fotoğraf düzenleme
FOTOĞRAF

Fotoğraflarımızı ve Videolarımızı Düzenlemek İçin Kullandığımız Telefon Uygulamaları

Tarafından
üzerinde
Ocak 1, 2019
Fotoğraf ve videolarımızı düzenlerken aşağıda detaylıca anlatacağımız telefon uygulamalarını kullanıyoruz. Haydi o zaman hazırsanız başlayalım!
Çekim ekipmanlarımızı merak edenler için detaylı bir yazı hazırladık okumak için buraya tıklamanız yeterli.

1- LIGHTROOM

fotoğraf düzenleme
Fotoğraflarımızın %90’ınını Lightroom uygulaması ile düzenliyoruz. Lightroom için en çok kullanılan fotoğraf uygulaması diyebiliriz. Arayüzü biraz karışık olduğu için insanlar kullanmaktan genelde kaçıyor. Ancak bizce en profesyoneli ve bizim istediğimiz görüntüye ulaşmamızı sağlayan en detaylı program. Profesyonel olarak bilgisayar programı şeklinde kullanılanı da var. Ancak günlük hayatta daha pratik olduğundan biz telefon uygulamasını kullanıyoruz. Adobe’un paket programlarından birisi Lightroom. Biz programdaki karışıklığı gidermek için İnstagram üzerinden birçok story hazırladık. Hatta storylerimizi izleyerek programı kullanmaya başlayanlardan çok güzel mesajlar alıyoruz. Daha fazla fotoğraf editleme/düzenleme yapmamızı istiyorsunuz. Biz de zaman buldukça yapmaya ve bildiklerimizi sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Umarız faydalı oluyordur. Lightroom ile düzenlediğimiz birkaç before/after yani öncesi/sonrası fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz. Farkı siz de göreceksiniz.
Uygulama linki:

2- SNAPSEED

fotoğraf düzenlemeEğer lightroomu çok karışık bulduysanız size snapseed uygulamasını önerebiliriz. Lightroom kadar başarılı bir uygulamadır. Zira lightroomu keşfetmeden önce fotoğraflarımızı düzenlemek için çoğunlukla snapseed uygulamasını kullanıyorduk. Snapseed’in en çok kullandığımız özelliklerinden biri “seçmeli” özelliğiydi. Bu özellik ile seçtiğimiz bölgenin ışığını, rengini, kontrastını gibi özelliklerini düzenleyebiliyoruz. Bu bizim en sevdiğimiz özelliğiydi. Kullandığımız bir diğer özelliği fotoğrafların üzerine değişik fontlarda metin ekleme özelliğiydi. Özellikle çekiliş postlarında bu özellik çok işimize yarıyordu. “İyileştirme” özelliği de fotoğraflardaki kirliliklerden kurtulmak için harika bir özellik. Hala zaman zaman kullandığımız oluyor.
Uygulama linki:

3- UNFOLD

fotoğraf düzenlemeSon zamanlarda instagramda postlardan çok artık storylerin izlendiğini hepimiz biliyoruzdur. En popüler story düzenleme daha doğrusu yaratma uygulaması Unfold! Unfold ile hazırladığımız storylere o kadar çok “Bunu hangi uygulama ile yaptınız?” tarzı mesaj aldık ki. Herkese de tek tek dönüş yapmıştık. Ancak bu uygulamalar birçok özellik, çerçeve barındırsa da asıl iş biraz da sizin yaratıcılığınıza kalıyor. Uygulamada sadece CS1 ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Diğerlerine cüzi miktarda ücret ödeyerek uygulama için satın alıp kullanabiliyorsunuz. Başlangıçta CS1 bize yetiyorken kullandıkça diğerlerini de tek tek satın aldık. Biz son zamanlarda daha çok RP!’i severek kullanıyoruz. Şu anda da 2018 diye bir bölüm gelmiş, bu yazıyı yazarken gördük ve hemen yeni story fikirleri gözümüzde canlandı. Bu yazıyı bitirdikten sonra bir 2018 serisi geliyor. Uygulamanın güncellemeleri genelde ilk önce İos’ a geliyor. Bir süre sonra Android’e düşüyor.
Uygulama linki:
Ios & Android

4- UNUM

fotoğraf düzenlemeKendisini “UNUM for Instagram!” olarak tanımlayan uygulama adı üstünde istagram üzerine geliştirilmiş görsel olarak fotoğraflarınızın profilinizde yüklemeden de nasıl göründüğünü görmenizi sağlayan bir uygulama. Biraz uzun bir cümle oldu ama demek istediğimi uygulamayı kullanınca daha iyi anlayacaksınız. Oldukça basit bir arayüze sahip uygulama profilinde özellikle renk uyumuna dikkat edenler için harika bir uygulama. Fotoğraf seçmek için harcadığınız zamandan kazanmanızı sağladığı da kesin.
Uygulama linki:

5- QUIK

fotoğraf düzenlemeBize göre en basit arayüze sahip olan video düzenleme uygulamalarından bir tanesidir Quick. Gopro markasının uygulamasıdır. Ancak uygulamayı kullanmak için gopronuzun olmasına gerek yok, herkes indirip kullanabilir. Bu uygulama ile videonun süresini, müziğini, hızını, filtresini öne çıkarmak istediğiniz anları çok basit birkaç dokunuşla ayarlayıp videounuzu birkaç dakikada oluşturabiliyorsunuz. Birkaç farklı videoyu 15 saniyelik tek bir storyde buluşturmayı bu uygulama ile kolayca yapabilirsiniz. Direk uygulama içerisinden oluşturduğunuz videoyu instagram story seçeneğini seçerek storyinize atabilirsiniz. Biz daha çok bu şekilde kullanıyoruz. Uygulamanın diğer güzel bir özelliği ise format seçimine izin vermesi yani videounuzu dikey formatı seçip story ata tıklarsanız videoyu alttan üstten kırpmayarak tam ekrana sığacak şekilde story atıyor. Örneklerini instagram profilimizde sabitlediğimiz storyler kısmından görebilirsiniz.
Uygulama linki:

6- ARKA PLAN SİL

fotoğraf düzenlemeİnstagramda storyler ön plana çıkınca ve storyleri profile sabitleme özelliği gelince bazı yeni uygulamaları da kullanma gereği doğdu. Sabitlediğimiz storylerin profile bakıldığında güzel görünmesi ve hangi konuda olduğunu bir standartta anlatmak için Instagram Highlights Icon dediğimiz bir nevi stroy kapakları ortaya çıktı. Bu konuda araştırdığınızda paket halinde bu iconları satan uygulamalar olduğu gibi kendi iconlarınızı yaratmanızı sağlayan uygulamalar da var.
Bizim bulduğumuz yolda kendi iconlarınızı yaratmak için birkaç uygulamayı bir arada kullanmanız gerekiyor. İlk önce bir arka plan rengi ya da fotoğrafı seçmeniz gerekiyor. Bunun için google arama motoruna örneğin pembe rengi seçtiyseniz “pink background” yazıp çıkan düz renk arka planı telefonumuza kaydediyoruz. Sonrasında hangi iconları koymak istiyorsak iconlarımızı bulup onları da telefonumuza kaydediyoruz. İcon bulmak için biz genelde pinterest uygulamasını kullanıyoruz. İşte iconlarımızı bulduktan sonra iconların arkaplanını silmek için en basit arka plan silme uygulaması olan adı üzerinde “Arka Plan Sil” uygulamasını kullanıyoruz. Bu işlemi kaç tane icon istiyorsak hepsine uyguladıktan sonra aşağıdaki Pixlr uygulamasından iconlarımızı
yaratmaya devam ediyoruz.

7- PIXLR

fotoğraf düzenleme
Pixlr uygulaması instagram stroyleri için icon oluşturmaya çalışırken keşfettiğimiz ancak başka bir sürü özelliği de içerisinde barındıran her gün yeni bir özelliğini keşfettiğimiz kullanışlı bir uygulama.
Yukarıda kaldığımız yerden icon oluşturmaya devam edelim. Uygulamaya girip en başta kaydettiğimiz arka plan pembe rengimizin olduğu fotoğrafı seçiyoruz. Sonrasında sol aşağıda yer alan araçlardan (tools) “double exposure”a tıklayarak fotoğrafın üzerine koymak istediğimiz ikinci fotoğrafımız olan arka planını sildiğimiz iconumuzu seçiyoruz. Son olarak iconu sayfaya ortalayıp istediğiniz boyuta getirdikten sonra fotoğrafı kaydettiğinizde instagram highlight iconumu hazır. Bu sayede sizin yaratıcılığınıza kalmış, satın aldığınız pakettekilerle yetinmeden (icon satın aldığınızda genelde belli sayıda ya da konuda olduğundan paketler ihityaçlarınızı karşılayamayabiliyor) istediğiniz sayıda icon hazırlayabilirsiniz. Belki biraz uzun bir yol ve karışık gelmiş olabilir. Birkaç kere deneyip mantığı anladığınızda aslında çok basit olduğunu göreceksiniz.
Pixlr’da kullandığımız bir diğer özellik de fotoğrafların üzerine metin eklerken oldukça çok sayıda font seçeneği sunması. Değişik fontlar özellikle yine storylerinizi daha güzel ve değişik hale getirmede hayal gücünüzün sınırlarını zorluyor.
Daha birçok özelliği olan bu programı şimdilik daha çok bu iki işlemi yapmada kullanıyoruz. Umarız faydalı olmuştur sizin için de. Siz de kullandığınız diğer özellikleri bize yorum ve mesaj olarak yazarsanız güçlerimizi birleştirmiş oluruz. Bilgi paylaştıkça çoğalır sizce de öyle değil mi?
Uygulama linki:
Bizim günlük hayatımızda en çok kullandığımız uygulamalar bunlar. Bu uygulamaların sayısını arttırmak tabii ki de mümkün. Gün geçmiyor ki yeni bir uygulama çıkmasın. Zamanla biz de hayatımızı giren yeni uygulamaları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Fotoğraflar konusunda unutmamanız gereken belki de en önemli noktalardan biri ışık. Özellikle bizim gibi doğa ve dış mekanlarda fotoğraf çekiyorsanız fotoğrafçılıkta ışığın altın zamanınız kaçırmamaya özen gösterin. Fotoğraflarınız yeterli ve doğru ışıkla oldukça az düzenlemeye ihtiyaç duyar ve oldukça güzel görünür.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!
Aşkla kalın!
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe