gito yaylası
KARADENİZ

Gito Yaylası Kamp ve Gezi Rehberi|Rize

Tarafından
üzerinde
Eylül 9, 2018

Gito Yaylası ve Rize yaylaları son yıllarda sosyal medya ve internetin insanlarımız tarafından daha aktif kullanılması ile birlikte popülerliğini arttırmıştır. Karadeniz sayfalarının, yaylaların güzel yüzünün insanlara gösterilmesinde çok büyük rol oynadığını düşünüyoruz. Bu vasıta ile yaylalar doğa tatili yapmak isteyenlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Gito Yaylası, Pokut Yaylası, Sal Yaylası ve Huser Yaylası; Rize’nin en popüler yaylaları. Biz de Karadeniz Yaylaları’nın büyüsüne daha fazla kayıtsız kalamadık ve Karadeniz Turu için yola çıktık.

gito yaylası

 

Ulaşım

Gito Yaylası; Rize Yaylaları arasında kendi aracımızla çıktığımız tek yaylaydı. “Kolay oldu mu?” derseniz “Hayır, hiç ama hiç kolay olmadı!”.

Gito Yaylası; Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Zilkale’ye 18.6 kilometre uzaklıkta bir yayladır. Fakat siz burada 18 km yazdığına bakmayın yola çıktığınız anda yol hiç de 18 km gibi değil çok daha uzun geliyor. Bunun sebebi ise yollar ciddi derecede engebeli. Hatta biz ilk yola çıktığımızda kendi aracımızla bu yola çıkmakla iyi mi yoksa kötü mü yaptık diye biraz pişmanlık yaşamadık değil. Fakat bunu düşünmek için çok geçti. Çünkü artık taşlı yollarda pati çekiyorduk. Yollar tamamen toprak ve bozuk, asfalt değil. Arabamızın altı yere yakın olduğu için çoğu yerde altını yere sürtme tehlikesi yaşadık ama kazasız belasız yaylaya varmayı başardık. Yol Zilkale’nin oradan yaklaşık 2 saat sürdü.

gito yaylası

Aracınız yoksa bile Gito Yaylası tabelasının oradan otostop çekerseniz eğer köy halkı mutlaka yardımcı olacaktır. Eğer arabam yok otostop da çekemem diyorsanız tur firmalarını kullanabilirsiniz, buraya tıklayarak bizim diğer yaylalara çıkmak için kullandığımız tur firmasının sayfasına gidebilirsiniz. Tur firmaları ortalama 50 TL gibi bir ücret karşılığında Gito Yaylası’nın da içinde bulunduğu turlar düzenlemektedir. Hatta GezipGelicez vasıtası ile geldiğinizi söylerseniz size indirimde de bulunacaklardır.

gito yaylası

Konaklama

Kamp yapacak olan arkadaşlar ise gittiğinizde sizi koca bir yayla bekliyor. Gözünüzü korkak alıştırmayın, canınız nereye isterse çadırınızı kurun oraya. Fakat yaylada herhangi bir tesis olmadığından sizi herhangi bir duş ya da tuvalet beklemeyecek. Bu durumda çevredeki halktan rica ederseniz size yardımcı olacaklarını düşünüyoruz. Fakat Gito Yaylası’na çıktıysanız eğer mutlaka kamp yapmalısınız şartlar ne olursa olsun.

 

gito yaylası

Gito Yaylası’nda kamp haricinde konaklama için pansiyonlar bulunmaktadır. Fiyat olarak ortalama 180-200 TL arasında bir rakama konaklama sağlayabiliyorsunuz. Bu fiyat içerisinde sanıyoruz ki sadece sabah kahvaltısı dahildi.

Aynı zamanda buradaki işlemelerde yeme, içme ihtiyacınızı da giderebilirsiniz.

 

Gito Yaylası’ndaki Meşhur Salıncak

Aslında Gito Yaylasında iki tane meşhur salıncak bulunmaktadır. Bir tanesi Hozboncuk Dağ Evi’nin bahçesinde diğeri ise Koçira Pansiyonun bahçesinde bulunan ❤

gito yaylası

Hozboncuk Dağ Evi’nin bahçesindeki salıncak maalesef ücretli arkadaşlar. Salıncağın yanına yaklaştığınızda “Salıncak ile fotoğraf çektirmek 5 TL’dir’’ diye bir yazı ile karşılaşıyorsunuz. Burada Hozboncuk Dağ Evi’ni ticari zekalarından dolayı takdir ediyor ve saygı duyuyoruz. Siz o yazıyı okuduktan sonra oradan hemen uzaklaşın ve Koçira Pansiyonun bahçesine yürüyün deriz. Buradaki salıncak ücretsiz arkadaşlar.

gito yaylası

Biz Rize’nin yaylalarına hayran kalanlardanız. Atmosferiyle, insanıyla, doğasıyla, sis denizi ile bizi büyüledi desek abartmış olmalıyız. Sizlere de tavsiyemiz buralar şehirleşmeden önce mutlaka buraları gelip görmeniz.

gito yaylası

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Gito Yaylası’na çıkmadan önce yapacağımız ilk tavsiye eğer aracınızın altı yüksek değilse bu yolculuğa çıkmayın olur, eğer ben yaparım diyorsanız da lütfen çok dikkatli olun.
  • Karadeniz’in genelinde olduğu gibi Gito Yaylası’nda da hava durumunun ne zaman değişeceğini kestiremiyorsunuz bundan dolayı, yanınıza mutlaka bir yağmurluk ve bolca yedek elbise almalısınız.

gito yaylası

  • Yürüyüş ayakkabılarınız ayağınızda olsun hem yolculuk esnasında hem de yaylada herhangi bir asfalt yol olmadığından yürürken düşüp kayma ve bileğinize zarar verme olasılığınız yüksek.
  • Kamp yapacak olanlar lütfen çevremize zarar vermeyelim ve çöplerimizle etrafı kirletmeyelim. Bu tarz durumlardan dolayı Pokut ve Sal yaylalarında halk kampçılara karşı bir hayli ön yargı ile yaklaşmakta ve bazı yerlerde izin bile vermemektedirler.
  • Yaylanın rakımı yüksek olduğundan çıktıktan sonra hem de indikten sonra bir süre nefes alış verişlerinize dikkat edin çünkü bu durum bazen sizi rahatsız edebilir (baş dönmesi vb.).
  • Kamp yapacak olanlar geceleri çok soğuk olduğundan kesinlikle yanınızda eksi derecelere dayanıklı uyku tulumunuz ve uygun kıyafetleriniz olsun.

gito yaylası

Gidilecek Yerler

Hazır oralara kadar gitmişken bizce Rize’nin diğer yaylalarına da mutlaka gitmelisiniz. Çünkü her birinin kendine has bir atmosferi var ve hepsi muhteşem. Daha fazla şehirleşmeden önce en özel hallerini mutlaka görün.

Bunun dışında Karadeniz’e gelmişken başka nereleri gezebilirim diyorsanız eğer Karadeniz Bölgesi ile ilgili yazığımız diğer yazıları okumak için buraya tıklamanız yeterli.

gito yaylası

Gito Yaylası ile ilgili bizim anlatacaklarımız bu kadar arkadaşlar artık gerisi sizde. Yollarda dikkat edin kendinize kimseye karışmayın!

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe