çayeli
KARADENİZ

Çayeli Gezi Rehberi|Rize

Tarafından
üzerinde
Eylül 15, 2018

Çayeli denince aklımıza ne kadar Karadeniz geliyor. Karadeniz’den bahsedilince şüphesiz çoğumuz yaylalardan, Trabzon Uzungöl’den bahsediyorduk. Fakat Çayeli’ne gelince gördük ki Çayeli gerçekten cennetten bir köşe!

çayeli

Popüler kültür ve turizmin çekici cazibesi karşısında bozulmamış, hatta hiç yozlaşmamış diyebiliriz. Bu dediğim belki şu an size pek bir anlam ifade etmeyebilir. Ama bu yazıyı bitirip Karadeniz’e yola çıktığınızda göreceksiniz ki Çayeli gerçekten de zoru başarmış.

çayeli

Çayeli’ne gelmeden önce çay demek bizim için; harareti alan, muhabbeti güzelleştiren, misafire ikram edilen, soğuk havalarda içimiz ısınsın diye içtiğimiz bir içecekti. Fakat burada gördük ki çay demek; emek demek, ter demek, dostluk demek, imece demek, yardımlaşma demek. Artık her bardak çayı daha kıymetini bilerek içiyoruz. Eskiden annelerimiz derdi ya “Tabağında yemek bırakma yavrum” diye, artık hem tabakta yemek hem bardakta çay bırakmıyoruz. Çayın nasıl yetiştirildiğini, verilen emeği gördükten sonra her şey çok değişti. Buradan bütün çay emekçilerine selam olsun!

çayeli

Ulaşım

Çayeli; Rize merkeze 19 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir merkezinden Çayeli’nin en özel çay bahçelerine kadar ulaşım gayet rahattı. Yollar asfalt. Fakat tek sıkıntı çay bahçelerine doğru ilerlerken yolların çok dar olması. Hele bir de hasat zamanı oralardaysanız eğer, o güzel çay bahçelerine ulaşmanız biraz da olsa zor olacak. Kendi araçlarıyla gelen arkadaşlar her yere gayet rahat ulaşım sağlayacaklardır. Otostop çekecek olan arkadaşlarımız ise gayet rahat ederler çünkü Karadeniz otostop için biçilmiş kaftan.

çayeli

Konaklama

Rize’nin Çayeli ilçesinde birçok konaklama alternatifi bulunmaktadır. Bunlar arasında otel, pansiyon ve apart yer almaktadır. Turizm  açısından Rize’nin diğer bölgelerine göre daha vasat olduğundan konfor açısından çok lüks şeyler beklemeyin.

çayeli

Kamp yapmak isteyen arkadaşlar için ise biz Çayeli’nde herhangi bir kamp alanı ile karşılaşmadık. Fakat ben kamp yapacak olsaydım eğer en güzel çay bahçesinin karşısında kurardım çadırımı. Çadırı kurarken arsa sahibinden izin almakta fayda var tabi. Ama bölge insanı o kadar iyi ki kimse size itiraz etmez diye düşünüyoruz. Aksine yardımcı olmak isteyeceklerdir. Turizm fazla gelişmediğinden misafirperverlik hiç bozulmamış. İnsanlar çok misafirperver. Çok zor durumda kalacak olursanız eğer rica ettiğinizde eminim sizi evlerinde misafir de edeceklerdir.

çayeli

 

Çayeli’nde ne yenir?

Eğer Çayeli’ne düştüyse yolunuz mutlaka ama mutlaka Lale Lokantası’na uğrayıp meşhur kuru fasulye ve pilavını yemelisiniz. Neden mi? Hem kullandıkları Erzurum fasulyesi, hem de müthiş lezzetli tereyağları ile kuru fasulye ve pilav baştan çıkartıcı bir lezzet oluyor. Eğer Lale Lokantası’ndaysanız pilav üstü kuru yapmayın. İkisini ayrı tabaklarda söyleyin ve hem pilavın hem kuru fasulyenin tadına varın. Afiyet olsun. Ayrıca yine burada sütlaç da yedik. Onun da tadına bakabilirsiniz.

çayeli

Çayeli’ndeki Meşhur Çaylık

Çayeli’ne gitme sebeplerimizden biriydi bu meşhur çaylık. Tatlı mı tatlı, sevecen mi sevecen bir yaşlı çift tarafından yetiştirilmekte. Haremtepe’deki çaylığın sahibi Kenan Amca ve eşiyle konuştuğumuzda bizi o kadar sevecen karşıladılar ki. Fotoğraf çekmek istediğimizde bizi kırmayıp yardımcı oldular. Kenan Amca çaylığına çocuğu gibi bakıyor desek yalan olmaz, hatta ne yalanı kendisi ağzı ile böyle olduğunu söylüyor zaten.

çayeli

Bizden size tavsiye eğer Çayeli’ne gittiyseniz lütfen buraya uğramadan dönmeyin. Kenan Amca ve eşinin elini bizim yerimize de öpün. Bu arada buradaki fotoğrafa aldanıp Çayeli’ndeki tüm çaylıkları böyle sanmayın. Hepsi çok güzel ama bu başka güzel.

çayeli

Tavsiyeler

  • Mutlaka Lale Lokantası’na uğrayın.
  • Çaylıkların arasında gezecekseniz eğer bilin ki üstünüz sağanak yağışta kalmış gibi ıslanacak. Bu nedenle ona göre giyinin.

çayeli

  • Kenan Amca’nın çaylığını görmeden gelmeyin.
  • Fotoğraf makinanız mutlaka yanınızda olsun.
  • Dönüş yoluna geçmeden önce mutlaka orada yetiştirilen çaylardan alın.

çayeli

Başka nereleri gezebilirim?

Eğer Rize’deyseniz ve ‘’Başka nereleri gezebilirim?’’ diye bir soru sorduysanız buna verilecek onlarca cevap var arkadaşlar. Rize Türkiye’nin en güzel yaylalarına sahip olan ilimiz. Bu sebeple bizim en büyük tavsiyemiz mutlaka yaylalara çıkın.

Karadeniz bölgesinde diğer gezebileceğiniz yerleri görmek için ise buraya tıklamanız yeterli.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe