istanbul
İSTANBUL

DriveYoyo ile İstanbul Rotası!| Bütçe: 70 TL

Tarafından
üzerinde
Eylül 9, 2018
Geçen haftasonu dedik madem İstanbul’dayız, evde oturmak yerine bu güzel havaları değerlendirelim ve bir İstanbul Rotası yapalım! Hem de bize “İki günlüğüne İstanbul’a geliyorum. Nereleri gezmeliyim? Bana yardımcı olur musunuz?” diyenlere bir fikir olsun. Tabi koca İstanbul gez gez bitmez! İnanın bana 8 senedir İstanbul’da yaşıyorum hala İstanbul’da gitmediğim keşfetmediğim o kadar çok yer var ki! Ertan da öyle İstanbul’da doğup büyümüş ama hala bazı yerleri ilk defa birlikte keşfediyoruz.

DriveYoyo ile Mercedes SLC deneyimi

İstanbul Rotası yapacağımızı duyan DriveYoyo da dedi bize “Seçin istediğiniz arabayı? Bizim de çorbada bir tuzumuz olsun.” İlk önce arada kaldık. Jeep mi olsun üstü açık iki kişilik Mercedes mi? Baktığınızda outdoorcuyuz biz kampçıyız, yani jeep bize daha uygun bir araç gibiydi. Ama bu İstanbul Rotası, evden küçük bir el çantası al tak gözlüğünü çık dışarı olacaktı. Hem de dedik hazır fırsat ayağımıza gelmiş bir Mercedes deneyimi yaşayalım 🙂 Seçtik Mercedes SLC’yi!
“Nereden geliyor bu değirmenin suyu?” dediğinizi duyar gibiyiz. Siz sormadan biz açıklayalım. Az çok görüyorsunuz ki Ertan da ben de işimizde gücümüzde insanlarız. Aslında gezdiğimizden çok daha fazla çalışıyoruz. Çalışmadan öyle bir şeyler bizim hayatımızda hiç oluvermedi. Hem emek verdiğiniz kendiniz çabanızla elde ettiğiniz şeylerin tadı daha bir başka oluyor. Bizim için de öyle. Demek istediğimiz her gün Mercedes’lerde gezmiyoruz. Normal standartlara sahip bir yaşantımız var. Kendi kendimize yetmeye çalışıyoruz. Sosyal medyaya emek veriyoruz ve bazen bunların karşılığını bu şekilde küçük sürprizlerle almak, aklımızın yattığı işbirlikleri yapmak bizi mutlu ediyor ve aynı zamanda motivasyonumuz da artıyor. O nedenle başta size sonra DriveYoyo’ya çok teşekkür ederiz.

DriveYoyo

DriveYoyo’dan kısaca bahsetmek gerekirse; kullanımı oldukça basit, mobil uygulaması üzerinden saniyeler içerisinde seçtiğiniz arabayı kiralamanızı sağlayan bir araç paylaşım kulübü. Mobil uygulamaya ulaşmak için İOS için buraya, android için buraya tıklayınız.
Araba kiralamaya yeni bir soluk getirmişler diyebiliriz. Ertan Cuma akşamı bize en yakın DriveYoyo istasyonu olan Akmerkez’den arabayı aldı. Shell istasyonlarında araç tanımlama özelliği olduğundan dilediğiniz kadar benzin alabiliyorsunuz ve harcadığınız benzini de sistemden görebiliyorsunuz. Araç kiralama fiyatları değişken olduğundan gerekli bilgiyi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Biz @driveyoyo araç paylaşım uygulaması üzerinden Mercedes SLC aracını kiralayarak çok keyifli bir haftasonu geçirdik! 💃🕺❤️
Sen de GEZİPGELİCEZ koduyla birlikte @driveyoyo klubüne %50 indirimli üye olarak, şehrin farklı noktalarında bulunan YOYO istasyonlarından dilediğin marka arabayı istediğin süre kadar kiralayabilirsin! 🚗🚘✌️
istanbul

Garipçe

İstanbul Rotamıza cumartesi sabah erkenden uyanıp, çok keyifli bir şekilde 30 dakikada yüzümüzde rüzgarı hissederek vardığımız,  uzun zamandır gitmek istediğimiz Garipçe’de başladık.
Kısaca Garipçe’den bahsetmek gerekirse, burası küçük bir Karadeniz kasabası. Hatta kahvaltı yaptığımız Qarip Restaurant’ın İşletme Sorumlusu Kıvırcık Ali Abimize sorduğumuzda bize “Burası Küçük Trabzon!” cevabını verdi. Lokasyon olarak Avrupa Yakası’nın Sarıyer ilçesine 10 km mesafede bulunuyor. Rumeli Feneri ve Rumeli Kavağı arasında kalan Garipçe, tam olarak da kapak fotoğrafında arkada gördüğünüz yeni yapılan üçüncü köprünün hemen ayağında yer alıyor.
Kapak fotoğrafını hangi lokasyondan çektiğimizi soranlar olmuştu. Onu da buradan açıklayalım. Garipçe’ye giderken sağda 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı’na giden bir yol var. Oradan gittiğinizde karşınızda bu açıdan köprüyü göreceksiniz zaten. Siz de burada arkanızda Yavuz Sultan Selim Köprüsü manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Garipçe’de Kahvaltı

Garipçe’ye gittiğinizde sahilde birkaç restaurant göreceksiniz. Bu restaurantlar sabahtan kahvaltı, öğleden sonra ve akşam da balık restaurantı olarak hizmet veriyorlar. Bizim planımız burada kahvaltı yapmaktı. İlk girdiğimiz restaurantta açık büfe kahvaltı kişi başı 45 TL idi. Bizim bütçemiz kişi başı 70 TL olduğundan daha sabahtan kişi başı bu parayı verirsek akşamı aç geçiririz diye düşünerek çözüm yolları aramaya başladık. Son zamanlarda hem yediklerimize dikkat etmek istediğimizden hem de açık büfe kahvaltının hakkını verebilecek kadar uzun süre burada vakit geçirmeyeceğimizden “Bir muhlama ve bir kahvaltı tabağı alsak o şekilde ne kadar olur?” diye sorduk. İlk girdiğimiz yer açık büfe varken o şekilde hizmet vermiyoruz diye reddetti. Biz de bir yandaki restaurantta şansımızı deneyelim dedik.
İkinci gittiğimiz restaurant; Qarip Restaurant’tı ve şansımıza Kıvırcık Ali Abimizle karşılaştık. Burada da kişi başı açık büfe kahvaltı 50 Tl idi. Aynı teklifi yaptığımızda neyse ki Ali Abimiz bizi kırmadı ve kişi başı 25 TL’ye bir muhlama ve serpme kahvaltı soframızı kurdu. Bize ikinci katta restaurantın balkonunu önerdi. Yukarıya çıkınca balkonda 4 adet masa var. Biz de geçtik balkondaki ortada yer alan masalardan birine. Buradan manzara öyle güzeldi ki!
istanbul
Sabahın güneş ışınları yüzünüze vururken sahildeki balıkçı tekneleri ve uçuşan martılar. Adeta insana huzur veriyordu. Kahvaltı soframızda da yok yoktu. Yani açık büfe kadar olmasa da bize fazlasıyla yeterdi. Muhlamaya zaten Karadeniz’de doyamadık. Garipçe’ye gelmişiz yemesek olmazdı. Yapanın ellerine sağlık çok beğendik. İlk defa yediğimiz üzüm köpüğü pekmezi mükemmel bir şeydi. Bir de fındık ezmesi efsanesi var tabi. Kıvırcık Ali Abi diyor ki “Fındık ezmesinin aynısını bulup getirene kahvaltı benden!”. Aklınızda olsun. Kendileri yaptıkları ev yapımı incir reçelini de tadına bakmamız için ikram etti, tam bir tatlı komasına girdik yani. Masadakileri bitiremedik.

Qarip Resturant

Biz Qarip Resturant’tan çok memnun kaldık. Eğer Garipçe’de kahvaltı düşünürseniz öneririz. Qarip Restaurant’ın instagram sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Temizlik ve kalite olarak gerçekten 10 numaraydı. Kapısına gelen müşteriyi de diğer resturant gibi (Aydın Balık) kapısından çevirmedi. Kendilerine çok teşekkür ederiz. Qarip Restaurant’ta dikkatimi çeken bir diğer nokta da bebek alt değiştirme ve emzirme odalarının bulunması idi. Restaurant öğleden sonra da balık restaurantı olarak hizmet veriyor demiştik. Balıkları kendi tekneleri ile tutuyorlarmış ve alkolsüz balığı dünyaya tanıtmışlar. Garipçe Köyü’nde alkol yokmuş. Başka bir akşam da inşallah balıklarının tadına bakmak için gideriz.
Bu arada küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Restaurantların bulunduğu bölüm yani Garipçe Köy meydanına araçlarınızı park edebilirsiniz. Park ederken herhangi bir problem yok. Fakat ayrılırken değnekçi tipli arkadaşlar gelip sizden para talep edebilirler. Bunlara kesinlikle bir ücret ödemeyin. Orası bir köy meydanı, kimseye ait değil. Aracınızı gönül rahatlığıyla çekebilirsiniz.

Bebekte Üç-Beş Tur

Kahvaltıdan sonra sahilden yavaş yavaş Galata Köprüsü’ne doğru yol aldık. Mercedes SLC ile Bebek’te üç beş turumuzu da tamamlamış olduk yani 😀
istanbul

Galata Köprüsü’nde Balık Tutar Mıyız Tutamaz Mıyız? 

İstanbul’da yapılması gerekenlerden biri de tabii ki Galata Köprüsü’nde onlarca insanla birlikte balık tutmak! Ertan burada daha öncelerden kardeşi ve kuzeni ile balık tutmaya gelirmiş. Ancak ben daha önce ömrümde hiç balık tutmamış bir insan olarak bu konuda çok heyecanlıydım. Ertan oltasını yanımıza almıştı, 7 TL’ye oltanın ucuna takım da alınca artık balık tutmaya hazırdık. Yanımızdaki abi “Öyle çapari ile bu mevsimde balık tutamazsın, biz yem atıyoruz yine de zor tutuyoruz” dedi. “Olsun, rastgele” dedik denedik şansımızı. Üçüncü denemede bir tane yakalamayı başardık. Bu bizim için yeterliydi zaten. Balığı yaralamadan çıkarıp denize geri bıraktık. Biraz manzarayı ve martılar eşliğinden Eminönü’ne yanaşıp kalkan vapurları izleyip yolumuza devam ettik. Balık tutmanın keyfi de bir başkaymış. Şimdi güneşin altında saatlerce oltasının başında bekleyenleri daha iyi anlıyorum.
istanbul

Balat’ın Renkli Sokakları

Balığımızı tuttuktan sonra sırada Balat’ın renkli sokakları vardı keşfedilmeyi bekleyen. İlk durağımız çok acıktığımız için Köfteci Namlı Usta oldu. Birer porsiyon köfte ve yanında içecek olarak ayran toplamda kişi başı 17 TL idi. Gayet doyurucu ve lezzetli bir yemek oldu. Sonrasında hemen Balat’ın renkli sokaklarına attık kendimizi.
istanbul

Coffee Department’ta Kahve Molası

Rengarenk sokaklarda keyifle dolaşırken güzel ve gerçek bir kahve içmek için Coffee Department’ta bir mola verdik. Coffee Department kendini “Dünyadaki en kaliteli kahve çekirdeklerini bulmayı ve size en güzel deneyimini yaşatmayı amaçlayan bir kahve laboratuvarı” olarak tanımlıyor. Kürkçü Çeşmesi Sokak üzerinde yer alıyor. Sahibi Metin Bey tarafından 4 yıl önce kurulmuş. Çoğu insanın hayali olan kurumsal hayattan istifa edip keyif aldığı işi yapmayı başaran Metin Bey’i tebrik ve takdir ediyoruz. 5 sene kadar çalıştığı firmadan istifa edip kahveyi çok sevdiği için Coffee Departman’ı açmış.
istanbul
Coffee Departman’ın bir yan sokağında yurtdışından ithal ettikleri çeşitli kahveleri kavurdukları bir imalathaneleri de varmış. Aynı zamanda buradan kahve de satın alıp aynı kahve keyfini evinizde de devam ettirebilirsiniz. Yılda 5-6 ton kahve getiriyorlarmış. Birkaç örnek vermek gerekirse Nikaragua, Guatamala ve Ethiopia bunlardan bir kaçı. Haftaiçi 08.00-18.00 arası, haftasonu 09.00-19.00 arası açık olan bu tatlı cafede siz de arkadaşlarınızla buluşup egzotik bir kahve eşliğinde sohbet edebilirsiniz.
Coffee Depatman’ın web sitesine buraya tıklayarak ve instagram sayfasına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
istanbul
Bizim günümüz burada sona erdi. Ancak Balat’ta daha gezilecek çok yer keşfedilecek bir sürü mekan var. Başka bir haftasonu yeniden Balat’ta ve İstanbul sokaklarında görüşmek üzere! Bu şekilde İstanbul ile ilgili daha fazla paylaşım yapmamızı ister misiniz? Bu yazıyı ve İstanbul Rotasını beğendiniz mi? Bize yorum bırakın.

Maliyet

Gaipçe’de kahvaltı = 25 TL
Galata Köprüsü, balık takımı = 7 TL
Balat köfteci = 17 TL
Balat Coffee Department = 21 TL
Su = 2 TL
Toplam = 72 TL (Hayat çok pahalı, bütçeyi 2 TL ile aştık)
Karaköy’ün Renkli Sokakları başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız!

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın!
ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe