Belgrad Ormanı
İSTANBUL

Belgrad Ormanı Kamp ve Gezi Rehberi

Tarafından
üzerinde
Nisan 11, 2018
Belgrad Ormanı, İstanbul’da yaşayanlar için kuşkusuz doğaya kaçış yerlerinden biri, burnumuzun ucundaki cennet resmen.
Belgrad Ormanı

Biz de bundan birkaç ay önce Belgrad Ormanı’nda liseden arkadaşlarımızla ilk kampımızı gerçekleştirdik. Lise arkadaşlıkları bir başka olur bilirsiniz. Biz de liseden sonra hepimiz farklı yerlere dağılmıştık. Ancak üniversite bitip iş hayatına başlayınca İstanbul’da yeniden bir araya geldik. Bir akşam bizde otururken birden haydi haftasonu Belgrad’a kampa gidelim diye spontane plan yaptık. Bu bizim hem Belgrad Ormanı’ndaki ilk kampımız hem de lise arkadaşlarımız ile ilk kampımız olacağından biraz heyecanlıydık.

Belgrad Ormanı

Aramızda ilk defa kamp yapacak arkadaşlar vardı haliyle hava da soğuk olduğundan sağlam ekipmana ihtiyacımız vardı. Ancak öyle bir organize olduk ki, birimiz çadır bulurken birimiz hemen uyku tulumlarını organize ettik.

Belgrad Ormanı

Yanımızda götürülecekler listesi yaptık. Herkes listeden elinde ne varsa getirdi.

 

Ve Cumartesi sabahı tam takır 4 araba doluştuk ve gitmeden önce marketten yeme-içme alışverişimizi de yapıp Belgrad Ormanı’nın yolunu tuttuk.

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı Ulaşım

Belgrad Ormanı, Çatalca Yarımadası’nın en doğusunda bulunmaktadır. Doğusu İstanbul Boğazı’na, kuzeyi ise Karadeniz’e kadar uzanan büyükçe bir ormandır. Araçla gelmeyi düşüyorsanız Maslak-Sarıyer istikametine doğru gidip, Tarabya sapağından U dönüşü yapmalı ve Bahçeköy tabelalarını takip etmelisiniz. Takip edeceğiniz yol sizi ormanın girişine kadar götürecek. Yaya olarak gelecekler de, 42T, 42R, 42M, 42HM veya 153 numaralı otobüsleri kullanarak ulaşımlarını sağlayabilirler.

Belgrad Ormanı

Giriş ücretli mi?

Araçla gelecekseniz ormana bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Yayalar için herhangi bir giriş ücreti yok diye biliyorum. Biz araçla gittiğimizden 11 TL ödedik. Aracınızın türüne göre giriş ücretleri değişiyor, 20 TL’ye kadar çıkabiliyormuş.

Belgrad Ormanı

Ormanın adı nereden geliyor?

“Sırbistan’daki Belgrad ile bir bağlantısı var mı bu Belgrad Ormanı’nın?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Araştırmalarımıza göre İstanbul’da bulunan Belgrad Ormanı’nın Sırbistan ile şöyle bir bağlantısı varmış: Kanuni Sultan Süleyman, 1521 yılında Sırbistan seferinden dönerken, beraberinde pek çok Sırp esirini yanında getirmiş. Bu Sırp esirler de, ormanın içerisinde bir köye yerleştirilmişler ve bu köye de Belgrad Köyü demişler. Tabi köy halkı zamanla bentlerdeki suları kirletince köyü ormandan ayırmak zorunda kalmışlar. Ormanın adı da Belgrad Ormanı olarak kalmış. Uzun yıllar boyunca İstanbulların su ihtiyacı bu bentlerden sağlanıyormuş.

Belgrad Ormanı

Hangi mevsimde gidilir?

Biz sonbaharda gittik ancak her mevsimde gidilir. Çıkın çıkın gidin 😀

Belgrad Ormanı’nda yapılabilecek aktiviteler

Ormana ana kapıdan girer girmez yol ikiye ayrılıyor. Sol taraftan 3 km ilerlediğinizde yürüyüş parkına ve Neşet Suyu piknik alanına varırsınız. Sağ taraftan ilerlerseniz bentler ve piknik alanları karşınıza çıkacaktır. Zaten tüm bu yollar orman içinde birbirine bağlanmakta.

Belgrad Ormanı

Yürüyüş-Koşu

Belgrad Ormanı’nda yapılacak en güzel şeylerden biri ise hiç şüphesiz sabah saatlerinde gerçekleştirilecek koşu ya da yürüyüş. Bu anlamda İstanbul’un en güzel parkurları da burada bulunuyor. En uzun yürüyüş yolu 6,5 km ve Büyük Bent’in yanında bulunuyor.

Belgrad Ormanı

Piknik-Mangal

Belgrad Ormanı’nda pek çok mesire ve piknik alanı bulunuyor. Bazıları kendin pişir kendin ye şeklinde. Mesire yerlerinin hepsi tabelalarla gösteriliyor. Ancak haftasonları genelde oldukça kalabalık oluyor. Buna hazırlıklı oldun deriz.

Bizim kamptan beklentimiz şehrin kalabalığından uzaklaşıp sevdiğimiz dostlarımızla hem kafamızı dinleyip hem de keyifli vakit geçirmek olduğundan ormanın baya derinliklerine kamp attık. Gizli yerimizi öğrenmeyin diye size yolu anlatmayacağım 😛 Zaten o kadar büyük ki eminim siz de size özel bir kamp alanı bulabilirsiniz.

Belgrad Ormanı

Aslında bize bu yeri @nurgazshop.com.tr ve @orman_lezzetleri gösterdi. Doğada harika yemekler yapmak için sakin bir yer bulmuşlar. O haftasonu tesadüfen öğrendik ve biz de lezzetlerinin tadına bakmak için onların yanına gittik. Gittiğimizde zaten o kadar açtık ki ateşte yavaşça pişiridikleri etin tadını hala unutamıyoruz.

Belgrad Ormanı

Hemen çadırlarımızı, masa ve sandalyelerimizi kurduktan sonra yemek hazırlıklarına başladık. Güçlü erkekler tabi odun toplamaya gittiler. Ormanda yanınızda mutlaka balta, testere bulundurun. Bu sayede odun işini çözebilirsiniz.

Belgrad Ormanı

Artık ateşimiz de yandığına göre saç kavurma ve mangalda sucuk-köfte yapabiliriz.

Belgrad Ormanı

Erkekler mangal işleri ile uğraşırken biz de kızlarla masa hazırlığı, meze, salata işlerini yaptık. Çok keyifliydi. Akşam için mükemmel bir rakı sofrası kurmuştuk bile. Artık bundan sonrası bol sohbetli keyfili bir geceydi. Bizim avantajımız kimsenin olmadığı sakin bir yer seçtiğimiz için ormanda ne biz kimseyi rahatsız ettik, ne de başkaları bizi. Hatta bir ara jbl ile dinlediğimiz müziğimizin sesini biraz daha açarak gönlümüzce dans bile ettik. Gecenin sonunda uyku tulumlarımızda mis gibi bir uyku çektik.

Belgrad Ormanı

Sabah uyandığımızda sonbahar olduğundan her yerde kurumuş yapraklar vardı. Mükemmel huzur verici bir görüntüydü. Yine hemen el birliği ile mükemmel bir kahvaltı hazırladık.

Belgrad Ormanı

Ertan’ın menemeni ve Özlem’in mıhlaması kahvaltıya damgasını vurdu tabi yine.

Belgrad Ormanı

Mehmet Ali köpekleri Patron’u da getirmişti kampa. Ondan bahsetmeyi neredeyse unutuyordum. Patron doberman cinsi bir köpek ama o kadar güzel eğitmişler ki hem bizi korudu hem de uyumu ve tatlılığı ile bizi büyüledi.

Belgrad Ormanı

Kahvaltıdan sonra Türk kahvesi keyfini de yaptıktan sonra kurumuş yaprakların üzerinde harika kareler yakaladık. Bu da onlardan biri..

Belgrad Ormanı

En son kamp alanımızı terkederken de ateşimizin iyice söndüğünden emin olup, bütün çöplerimizi topladık. Harika bir haftasonuydu. Belgrad Ormanı’nda ilk kampımız işte böyle geçti. Daha nice güzel kamplara inşallah diyoruz, kamp ateşimiz hiç sönmesin!

Belgrad Ormanı

Maliyet

Yol: 20 TL

Orman giriş ücreti: 15 TL

Yeme-içme: 70 TL

Yazıyı okuduysanız ve beğendiyseniz Belgrad Ormanı Kampımız videomuzu da izlemenizi tavsiye ederiz.  Youtube Kanalımıza abone olmayı ve eğer videoyu beğendiyseniz beğen butonuna basmayı unutmayınız. Bize destekleriniz, beğenileriniz ve yorumlarınız bizi çok motive ediyor, teşekkür ederiz.

Aşkla kalın

 

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR
6 Yorumlar
 1. Cevapla

  Martı

  Nisan 14, 2018

  Geziniz ve mutlulugunuz bol olsun .
  Verdiğiniz bilgiler çok güzel teşekkürler
  Belgrad ormanı güvenli mi bizde eşimle kamp yapmak istiyoruz 😊🏕️🏞️

  • Cevapla

   GezipGelicez

   Mayıs 8, 2018

   biz teşekkür ederiz. Evet kamp için oldukça güvenli bir alan, tavsiye ederiz.

 2. Cevapla

  Alp Aslaner

  Mayıs 15, 2018

  Merhaba
  Ateş yakmak serbest mi? Özel bir izin gerekiyor mu?

  • Cevapla

   GezipGelicez

   Mayıs 15, 2018

   Kamp yapmakta, ateş yakmakta özel izne tabi. Fakat bizim kamp yaptığımız alan iç kısımda gözden uzak bir yerde olduğu için, temiz temiz kurduk çadırımızı, yaktık ateşimizi sorun olmadı.

 3. Cevapla

  Umut

  Ekim 11, 2019

  Merhaba kampı nereye kurdunuz tam olarak tarif edebilir misiniz acaba? Biz de bu haftasonu gideceğiz gözden uzak bir yerlerde olsun istiyoruz.

  • Cevapla

   GezipGelicez

   Kasım 8, 2019

   Merhaba, son zamanlarda nişan vs blogla çok ilgilenemedik kusura bakmayın. Mesajınızı yeni gördük. Ormanın baya derinlikleriydi kampa gittiğimiz açıkçası şu an gittiğimde bile bulabilir miyim bilemiyorum.

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe