film
YAŞAM

Her Gezginin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film!

Tarafından
üzerinde
Ekim 7, 2017

Her Gezginin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film !

Bu yazımızda seninle izledikten sonra hayatımızda iz bırakan 10 filmi paylaştık. Bu sıralamayı çoğaltabiliriz tabi ki ama film izlemekten işi gücü boşlamayın diye 10 filmle sınırlandırdık. Aşk la kalın…

film

Into The Wild (2007) – Özgürlük Yolu

IMDB Puanı: 8.1
Filmstamood Puanı: 7.5
Türü: Macera, Biyografi, Dram
Süresi: 2 saat 28 dakika
Yönetmen: Sean Penn
Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener

“Ve biliyorum ki yaşamda asıl önemli olan ne kadar güçlü olduğun değil, kendini ne kadar güçlü hissettiğindir.”

Jon Krakauer’ın 1996 yılında çok satanlar listesinde yer alan kitabından Sean Penn yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarılan gerçek bir hikaye.

Herkeste doğaya kaçma arzusu yaratan filmlerden biri. Sakin bir akış içerisinde ilerleyerek içerisinde bir sürü şey barındırıyor. Süre olarak uzun bir film olsa da siz de doğal yaşama meraklıysanız filmde harika sahneler bulunuyor.

Eddie Vedder’ın muhteşem soundtrackleri, sizler için spotify linkini bırakıyoruz:  https://open.spotify.com/user/dominiquesommers/playlist/4kcdRyHvfQ3b9JWoI0NkXI

“Mutluluk uçsuz bucaksız ormanlardadır,

Bomboş sahillerdeki coşkudadır.

İnsan elinin değmediği bir yerdedir,

Denizin diplerinde ve gürlemesindedir.

İnsanları severim ama doğayı daha çok severim…”  – Lord Byron

film

The Way Back (2010) – Özgürlük Yolu

IMDB Puanı: 7.3

Filmstamood Puanı: 7.5

Türü: Macera, Dram, Tarih

Süresi: 2 saat 13 dakika

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Jim Sturgess, Ed Harris, Colin Farrell

Filmin konusu: 1940 yılında Sovyet Rusya’ya bağlı Sibirya esir kampından kaçarak kışın ortasında Sibirya’dan Hindistan’a 6.000 kilometre yürüyen bir grup esirin hikayesi. Polonyalı genç Janusz, Amerikalı, alaycı bir mühendis olan Bay Smith, Yugoslav bir muhasebeci olan Zoran ve dövmeli gangster Valka’dan oluşan bu gruba daha sonra Irena adlı bir mülteci de katılır. Başlarına ödül konmuş olan ekip önce ıssız Sibirya’yı, ardından Gobi Çölü’nün uçsuz bucaksız düzlüklerini ve son olarak Himalayalar’ı aşmak zorundadırlar.

Yine gerçek bir hikayeye dayandırılmış bu film dönemin yaşanılan insanlık dışı olaylarını oldukça iyi yansıtmış. Süper can alıcı sahneler yer almaktadır. Özellikle Sibirya’daki kar fırtınası ve çöldeki kum fırtınası sahneleri. Oldukça kaliteli olan bu film listenin olmazsa olmazlarından.

film

Captain Fantastic (2016) – Kaptan Fantastik

IMDB Puanı: 7.9

Filmstamood Puanı: 8.0

Türü: Komedi, Dram

Süresi: 1 saat 58 dakika

Yönetmen: Matt Ross

Oyuncular: Vigg0 Mortensen, George MacKay, Samantha Isler

Öncelikle söylemek istiyorum ki son zamanlarda izlediğim en sıradışı ve en iyi filmlerden birisi. Uzun zamandır izlenecekler listemdeydi bu film ve bir türlü izleyememiştim. İyi ki de izlememişim. Çünkü bundan birkaç hafta önce Bomontiada’daki açıkhava sinemasında güzel bir yaz akşamında sevdiceğimle birlikte yıldızların altında izlemem gerekiyormuş bu filmi. Hem de sizin de bildiğiniz gibi tam da doğal yaşam ve kamp işleriyle bu kadar ilgiliyken.

Bir filmin açılış sahnesi, ilk gösterilenler, kahramanın ilk göründüğü an yani filmin ilk 10 dakikası, izleyicinin o filme ait duygularını oluştururmuş aslında. Filmin “nasıl gideceği”ne dair fikirlerin ortaya çıktığı zaman dilimi, ilk on dakika.

Biz de o gece arkadaşlarımızla filmi izlemek aynı zamanda da film öncesinde biraz sohbet etmek için Bomontiada’ya gittik. Bomontiada’da daha önce gidenler varsa bilirler eğer Ertan’ın tabiri ile “gıy gıy” bir film varsa genelde insanlar filmi aslında fazla izlemeyip açıkhavada sohbet etmeyi tercih ederler. Ama Captain Fantastic başladığı ilk dakikada ilgiyi öyle bir üzerine çekti ki herkes sohbeti bırakıp kendini filme kaptırmıştı bile. O nedenle biraz “spoiler” olacak ama filmin açılış sahnesinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Captain Fantastic’in açılış sahnesinde yüzü çamurla kamufle olmuş yarı çıplak genç bir çocuğun bıçakla geyik avlamasını seyrederiz. Geyik öldükten sonra yavaş yavaş ortaya, diğer çocuklar ve baba çıkıyor. Vahşi doğada yaban hayat süren yerlilerin ayinlerine benzeyen bir atmosferde geyik avcısı geyiğin kalbini yiyor ve babası tarafından yetişkin bir erkek olduğuna dair kutsanıyor. Böyle bir açılışla gördüğümüz karakterlerin, doğada sistem dışında yaşayan, dış dünyadan bihaber, avcılıkla hayatlarını sürdüren insanlar olduğu çıkarımını yapabiliriz… Hatta daha da ileri gidip “modern hayat” içinde yaşayanlar olarak, karakterleri “ilkel” olarak nitelendirebiliriz. Devam eden filmin hikâyesinde hiç de öyle olmadığını anlıyoruz. Bu aile düzene baş kaldıran bir aile.

“Captain Fantastic”

filmi modern hayatı tamamen bırakmış, ormanda tek başlarına yaşayan bol çocuklu bir aileyi konu alıyor. Avlanan, tırmanan, dövüşen… Tüm bu ilkel hayatın yanında çocuklar, anne ve babaları tarafından eğitim alıyorlar. Anayasayı, klasik müzikleri, filozofları ve tüm ideolojileri gerçekten öğreniyorlar ve biliyorlar. Eğitim sistemi hakkında oldukça düşündürüyor bu bizleri.

Bu sözler filmden hafımıza kazınanlardan… “Burada, yarattığımız şey belki de tüm insan varoluşu içerisinde eşsiz bir şey. Cumhuriyet dışında bir cennet yarattık. Çocuklarımız filozof kralları olacak. Bu, beni tarif edilmez şekilde mutlu ediyor… Burada iyiyiz. Hareketlerimizle tanımlanırız, sözlerimizle değil.”

Sonuç olarak “Modern yaşam” ve “doğal yaşam” arasındaki çatışmayı hem kapitalist düzen hem de din eleştirisiyle harmanlayarak oldukça keskin bir dille anlatan film olduğunu söylemek yerinde olur. Aynı zamanda “Captain Fantastic” naif bir yol ve büyüme hikayesi bu nedenle de her gezginin izlemesi gereken filmler listesinde olmalı bizce.

Not: Film, dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapmış, hemen sonrasında gösterildiği Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” bölümünde ” En İyi Yönetmen”, Seattle Film Festivali’nde ise “En İyi Film” ödülünü kazanmıştır.

Bu filmin de soundtrackleri harika olduğundan spotify linki: https://open.spotify.com/user/marti.pmp/playlist/193qb4A9CZHI1RiN02FjaK

 film

Wild (2014) – Yaban

IMDB Puanı: 7.1

Filmstamood Puanı: 7.0

Türü: Macera, Biyografi, Dram

Süresi: 1 saat 55 dakika

Yönetmen: Jean-Marc Vallee

Oyuncular: Reese Witherspoon, Laura Dern, Gaby Hoffmann

Film bir kadının kendini buluş hikayesinden, gerçek bir hikayeden esinlenilerek çekilmiş.

“Pacific Crest Yolu’nu 94 günde yürümek benim için büyük fiziksel bir girişim olduğu kadar ruhani bir seyahatti de aynı zamanda…” diyor Cheryl Strayed.

Filmin başrolü Cheryl Strayed; çok sevdiği annesinin ölümüyle sarsılmış, uyuşturucu batağına saplanmış ve evliliğin sona ermesiyle kendini bulmak için tek başına yollara düşen bir kadındır. Cheryl annesinin hatıraları başta olmak üzere geçmişin kabuslarıyla boğuşurken bir anda radikal bir karar alır. Çantasını alıp yollara düşer. Amerika’nın en uzun, zorlu ve tehlikeli bölgelerinden biri olan Pasifik Crest Yolu’nda tek başına yürüyecektir. Bu tehlikeli macera süresince yorgunluk, umutsuzluk ve karamsarlıkla yüzleşir.

Aynı zamanda tüm bunlar ona yaşadığını hissettirir. Bu güzel duygularla uzun bir aradan sonra tekrar karşılaşmak ona iyi gelir. Filmi izlerken Pasifik Crest Yolu’nun muhteşem manzaralarına tanık oluyorsunuz. Kampçılık ve dağcılık ile ilgili deneyimleri görüyorsunuz. Mesela eğer bu konularla ilgiliyseniz, filmi izlerken Cheryl çadırını kurarken “Ah be kızım, insan yola çıkmadan önce bir kere çadırını kurmayı dener, iyice öğrenir.” gibi yorumlar yapıyorsunuz. Bizim ilgimizi çeken ve izlerken keyif aldığımız bir filmdi. Ancak yine de söylemek lazım ki bazı insanlara monoton gelebilir. Ama gezginler Wild’a bir bakın deriz.

film

Point Break (2015) – Kırılma Noktası

IMDB Puanı: 5.3

Filmstamood Puanı: 8.0

Türü: Aksiyon, Suç, Spor

Süresi: 1 saat 54 dakika

Yönetmen: Ericson Core

Oyuncular: Edgar Ramirez, Luke Bracey, Ray Winstone

Filmde wingsuit var ya daha ne olsun.. Filmin konusu 8 tane ekstrem sporu/aktiviteyi yani Ozaki’nin 8’ini gerçekleştirip nirvanaya ulaşmak isteyen kişilerin başına gelenler. Mottoları aldıklarımızın daha fazlasını doğaya geri vermek.. Adamlar çılgın.. Yüksek adrenalinli ve aksiyon dolu film baya bi cesur atletik sahnelere sahip. 1991 yapımı Keanu Reeves ve Patrick Swayze’nin rol aldığı Point Break filminin yeniden çevrimiymiş film bunu da tesadüfen bir yerde okudum. O filmi de en kısa zamanda izlemek istiyoruz. Biz çok keyif aldık o nedenle bu filmi de listeye aldık.

film

127 Hours (2010) – 127 Saat

IMDB Puanı: 7.6

Filmstamood Puanı: 7.5

Türü: Macera, Biyografi, Dram

Süresi: 1 saat 34 dakika

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara

Utah’ta bulunan bir kanyonda kayaya sıkışan ve 5 gün boyunca hayatta kalma mücadelesine giren Aron Ralston’un gerçek hikayesini anlatan film bizi gerçekten çok etkilemişti. Çok fazla söze gerek yok, kesinlikle izleyin.

film

Seven Years in Tibet (1997) – Tibet’te Yedi Yıl

IMDB Puanı: 7.0

Filmstamood Puanı: 7.0

Türü: Macera, Biyografi, Dram

Süresi: 2 saat 16 dakika

Yönetmen: Jean-Jacques Annaud

Oyuncular: Brad Pitt, David Thewlis, BD Wong

Brad pitt’in mükemmel oyunculuğuyla hayat verdiği,durağan ama anlamlı bir film.

Filmin konusu: Avusturyalı Heinrich Harrer, II. Dünya Savaşı yıllarında ülkesinden uzaklaşarak Himalayalar’a gider. Tibet yakınlarındaki yasak bölge Lhasa’ya ulaşan Harrer’ın aklı henüz hiç görmediği çocuğundadır. Tibet’e kaçan Harrer, burada çocuk yaştaki kutsal lider Dalai Lama’yla tanışır ve Tibet halkının Çin’den gördüğü zulme tanık olur. Dalai Lama ise halkının onurunu düşünmekte ve Harrer’ın da yardımıyla sürekli kendisini eğitme ve geliştirme çabasındadır.

“The Way Back” filminden sonra bu filmi izlediğimden bana çok tanıdık geldi Hindistan, Tibet, Lhasa, Himalayalar… Yine bir yol filmi olduğundan zamanınız olduğunda izlenmeli.

film

In Brugge (2008)

IMDB Puanı: 7.9

Filmstamood Puanı: 8.0

Türü: Komedi, Suç, Dram

Süresi: 1 saat 47 dakika

Yönetmen: Martin McDonagh

Oyuncular: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Ciaran Hinds

“Bruges’ün nerede olduğundan dahi bihaberdim. Belçika’daymış…”

Ben de bufilmi izlemeden önce Bruges’un nerede olduğunu bilmiyordum. Film etkileyici bir müzikle ve Brugge şehrinin sokaklarından görüntülerle başlıyor ve içinizdeBrugge’a karşı bir merak ve o sokaklarda dolaşma isteği uyandırıyor.  Replikler gerçekten şahane, oyunculuklar kaliteli (Colin Farrell zaten & cüceler ), aynı zamanda iç burukluğu yaşatan, tersköşe yapan, izlemesi müthiş keyifli film… Çok güldüğüm repliklerden birini ve müzikler için spotify linkini yine aşağıda bulabilirsiniz.

“– Kuleye çıktın mı?

+ Evet. Osuruktan tayyare.

– Öyle mi ? Rehberde görülmeye şayan yazıyor.

+ Hele sizin hiç çıkmamanız lazım.

– Afedersin ama nedenmiş?

+ Yani merdivenler çok dar, çok ciddiyim.

– Ne demeye çalışıyorsun? Açık konuşsana.

+ Ne demeye mi çalışıyorum? Yemiş yemiş sıçmamışsınız.”

Spotify link: https://open.spotify.com/album/07i90t8l9cUO9lFadyRhuy

film

Eat, Pray, Love (2010) – Ye, Dua Et, Sev

IMDB Puanı: 5.7

Filmstamood Puanı: 6.0

Türü: Dram, Romantik

Süresi: 2 saat 13 dakika

Yönetmen: Ryan Murphy

Oyuncular: Julia Roberts, Javier Bardem, Richard Jenkins

İtalya, Hindistan, Endonezya…

Aynı ismi taşıyan kitaptan beyaz perdeye taşınan film artık kuşkusuz hem seyahat hem de kişisel gelişim listelerinin başında yer alıyor. Dışarıdan mükemmel görünen hayatını bırakıp yeni bir başlangıç yapmak isteyen Liz Gilbert (Julia Roberts) İtalya, Hindistan ve Endonezya’yı kapsayan, lezzetli yemekler yediği ve aşkı bulduğu bir dünya turuna çıkar. Siz de böyle bir yolculuk istiyorsunuz öyle değil mi?

“Kırık bir kalbinin olması, en azından denediğini gösterir.”

Spotify link: https://open.spotify.com/user/sofpop66/playlist/6fCOgMmOOjwKAnpBxwYr07

film

Midnight in Paris (2011) – Paris’te Gece Yarısı

IMDB Puanı: 7.7

Filmstamood Puanı: 8.0

Türü: Komedi, Kurgu, Romantik

Süresi: 1 saat 34 dakika

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Owen Wilson, Rachel McAdams, Kathy Bates

Eğer siz de edebiyat ve sanat severseniz, Woddy Allen tarzı komik dokunuşlarla bezenmiş bu filmde Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Salvador Dali gibi ünlü ve büyük isimlerle geceyarısı Paris sokaklarında tatlı bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz?

film

“Paris yağmur altında daha güzeldir.”

 

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR
2 Yorumlar
 1. Cevapla

  Burcu

  Ekim 8, 2017

  Wild filmi gerçekten çok güzel, tavsiyeleriniz için teşekkürler

  • Cevapla

   GezipGelicez

   Ekim 8, 2017

   teşekkürler, begenmenize sevindik…

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe