erfelek şelaleleri
KARADENİZ

Erfelek Şelaleleri Kamp ve Gezi Rehberi|Sinop

Tarafından
üzerinde
Temmuz 29, 2018
Erfelek Şelaleleri Karadeniz turumuzun ilk durağı idi. Uzun zamandır gitmek istediğimiz bir yer olduğundan yolculuğa buradan başlamayı uygun bulduk. Şimdi size Erfelek Şelalesi’ndeki maceramızı anlatacağız.
Erfelek Şelaleleri, Tatlıca Şelaleleri veya Tatlıca takım şelaleleri olarak da bilinmektedir. Sinop’un Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca köyü yakınlarındaki bulunmaktadır. Erfelek Şelaleleri, irili ufaklı 28 ayrı şelaleden oluşmaktadır. Bu doğa harikası şelaleler yıllardır gizli kalmış ve 1997 yılında Erfelek Barajı’nın yapımının başlanmasının ardında açılan yollar sonrasında Devlet Su İşleri tarafından keşfedilmiştir.

Ulaşım

Biz İstanbul’dan kendi aracımız ile öğleden sonra saat 16.00 gibi yola çıktık. Yaklaşık 9 saat süren bir yolculuğun ardından gece 01.00 sularında Erfelek Şelaleleri’ne ulaştık. Tek seferde 700 km yol yapmışız.
Yollar genel olarak düzgündü. Çorum’a kadar güzel geldik. Ama Çorum-Sinop arası Boyabat-Tosya yolu diye geçen yol çok virajlıydı. Gece  yolculuk yaptığımız için biz çok dikkatli geldik. Yol bozuk değildi ama virajlı olduğundan size de dikkatli olmanızı öneririz.
Erfelek Şelaleleri’ne yaklaştığımızda dar ve dağlık yollardan gidiyoruz. Her yerde “Taş düşebilir!” tabelaları göreceksiniz zaten. Taş düşmesine karşı da dikkatli olunuz.
Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Sinop merkezden minibüsler ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.
erfelek şelaleleri

Konaklama

Öncelikle şunu söyleyelim ki Erfelek Şelaleleri’nde kamp yapmak yasak. Bu nedenle milli park girişine gittiğimizde gece kapılar kapalıydı. Tabi bizim için çok sürpriz olmadı. Çünkü burada kamp yapmanın yasak olduğunu zaten biliyorduk. Gece şöyle bir baktık kapıdan girip içeri bir köşeye çadırımızı kurup uyusak mı diye, zira çok uykumuz vardı. Ama içeride kocaman köpeği görünce dedim “Ertan, yürü gidelim bu köpeği buraya boşuna koymamışlardır.” Ertan bir iki “Ya gel gidelim, kaçma sakın köpekten, tamam mı?” dese de ben topuk.
Geceyi Erfelek Şelaleleri girişine 1 km mesafede bulunan bir balık restoranının orada yol kenarında çadırımızda geçirdik. Bu balık restoranı aynı zamanda pansiyon hizmeti de vermektedir. Ama bizim gibi kamp yapmakta ısrarcı olan arkadaşlar için çevrede kamp yapacak çok fazla alternatif yok. Çünkü yol harici kenarlar genelde dik yamaç. Tavsiyemiz bu balık restoranının karşısındaki alanda kamp yapabilirsiniz. Yalnız bu dediğimiz yanlış anlaşılmasın. Burası kamp alanı değildi. Geceyi çadırda geçirmek için uygun bir yer olabilir sadece.
erfelek şelaleleri

Mutlaka bütün şelaleleri görün!

Erfelek Şelaleleri, irili ufaklı 28 ayrı şelaleden oluşmaktadır. Bizce yorucu da olsa hepsini gezmelisiniz. Bu şelaleleri gezmenin iki yolu var. Birincisi; merdivenleri kullanarak etliye sütlüye dokunmadan temiz temiz zirveye çıkmak. İkincisi ise; şelalelerin içinden ip yardımıyla tırmanarak zirveye ulaşmak. Biz yanımızda çekim ekipmanlarımız olduğundan birinci yol olan merdivenleri kullandık. Tabi bazı noktalarda şelalenin içerisine indiğimiz de oldu.
erfelek şelaleleri

Yanınızda götürmeniz gerekenler

Bize göre yanınızda sadece fotoğraf makinenizin olması yeterli. İçeride yiyecek-içecek hizmeti veren güzel bir tesis var. Fakat piknik yapacak olanlar yanlarında eşyalarını getirsin.

Erfelek Şelaleleri’nde bulunan hizmetler

 • Otopark
 • Wc
 • Restaurant
 • Kamelyalar
 • Mangal alanları
 • Hediyelik eşya standları
 • İnternet bölgede çok iyi olmasa da biraz çekiyor.

erfelek şelaleleri

Erfelek Şelaleleri Giriş Ücretleri

 • Otomobil – 11,00 TL
 • Otobüs – 84 TL
 • Minibüs – 31,50 TL
 • Midibüs – 52,50 TL
 • Şahıs – 3,50 TL
 • Motorsiklet – 7,00 TL
 • Not: Giriş ücretleri Milli Parklar Müdürlüğü tarafından belirlenmiştir.
Sabah 09.00’da kapılar açılır açılmaz ilk şelalenin yanına gittik. Milli parka araçla giriş ücreti 11 TL. Açılış saatinde gitmemizin neden kalabalık olmadan şelaleyi fotoğraflamak istiyorduk. Fakat aradan yarım saat geçtikten sonra şelalenin orada adım atacak yer yoktu. Oldukça kalabalıktı. Neyse ki biz istediğimiz fotoğrafları çekmiştik. Eğer siz de şelaleyi boş bulmak istiyorsanız sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz.
Ardından yavaş yavaş şelaleleri tırmanmaya başladık. 28 şelaleleyi birden göremedik. Fakat siz lütfen görün. Bizim görememe sebebimiz yanımızdaki çekim ekipmanlarıydı.
Erfelek Şelaleleri efsane bir yer! Hele bizim gibi şelale aşıkları için bu kadar şelale arasına düşmek keyiften aklımızı yitirmemize sebep oldu. Bir de her yer o kadar yeşil ve doğası havası o kadar güzel ki! Kesinlikle bu güzelliği rotanıza ekleyin deriz. Karadeniz turumuzla ilgili sonraki yazılarda da bahsedeceğimiz üzere Sinop genel olarak çok güzel bir şehir. Erfelek Şelaleleri de Sinop’un en özel doğal güzelliklerinden.
Şelaleleri gezdikten sonra yorgunluğunuzu gidermek için güzel bir kahvaltıyı hakettiğinizi düşünüyoruz. Yanında eşyalarını getiren arkadaşları ormanın içerisindeki masalara doğru alalım lütfen. Çok güzel bir kahvaltı sizleri bekliyor. Biz de aynen öyle yaptık. Hatta kahvaltıdan sonra bir de keyfi kahvesi içtik. Afiyet olsun 🙂

Uyarı

Her şey buraya kadar çok güzeldi. Fakat şelale içerisinde bulunan tesis işletmecileri gayet mafyatik insanlar. Orada bulunduğumuz gün içerisinde o kadar aşağılık bir olaya şahit olduk ki güvenlik görevlisinden restaurant çalışanına kadar tüm görevliler çocuklarının yanında bir babaya saldırdılar. Burada yorumu size bırakıyoruz. Söylemek istediğimiz kuracağınız ikili ilişkilere dikkat ediniz.
Sinop’a kadar gelmişken mutlaka Sinop Eski Cezaevi Müzesini de görmelisiniz. Bu konu hakkındaki yazımızı okumak için tıklamanız yeterli.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın!

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR
2 Yorumlar
 1. Cevapla

  Sena

  Temmuz 29, 2018

  Şelalelere gelmeden yaklaşık 4km öncesinde de bacının yeri adlı gözlemeciye mutlaka uğrayın cemile teyzenin güzel gözlemeleri, kendi elleriyle yaptığı pekmezleri, reçelleri denemeden geçmeyin vee kesinlikle iple tırmanarak diğer şelaleleri de görün 😁

 2. Cevapla

  Sevde

  Ağustos 6, 2018

  Şelaleler ve oradaki alan eskiden çok daha güzeldi. Artık piknik / mangal yeri olmuş. Yakın zamanda gittik. Şelaleden gelen o ferahlık, güzel kokunun yerini mangal/ızgara,et, sis kokusu almıştı. Bu kadar güzel yeri ancak bu kadar mahvedebilirlermiş. Ne yazık ki havası eskisi gibi müthiş değil. Dediğim gibi şelalenin ferahlığı yerini ızgara kokusu almış.

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe