ciğer
TÜRKİYE

Ciğer ve Köfte|Edirne’de ne yenir?

Tarafından
üzerinde
Haziran 14, 2019

Ciğer, Edirne denince kuşkusuz ilk akla gelen şey! Edirne, size hem tarihi ve kültürel olarak hem de gastronomik olarak müthiş deneyimler yaşatacak demiştik. Tarihi ve kültürel kısmı Edirne Gezi Rehberi başlıklı yazımızda detaylıca anlattık. Bir günde Edirne’de neler yedik? Şimdi gelelim o kısma. Neler yemedik ki! 

ciğer

Kahvaltı: Dükkan Falan

Edirne’de balık pazarının hemen girişinde yer alan bu tatlı dükkanı Ayhan bir arkadaşı yeni açmış. Biz de onu ziyarete gittik. Gitmişken de hem lezzetli hem de fiyat olarak uygun olan kahvaltısının tadına baktık. Dükkanın adı da çok tatlı değil mi ya sizce de? – Dükkan Falan 

dükkan falan

Yukarıda gördüğünüz kahvaltı tabağı 15 lira, yanında bir de sosis, patates, ve sigara böreği de alırsanız fiyat 20 lira oluyor. Özellikle sigara böreği enfesti! Fiyat/performans olarak Edirne’ye gittiğinizde tercih edebileceğiniz bir yer kesinlikle. Günün farklı saatlerinde giderseniz döner ve fast food yemeklerinin de tadına bakın deriz. 

Dükkan Falan’ın instagran sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

kurabiye

Keçecizade: Lokum, Badem Ezmesi ve Kavala Kurabiyesi 

Edirne’de neredeyse adım başı bir Keçecizade şubesine rastlamanız mümkün.  Biz de gezerken hepsinden bir paket aldık. Özellikle küçük kare şeklindeki bademli kurabiyesi, “ay şeklinde” olana göre çok daha lezzetli. Badem ezmesini ilk defa burada yedim ve cidden güzel bir şey ama baya ağır geldi bana yani bir tane keser sizi öyle söyleyeyim. 

IV. Mehmet Av Köşkü ve Çay Bahçesi’nde kahve molası!

Tunca Irmağının iki kolu arasında yer alan tarihi Sarayiçi bölgesinde bulunan Tavuk Ormanı’nın içirisinde yer alan bu tarihi köşk bir zamanlar IV. Mehmet’in av köşküymüş. Çeşitli dönemlerde Edirne Sarayına yapılan ilavelerden biri olup IV. Mehmet( Avcı Mehmet) tarafından 1671 yılında yaptırılmış. Bugün bir bölümü ayaktadır. 2002 yılında restore ettirilerek turizm amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. 

edirne

Burada her yer yemyeşil, etrafta koşturan hayvanlarla çok huzurlu bir yer. Bir Türk kahvesi molası vermek için bizim tercihimiz oldu. Türk kahveleri fincanı ayrı telvesi tadı ayrı bir güzeldi. Türk kahvesi yanında biz Keçecizade’den aldığımız lokum, badem ezmesi ve kavala kurabiyesinin tadına baktık. İnsan bu kavala kurabiyesini yerken kendini durdurması çok zor ya 😄 

ciğer

Öğle yemeği: Aydın Tava Ciğer

Edirne denince ilk akla gelen kuşkusuz Edirne tava ciğeri! Ben normalde ciğer yemem demeyeyim de sevmem. Benim için kokusu yağı çok önemlidir. Evde bayramlarda kahvaltıda yenen ciğeri bile içinden seçerek yerim. Gitmeden önce arkadaşlarımın hepsi “Ama Edirne’deki ciğer başka, mutlaka dene sakın yememezlik yapma” dediler. Ertan zaten et olsun ciğer olsun ona, hepsini yer. Yanımızda bir de Adanalı yemek blogerı Ayhan ve Edirne’nin yerlisi Ece olunca en iyisini yeriz diye düşündüm. Ece bizi Edirne’de en meşhur ciğerci Aydın Tava Ciğer’e götürdü. Denemek için çok heyecanlıydım. 

Edirne tava ciğeri ismini bol yağda kızartıldığı derin sini şeklindeki tavadan alıyormuş. Hatta arabayla yanlış hatırlamıyorsam Karaağaç’tan dönerken yol kenarında kocaman bir tava vardı. Artık kaç metre bilmiyorum. Simge olarak heykel gibi koymuşlar. O tavada daha önce gerçekten de ciğer yapılmış düzenlenen bir yarışmada. Edirne işte ciğer konusunda bu kadar düşkün siz düşünün. Yarışmaları falan var. 

ciğer

Aynı zamanda Edirne’deki ciğere incecik kağıt gibi doğranmasından ötürü yaprak ciğer de deniyormuş. Sonuç olarak Edirne ciğeri bu Adana’daki ya bildiğimiz ciğerlerden çok farklı. Ayhan (@ayhanmortepe) bu nedenle Edirne ciğerini sevmediğini söyledi hatta ben çok şaşırdım. Bir Adanalı nasıl ciğer sevmez. Ciğerlerimizi sipariş ettik. Tabaklar dolu dolu geldiğinden dolayı beş kişi ortaya üç porsiyon ciğer söyledik. Edirne tava ciğerinin yanında olmazsa olmaz kuru biber geliyor. Bu şekilde yeniyormuş. Ciğeri denedim ama acı olduğundan ne yalan söyleyeyim biberi denemeye cesaret edemedim. Masadaki herkes çok sevdi yalnız onu söyleyebilirim. Bu sefer Ayhan da ciğeri beğendiğini söyledi. Önceki sefer yediği yerden dolayı sevmemiş sanırım. 

Ciğerin yanında bir de soğan ve domates geliyor. Ben domateslere de ayrı bayıldım. Bu ciğeri gerçekten de sevdim arkadaşlar. Sonunda yiyebileceğim bir ciğer buldum, yaşasın! Bundan sonra Edirne tava ciğer tek geçerim 😄 Ama bu ciğer ne kadar da doyurucu birşeymiş. Beş kişi üç porsiyonu bitiremedik ya! Sizin de aklınızda olsun. Tabi bizim sabahtan beri çok fazla şey yediğimiz için de öyle olmuş olabilir. Ciğer bizim öğle yemeğimizdi. 

bizim bahçe

Bizim Bahçe

Edirne denince akla gelen bir diğer lezzet de akıtma! Evet yanlış duymadınız: Akıtma. Akıtma aslında krep diyenler de var. Krepten farkı ise akıtmanın önceden mayalanarak hazırlanması. Mayalandığı için de piştiğinde göz göz oluyor.

akıtma

Akıtma için en doğru adresin Bizim Bahçe olduğunu söyledi Ece (@eces) ve Edirne gezimizin son lezzet durağında bizi Bizim Bahçe’ye götürdü.  Bizim bahçe cidden bahçesi çok güzel bir yer. Burayı da kahvaltı ve kahve molası için tercih edebilirsiniz. Akıtma yanında çok güzel bir peynir, reçel ve çikolata ile geldi. Boş olarak da çok güzel yanındakilerle de. Zaten bana hamur işi olsun her türlü yerim. 

edirne

Deva-i Misk 

Karaağaç’ta Lozan Anıtı’na giderken orada bir şerbetçi gördük. Dedik ki bir tadına bakalım. Bir sürü çeşitli şerbetleri olan bu yerde Edirne’de meşhur özel bir içecek olan deva-i misk’in tadına baktık.  Deva-i Misk şerbeti, 41 çeşit baharattan oluşan karışımın sütle kaynatılması ile yapılıyormuş. Sütlü içecekleri sevdiğim için ben bu içeceği çok sevdim. 

Akşam yemeği: Köfteci Osman

Edirne’de bir diğer meşhur şey köfte! Aslında köfte tüm Trakya’da meşhur. Ama Edirne’de en iyi köfte de tabi ki Köfteci Osman’da yenir, bu konuda tüm Edirne hem fikirmiş. Biz de akşam yemeği için Köfteci Osman’ı tercih ettik.

köfte

Osman Usta’nın yeri hemen Selimiye Camii’nin karşısında. Çok acıktığımız ve köfteler çok güzel koktuğu için hemen siparişlerimizi verdik. Osman Usta’da köfte yanında piyaz, kızartılmış kuru biberi cacık, manda yoğurdu ve Osman Usta’ya özel acı sosu ile birlikte geliyor. Bir de kızarmış ekmek ohh deymeyin keyfimize 😄 Köftelerin eti de pişirme süresi de tam kıvamında. Bıçakla kestiğinizde böyle suyu sızıyor. Acı sosla beraber de çok iyi gidiyor. 

acı biber

Köftelerinin püf noktalarını Osman Usta’dan dinliyoruz; “Köftenin her şeyi ayrı bir ustalık. Etini almak, ızgaraya koymak… Izgaranın ateşi hızlıysa köfte haşlanır, kısık olursa büzüşür. Yağ oranlarını ayarlamanız lazım. Bazı hayvanlar 250-300 kilogram gelir, yağ gerektirmez ancak 190-200 kilogramlık bir hayvanın etine yağ katmak zorundasınız. Ben gömlek yağı kullanırım. Hayvanın sadece kaburga etinden köfte yapılır. Budundan köfte olmaz. Bizim köftelerimiz pamuk gibidir. Çünkü; soğan dışında tüm malzemesini koyup iki kez çekiyoruz. Soğanı da makinede çekerseniz et kararıyor. Bizimki piştiği zaman pespembe olur. Soğanı kıymanın da incelikleri var. Biz bıçakla bir pirinç tanesinin dörtte biri kadar kıyarız. Makine kullanmayız. Elle yoğurarak, yapıyoruz köfteyi. Ocağımız da hakiki kömür ocağıdır.”

hayrabolu

Yemekten sonra meşhur Hayrabolu Tatlısını da yemeyi unutmayın. Kemalpaşa tatlısı üzerine tahin ve fındık konularak yapılan tatlı bizim için son bomba oldu. Artık gönül rahatlığı ile evimize dönebiliriz. 

Köfteci Osman’ın web sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Edirne Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız!

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından ve YouTube kanalımızdan takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın!

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe