ayder
KARADENİZ

Ayder Yaylası Kamp ve Gezi Rehberi|Rize

Tarafından
üzerinde
Ağustos 26, 2018
Ayder Yaylası, Karadeniz bölgesinde ki yaylalar arasında hemen hemen her konuda en gelişmiş yayladır. Hatta ilk adım attığınızda buranın yayla değil bir ilçe olduğunu düşünebilirsiniz. Modern hayat ve popüler kültürün karşısında dayanamamış ve yaylalıktan bir şehir halini almıştır. Bu sebeple Ayder Yayla’sında aradığınız her şeyi bulmanız mümkündür ve gayet rahat edeceksinizdir.
ayder

Ulaşım

Yukarıda bahsetmiştik; Karadeniz bölgesinin ulaşımı en rahat yaylası bizce Ayder Yaylası idi. Ayder Yaylası; Rize Merkeze 70 km uzaklıkta. Çamlıhemşin’e ise 20 km mesafededir. 1350 m rakıma sahip olan yayla, çam ağaçları ile kaplıdır. Rize merkezden, Yaylanın en uç noktasına kadar ulaşım asfalt ve düzgün yollar ile sağlanıyor. Gidecekler araçla ulaşım konusunda korkmasınlar, altı yere yakın araçlarla ulaşım sağlayabilirler. Ayder Yaylası’na girmek için önce, Milli Parka giriş yapmanız gerekiyor. Giriş 11 tl.
ayder

Konaklama

Ayder Yaylası, bir Milli Park olduğundan içeride kamp yapmak konusunda bir sıkıntı yok. Fakat yayla, yayla olmaktan çıkıp şehir haline döndüğünden dolayı kamp yapacak alan bulmak pek de kolay olmuyor. Her yerde otel pansiyon resturant vb. işletmeler var. Son yıllarda Arap turistlerin bölgeye yoğun ilgisinden dolayı bu yaylada fiyatlar oldukça yüksek. Bunlardan dolayı kamp alanı bulmak çok zor. Biz de hem bu sebepten ötürü hem de kişisel ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz bir tesis olsun diye Ayder Camping’i seçtik.
ayder

Ayder Camping

Ayder Camping, aynı zamanda Ihlamurlar Altı olarak da biliniyor. Biz tesise ulaştığımızda artık hava kararmıştı. Kamp alanında bulunan şöminede yanan ateşin başında çok tatlı tam bir Karadeniz Kadını oturuyordu. Akşamları hava serin olduğundan hemen ateşin başına sokulduk. Bu kadın işletmenin sahibi olarak kendini bize tanıttı: “Ben Ihlamurlar Altının Meryem Annesi’yim” dedi. Kamp alanı Meryem Anne ve oğlu tarafından işletiliyor. Gecelik kişi başı konaklama 25 TL. Ayder Camping‘in instagram hesabına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Web sitesine ulaşmak için ise buraya tıklayınız. 
ayder

Ayder Camping hizmetleri:

  • Wc
  • Wifi
  • Bulaşık yıkama alanı
  • Cafe-restaurant
  • Otopark
  • Bungalov
  • Kamelya
ayder

Not: Kamp alanında duş bulunmamaktadır.

Ayder Camping Kuralları

  • Saat 22.00’da yat saati ya kimseyi rahatsız etmeden yatacağız ya da kimseyi rahatsız etmeden takılacağız.
  • Ateş yakmak için tek bir alan mevcut, onun haricinde ateş yapmak yasak. Yat saatinde ateşi söndürmek zorundasınız.
  • Alkol kullanımı yasak.
ayder

Ayder Yaylası’ndaki Diğer Konaklama Alternatifleri

Kamp harici konaklamak isteyenler için ise birçok alternatif bulunmaktadır. Bunlar arasında otel, pansiyon, bungalov, apart yer almaktadır. Fakat Arap turist yoğunluğundan dolayı fiyatlar çok yüksektir. Size tavsiyemiz bu yaylaya sezonda gidiyorsanız kamp yapmanız ya da sezon haricinde tatilinizi Arap turistlerin çekildiği döneme getirip konaklama fiyatlarında kar etmeniz olacaktır.

Ayder Yaylası’nda Ne Yenir?

Bize soracak olursanız hiçbir şey yenmez. Çünkü yoğunluktan dolayı bütün yöresel lezzetler işletmeler tarafından seri şekilde üretiliyor. Biz de Trabzon’da yediğimiz efsane muhlamadan sonra tekrar burada denediğimizde hayal kırıklığına uğradık. Bunların yanı sıra burası artık bir yayla değil şehir olduğundan fast-food da dahil olmak üzere her lezzette yiyeceğe ulaşmanız çok kolay. Fakat yine Arap turistlerin yoğunluğundan aşırı derecede yüksek fiyatlarla karşılaşacaksınız. Örneğin biz iki kişilik mıhlama ve iki çaya 50 TL verdik. Ancak Trabzon Uzungöl’de efsane bir kahvaltı sofrasına iki kişi toplamda 50 TL verdik. Aradaki farkı görüyorsunuz. Bir de Şimal Pide’de pide yedik. Fiyatlar normaldi ama pideyi hiç beğenmedik. Bizim Ayder’deki yemek faslımız bu kadardı. Onun dışında iki gece üç gün Ayder’de kaldık, ancak yemeklerimizi hep kendimiz hazırladık.
İşin aslını söylemek gerekirse burası yayladan şehire döndüğünden dolayı çok fazla gezmedik. Burayı konaklama üssümüz olarak kullanıp diğer yaylaları keşfettik. Diğer yaylarlar derken kaldığımız Ayder Camping’in yardımlarıyla Gezdurici Tur ile Pokut ve Sal yaylalarına gittik.
ayder

Ayder Yaylası’nda neler yapılır?

Aktivite olarak Karadeniz’in popüler eğlencesi Zipline ve yaylanın meşhur devasa yanarlı dönerli salıncağına binebilirsiniz. Şelaleyi gören cafelerden birine gidip manzaraya karşı güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Gece birçok mekanda yöresel Karadeniz türküleri ve tulum dinletisi oluyor. Bunlara katılabilirsiniz.

Ayder Yaylası’nda Kaplıca Keyfi

Kaldığımız kamp alanında duş olmadığından dolayı duşu sorduğumuzda bize yaylada bulunan kaplıcayı önerdiler. Biz de ilk günün sonunda artık kendimizi baya bir pis hissediyorduk. Atladık arabaya koştuk kaplıcaya. Meğer burada kaplıcalar ne kadar popülermiş. İğne atsanız yere düşmüyor maşallah. Kişi başı giriş ücreti olarak 15 tl ödedik. Erkek ve bayan ayrı bölümlerde yıkanıyorsunuz. Değerli eşyalarımızı dolaba koyduğumuzdan bir saat sonra burada buluşuruz deyip ayrıldık. İçerde de yine Araplar yoğunluktaydı. Güzelce bir yıkanıp kamp alanımıza dinlenmeye döndük.
“Karadeniz Bölgesi’nde başka nereleri gezebilirim?” diyenler buraya tıklayarak ilgili diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @gezipgelicez Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmına sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!

Aşkla kalın!

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe