Gelidonya Feneri Kamp ve Gezi Rehberi|Antalya

Gelidonya Feneri Antalya ilinin Kumluca ilçesinde kurulmuştur. Taşlık Burnu ve Adrasan arasında kalmaktadır. Akdenizin kılavuz fenerlerinden olan fener; Türkiye’nin en yüksek feneri olup yaklaşık 237 metre yüksekliğe sahiptir.

Fener aynı zamanda dünyanın en iyi uzun mesafe yürüyüş rotalarından biri olan Likya Yolu’nun daduraklarından biridir.

gelidonya

Fener yaklaşık 5 nesildir aynı aile tarafından işletilmektedir. Fener 1936 yılında hizmete girmiştir. Düzgün bir yolu olmayan ve sarp kayalıklar üzerinde kurulu olan fenerin; elektriği ve suyu bulunmamaktaydı ilk dönemlerde, bu nedenle yaşam çok zor oluyordu fenerde. Fakat ilerleyen zamanlarda teknolojinin de gelişmesiyle beraber güneş enerji panelleri kuruldu ve fener artık uzaktan kontrol edilebilir hale geldi.

Gelidonya Feneri Ulaşım

Biz Gelidonya Feneri’ne Adrasan tarafından ulaşım sağladık. Adrasan harici bir diğer alternatif güzergah ise Karaöz Mahallesi tarafı.

gelidonya

Olympos’tan Adrasana saat gibi yola çıktık ve yaklaşık 35 dakika sonunda fenerin yürüyüş yoluna ulaşmıştık. Asıl yol bundan sonra başlıyor zaten. Buraya geldikten sonra yaklaşık 1 buçuk saat lik yürüme yolu kalıyor fenere kadar. Yol üzerinde herhangi bir su kaynağı vb. olmadığından mutlaka yanınıza yeteri kadar su almayı unutmayın.

gelidonya

Yürüdüğümüz yol ise ortalama diklikte, engebeli ve taşlık bir yoldu. Bu nedenler yola çıkmadan önce mutlaka uygun kıyafet ve ayakkabılar ile yola çıkılmalı. Aksi takdirde bileğinizi bükebilir, kayıp düşebilirsiniz. Yolun sonuna vardığınızda ise muhteşem görkemiyle Gelidonya Feneri sizi karşılayacak.

gelidonya

Gelidonya Feneri Konaklama

Gelidonya Feneri’nde tek konaklama alternatifiniz kamp kurmak. Kamp haricinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu nedenle giderken mutlaka yanınıza kamp ekipmanlarınızı alın. Aman ben kamp yapamam diyenleri duyar gibiyiz buradan, oraya gittikten sonra gün batımını görünce kesinlikle oradan ayrılmak istemeyeceksinizdir. Dönecek olanlar ise hava kararmadan dönsünler çünkü karanlıkta yollar riskli olabiliyor.

gelidonya

Kamp yapacak olan arkadaşlar ise;

  • Herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu nedenle bütün ihtiyaçlarınızı yanınıza alın,
  • Su, Elektrik, Wc bulunmamaktadır,
  • Ateş yakmak için etrafta çalı çırpı bulunmaktadır,
  • İçme suyu olmadığından yanınıza yeterli derecede su alın

Gelidonya Feneri için bizim tavsiyelerimiz bu kadar arkadaşlar. Gerisi siz ve topuklarınıza kalmış. Bizim Gelidonya Feneri maceramız bu kadardı, inşallah faydalı olmuşuzdur. Hikayenin bir diğer kısmını ise İnstagram profilimizde ki sabitlenmiş ‘’Gelidonya Feneri’’ hikayelerinden takip edebilirsiniz.

gelidonya

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir