ayvalık
TÜRKİYE

Ayvalık Gezi Rehberi|Ayvalık’ta Bir Gün Geçirdik

Tarafından
üzerinde
Temmuz 10, 2018
Ayvalık’ı en güzel tanımlayan cümle “Rakı Balık Ayvalık” mış. Gidince ilk öğrendiğimiz bu oldu. Bizim de çok hoşumuza gitti. “Rakı Balık Ayvalık” yazan magnetleri her yerde bulabilirsiniz.
Biz bu seyahate Pelerin Tur aracılığı ile gittik. Bir tur vasıtasıyla çıktığımız ilk seyahatti bu. Bu güne kadar tüm seyahatlerimizi kendimiz planlamıştık. Bunu göz önünde bulundurursak bize göre Pelerin Tur bu konuda başarı sahibiydi.
Kısaca Pelerin Tur’dan bahsetmek gerekirse, aslında genç ve dinamik bir ekibe sahip yeni bir tur firması diyebiliriz. Merkezleri Sakarya’da bulunuyor. Bizimle sosyal medya üzerinden iletişime geçtiler. Biz de zaten gitmek istediğimiz Ayvalık-Cunda Adası rotasında onlara katılarak hem turla seyahati deneyimlemek hem de kendilerine destek olmak istedik. Tura cuma akşamı İstanbul otogardan İzmit’e giderek katıldık. İstanbul’dan siz de Pelerin Tur’un turlarına katılmak isterseniz kendileri ulaşım konusunda her türlü desteği sağlıyorlar. Ayrıca fiyat performans ilişkisi açısından da biz kendilerini gayet başarılı bulduk. Siz de turlarını incelediğinizde kendiniz görebilirsiniz zaten.

Ulaşım

Akşam saatlerinde İstanbul’dan otobüsle yola çıktık. Sabah 07.00 civarında  vardık. Pelerin Tur’un bu hafta sonu katıldığımız tur programında “Ayvalık-Cunda Adası-Bozcaada” vardı. Tüm ulaşımı Pelerin Tur’un tur otobüsü ile gerçekleştirdik. Otobüs gayet konforluydu, rahat bir yolculuk geçirdik. Her koltuk priz olması da telefon ve lap top kullanımı için büyük kolaylık sağlıyor. Bu özelliğini sevdik. Çünkü biliyorsunuz ki her otobüste bulunmuyor.
Yaptığımız ilk şey meşhur Ayvalık Tostu’nu yemekti. Biz tostumuzu denize nazır bir mekanda yemeyi tercih ettik. Tost kişi başı 10 tl idi.
Kahvaltımızı yaptıktan sonra enerjiyi depoladık ve kendimizi güzel Ayvalık sokaklarının büyüsüne bıraktık.
Ayvalık eski bir Rum yerleşim yeri; bundan dolayı şehrin her yerinde eski Rum mimarisi örneklerine rastlamanız mümkün. Ayvalıkta dikkatimizi çeken diğer şey ise Ege bölgesinin genelinde yaygın olan zeytin ağaçları ve zeytinciliğin yanı sıra çam ağaçları çam fıstığı yetiştiriciliği ile son zamanlarda yaygın hale gelmiş. Çam yetiştiriciliği devlet destekli ve yerel halkın da katkıları ile Ayvalık’a kazandırılmış. Şehrin dokusunda da büyük oranda uyum sağlamış. Etrafta bolca orjinal hali yuvarlak olan bu çam ağaçlarını görmeniz mümkün.

Ayvalık’ta ne yenir?

Ayvalık Tostu 

Ayvalık tostunun içinde sosis, sucuk, salam, kaşar, turşu ve ketçap-mayonez bulunuyor. Biz tostumuzu Ayvalık’ın spor takımı Ayvalıkgücü’nün tesisleri olan çay bahçesinde yemeyi tercih ettik. Çünkü mekanın manzarası çok güzeldi. Belki diğer tostçulardan lezzet olarak ayıran bir farkı yok ama sokak arasında değil de deniz kenarında olması bizi cezbetti.ayvalık

Papalina

Papalina balığı sadece Ayvalık’ta çıkan bir balık. O yüzden geldiğinizde tadına bakın deriz. Hamsi ve istavritten daha küçük bir balık türü. Kılçığı ile yenilebilir cinsten. Biz ızgara ve tavasını tavsiye ediyoruz. Yemek için en uygun mevsim ağustos ayı.ayvalık

Sakızlı Dondurma

Bozcaada’da olduğu gibi Ayvalık ve Cunda Adası’nın da sakızlı dondurması çok meşhur. Biz sakızlı olan dondruma olsun kurabiye olsun hepsini çok sevdiğimizden yine ellerimizde kurabiyelerle gezdik.

Lor Tatlısı ve Lor Kurabiyesi
Ayvalık’ta renkli sokaklarda kaybolmuştuk ki karşımıza Güler Tatlıhanesi çıktı. Ayvalık’a gelince Güler Tatlıhanesi’nde lor tatlısını sakızlı dondurma ile mutlaka deneyin demişlerdi. Tok olmamıza rağmen tabii ki hemen aldık bir tane ve tadına baktık. Normalde şerbetli tatlıları o kadar çok sevmemize rağmen içinde peynir yani lor olduğundan sanırım dondurma ile lezzetine bayıldık. Güler Tatlıhanesi’nin çalışanları da çok sıcakkanlı ve hoşsohbettiler çok teşekkür ederiz. Fiyatları da gayet uygundu. Sakızlı dondurmalı lor tatlısı, girit böreği ve bir tane un kurabiyesine toplamda 7,50 tl ödedik.ayvalık
Zeytinyağlı Girit Böreği
Güler Tatlıhanesi’nde bir börek sever olan benim gözüme bir börek ilişti. Üzerine pudra şekeri ekerek servis yapıyorlardı. Lor tatlısının üstüne bir de dedim “Bu ne ya? Ben de tadına bakmak istiyorum”. Hemen getirdiler bize de bir tabak. Ve ilk çatalı almamla resmen BA-YIL-DIMM! İçerisine tatlı lor koyularak zeytinyağı ile yapılan bu böreğin üzerine bir de pudra şekeri ilave edilince muhteşem bir lezzet olmuş. Eğer benim gibi börek seviyorsanız şiddetle denemenizi tavsiye ederim.ayvalık
Lokma
Ayvalık’ta her yerde bildiğimiz lokma tatlısını görmeniz mümkün. Birçok yerde dondurmanın yanında da ikram ediliyor.
Rakı Balık Ayvalık

Ayvalık ve Cunda Adası’nda müzik eşliğinde rakı balık keyfi yapabileceğiniz çok güzel renkli restoranlar var. Biz bu sefer Rakı Balık keyfi yapmaya vakit bulamadık. O nedenle bir restoran önerisi şu an için veremiyoruz. İnşallah bir daha ki sefere diyelim.

ayvalık

Bizevdeyokuz’dan alıntıdır.

Ayvalık’ta yapılacak aktiviteler

Sabah Ayvalık’a geldiniz. Ayvalık tostu ile kahvaltınızı yaptınız. Hemen kendinizi Ayvalık’ın renkli sokaklarına atıyorsunuz. Sokakları gezerken Güler Tatlıhanesi’nden dondurmalı lor tatlınızı yiyip ardından sahile doğru adımlıyorsunuz.ayvalık
ayvalıkTekne Turu
Sırada tekne turu ile Ayvalık’ın bütün koylarının gezmek var. Tekne turu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü Ayvalık ve çevresini en iyi görebileceğiniz seyahat türü bu. Aynı zamanda sıcak yaz havalarında sahildeki kalabalıktan uzaklarda temiz koylarda denize girip serinleme imkanını sunuyor. Bir diğer yapacağınız şey ise tekne ile geri dönmeyin Cunda Adası’na çıkın. Cunda Adası’nı da keşfettikten sonra seyahatinize devam edin.ayvalık
Dalış
Ayvalık ve Cunda Adası çevresinde dalış aktivitesi de yapabilirsiniz. Akdeniz’e göre dalış aktivitesi bir tık daha zayıf gibi geldi bize.

Konaklama

Cumartesi gecesi konaklamamızı Elise Otel’de gerçekleştirdik. Otel Cunda Adası’nda bulunuyor. Gayet temiz ve güzel bir oteldi. Oda manzaraları da güzeldi. Zaten otelde çok fazla zaman geçiremediğimiz için bizim için otelin çok bir önemi yoktu.
Genel konaklama ücretleri gecelik 70-400 tl arasında değişiyor diyebiliriz.

Ayvalık’ta Kamp

Birçok kamp alanı bulunmakta. Kamp alanlarında gecelik konaklama 30-70 tl arasında değişmektedir.

Şeytan Sofrası’nda Günbatımı

Adı üzerinde Şeytan Sofrası ulaşım açısından zor bir yer. Yolu hem çok virajlı hem çok dik. İnip çıkarken size dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Günün her saati ve özellikle günbatımında çok fazla ziyaretçisi olduğu için o dik yollarda bir de trafikle karşılaşabilirsiniz. Bizden size tavsiye trafiğin sıkışmasını beklemeden aracınızı trafik oluşmasına sebep olmayacak bir yerde park edip, yürümeye başlamanız. Bu sayede manzaranın atmosferine de yavaş yavaş kendinizi hazırlamış olursunuz.ayvalık
Şeytan Sofrası; bu güne kadar bizi etkilemeyi başaran nadir manzaralar arasına girdi. Fotoğrafınızı çekildikten sonra alanda bulunan çay bahçelerinde kahve çay artık canınız ne isterse onun eşliğinde günü batırmanız büyük keyif verecektir. Biz de öyle yaptık. Günbatımını tam yakalayamadık. Çünkü güneşin önüne bulutlar geçmişti. Şans meselesi bu işler. İnşallah siz yakalarsınız.

Şeytan Sofrası’nın Hikayesi

Eski zamanlarda Ayvalık’ta yaşayan bir Rum kızı varmış. Adı Penelope. Bu Rum kızı kilise ile zıtlaşmış ve bu nedenle kilise tarafından “Şeytan” olarak yaftalanmış. Herkes kızı dışlayınca Pelelope de tek başına bugün Şeytan Sofrası dediğimiz bu tepeye yerleşmiş. Aradan yıllar geçmiş. Bir sene bölgede çok fazla kuraklık yaşanmış. Halk hasat zamanında kuraklıktan dolayı yeterli mahsül elde edemediğinden aç kalmış. Bu durumun suçlusu olarak da uğursuzluğu Penelope’ye bağlamışlar ve onu öldürmek içim toplaşıp tepeye çıkmışlar. Penelope bir çoban tarafından bu duruma karşı önceden uyarılmış. Durumdan haberdar olan Penelope sofrada bir kuş sütünün eksik olduğu güzeller güzeli bir sofra kurmuş. Sofrada yok yokmuş. Zaten aç olan halk bu sofra ile karşılaşınca Penelope’yi falan unutup hemen yemekleri yemeye başlamışlar. Bu sayede Penelope de kaçma fırsatı bulmuş.
Tepenin en ucundaki demir parmaklıklarla çevrili ayak izi şeklindeki çukuru Şeytan Sofrası tepesine elince görürsünüz. Hatta üstüne insanlar dilek çaputları bağlıyorlar. Efsaneye göre bu Şeytan’ın ayak izi. Bizim gibi mitolojik efsaneleri seviyorsanız bu efsane tam size göre: Zeus’un süt annesi İda, Zeus’a zarar verir korkusuyla Şeytan’ı kovar. Üç ayaklı olduğuna inanılan Şeytan da kaçarken ayak izinin birini Kazdağı eteklerine, birini Midilli Adası’na, birini de Şeytan Sofrası’na bırakarak kaçmış.
Biliyorsunuz ki ülkemizde bir diğer zenginliklerinden olan Kaz Dağları (İda Dağı) ve çevresi tüm Yunan mitolojisinin geçtiği yerler. Kaz Dağları’na da gitmeyi ve o güzel efsanelerin geçtiği coğrafyaları gözlerimizle görmeyi iple çekiyoruz. Bakalım bir sonraki seyahat sizin de yardımlarınızla nerede olacak?

Bizim haftasonu bir günde Ayvalık turumuz bu şekildeydi. Bir günde her şeyi yapmak zor ama biz dolu dolu geçirdiğimizi düşünüyoruz. Şimdilik bizden bu kadar.

Aşkla kalın

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe