı susamlı ballı keçi peyniri kızartmasının (tam adını bilmiyorum) tadına baktım. Yemek olarak da köfte tercih ettim. Bence gayet lezzetliydi ve sunumu da beğendim. 

gökçeada

Gökçeada’da Akşam Yemeği ve Gece Eğlencesi 

Eleni Rum Tavernası 

Rum müzikleri eşliğinde daha önce tatmadığınız ada lezzetleri ile biz ilk defa Eleni Rum Tavernası (@elenirumtavernasi)’nda tanıştık. 

gökçeada

⭐Sahip olduğu eşsiz doğası ile Gökçeada’nın güzelliğine güzellik katan Kaleköy sahilinde/limanında yer alan Eleni Rum Tavernası, Şef Alim (@chef_alim) ustanın ellerinden çıkan 50 çeşit meze, ara sıcak ve special balıklarla muhteşem gün batımının size eşlik edişini izleyebileceğiniz adanın en güzel tavernası!

⭐Ege, Rum ve Girit mutfağından seçkin mezeler ve deniz ürünlerini tadarken, Gökçeada’nın konuk severliğini hoşgörülü ve zengin menü çeşidi ile Eleni’de keşfedebilirsiniz. 

gökçeada

⭐Bizce gerçekten değişik ve lezzetli mezeleri var. Ara sıcaklarda; tereyağında karides ve ahtapot ızgara çok güzeldi. Peynir saganaki ise muhteşem ötesi. Balık köftesini ben ilk defa burada yedim ve çok beğendim. Peynirli iri doğranmış Rum usulü çoban salataları da bir harikaydı. Çalışanlar gayet özenle servis yapıyorlar ve isteklerinizle hemen ilgileniyorlar. 

Eleni Rum Tavernası Instagram sayfasına (@elenirumtavernasi) buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Sahibi Bülent Hurşitağaoğlu, misafirleri ile bizzat kendisi ilgileniyor ve işini gerçekten severek yapıyor. Biz de kendisi ile o gece bolca sohbet etme fırsatı bulduk. Bize Gökçeada ve tavernası hakkında güzel bilgiler verdi.

Rezervasyon ve bilgi için aşağıdaki numaradan iletişime geçebilirsiniz. 

☎️ Telefon: 0286 887 24 44

Adres: Kaleköy Köyü/Gökçeada/Çanakkale

Gökçeada Kısa Kısa

Gökçeada öyle bir ada ki boşuna demedik Türkiye’nin en büyük adası diye! Keşfedilecek yazılacak o kadar çok şey var ki! Bazı bilgileri de özet olarak aşağıya ekliyoruz. Biz daha Gökçeada’ya çok gideriz. Gittikçe ve keşfettikçe de sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz tabi ki 🙂

🏝Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada, 2011 yılında Cittaslow ünvanını aldığında dünyanın ilk ve tek sakin adası oldu.

☀️Antik zamanlardaki adı “İmroz” olan Gökçeada, Türkiye’nin en batı ucu dolayısıyla güneşin en son battığı yer ve gün batımlarıyla meşhur.

🏖Ada büyük olduğundan programlı olmalı ve sezonda en az 3 gün ayırmalı.

🚗Rum köylerini ziyaret etmeli yerlilerle sohbet etmeli; Zeytinliköy & Tepeköy & Bademliköy & Dereköy’de taş evler, daracık sokaklar, manastırlarda fotograf molası vermeli.

🏄‍♀️Aydıncık Plajı’nda(Kefalos) rüzgar sörfü denemeli & uzun altın rengi kumlu plajında denizin tadını çıkarmalı.

🏊‍♀️Laz Koyu’nda, Telgraf Koyu’nda, Uğurlu Plajı’nda,Yuvalı, Kuzulimanı, Marmaros ve Gizlikoy’da bakir plajlarda özgürce yüzmeli.

💦Flamingoların yuvası şifalı Tuz Gölü’nü ziyaret etmeli.

🐚Türkiye’nin İlk ve tek Sualtı Milli Parkı Yıldızkoy’da dalış yapmalı & snorkelle yüzmeli.

🚤Tekne turuna çıkıp, Peynir Kayalıklarını görmeli.

🦋Tabelası olmasa bile Aydıncık plajından Uğurlu’ya giderken 4 km sonra sağda kalan Kaya Mezarlıklarını keşfetmeli.

🍮Zeytinliköy’de Sakızlı Muhallebinin Piri Barba Hristo’da muhallebi yemeli.

☕️Zeytinliköy’de Madam’ın Yeri’nde mutlaka dibek kahvesi içmeli.

🐠Kaleköy’de bulunan İmroz Poseidon’da gün batımı manzarasında balık yemeli.

🍽Tepeköy’de bulunan To Steki Tis Angelikis’te oğlak tandır denenmeli. 

☕️Kaleköy’de bulunan Mustafa’nın Gayfesi’nde günbatımı manzarasında Çınar ağacı serinliğinde soluklanıp çay & kahve molası vermeli.

🍪Ada merkezinde bulunan Efibadem Pastanesi’nde meşhur ev yapımı Efibadem kurabiyesi denenmeli.

🍷Tepeköy’de bulunan Barba Yorgo Şarap Evi Lokantası’nda üretilen ev şaraplarının tadına bakmalı.

Bozcaada Kamp ve Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Türkiye’nin Terkedilmiş Köyü, Dereköy! Gökçeada|Çanakkale başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından ve YouTube kanalımızdan takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin.

Teşekkürler!

Aşkla kalın!

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe