Ani Harabeleri
TÜRKİYE

Ani Harabeleri Gezi Rehberi|Kafkasya’ya Yolculuk

Tarafından
üzerinde
Ekim 18, 2017

Ani Harabeleri

Zaman da yolculuk; bulunduğumuz atmosferin ruh halimizi değiştirdiğine inananlardanım ve Ani Harabeleri ‘nde atmosferi dibine kadar yaşatan yerlerden birtanesi. Bu kırk kapılı şehirde ”duduk” sesleri yerini kanla ezana bırakmış…
Onlarca kültüre, yüz bin’lerce insana ev sahipliği yapmış bu kente biz hala harabe diyoruz. Sizce üzülmek için yeterli bir sebep değil mi bu? Ani 15 Temmuz 2016 yılında Unesco Kültür Mirası listesine alınmasıyla biz önem vermesek de artık Dünya tarafından önem arz etmeye başlamıştır. Biz Ani’ye henüz kar örtüsü tam anlamıyla kalkmadan gitmiştik.Bize yarı beyaz, yarı toprak toprak rengi merhaba dedi. Bu yazıda elimizden geldiğince tecrübelerimizi size aktarmaya çalışacağız.Ani Harabeleri Tarihi

Ani Antik Kenti M.Ö. 3000’den M.S. 16. Yüzyıla kadar yaklaşık 3600 yıl boyunca Anadolu’nun en zengin, en kalabalık ve en üstün nitelikte mimari eserlerle donatılmış yerleşim yerlerinden biri. 6400 km’lik İpek yolu üzerinde yer aldığı için özellikle 9. Ve 14. Yüzyıllar arasında Orta Çağ’ın en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş. Ani’de az ya da çok hüküm süren devletler sırasıyla Bargatlı, Bizans, Selçuklu, Gürcü, Harzemşah, Moğol, İlhanlı, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Afşar Türkleri ve son olarak da Osmanlılardır. Ani 1534-1878 yılları arasındaki Osmanlı döneminde pek tercih edilen bir şehir olmadığı için gözden düşüyor. 1878-1918 dönemindeki 40 yıllık egemenliklerinde Ruslar da Ani yerine Kars şehir merkezini tercih edince, bir dönemin gözdesi ve 100 bin nüfusluk kenti Ani tamamen kaderine terk edilmiş oluyor. Şehirdeki ilk kazı çalışmalarıysa 19. Yüzyıl sonlarında şehir Rus egemenliğindeyken başlatılıyor. Günümüzdeyse Ani Antik Kenti Arpaçay’ın yanı başındaki Kızlar Manastırı, İpek Yolu Köprüsü, Meryem Ana Katedrali, Selçuklu Camisi, Selçuklu Medresesi, Hamamları, M.Ö. 3000’li yıllardan mağara yerleşimleri ve en önemlisi de iyi korunmuş şehir surları ile Türkiye’nin en iyi kültür miraslarından biri olmaya devam etmekte ve ziyaretçilerini beklemektedir.

Ani Harabeleri’ne Ulaşım

İstanbul’dan yada diğer şehirlerden Kars’a gelebileceğimiz birçok alternatif var; uçak, Otobüs vb. Fakat bizim size tavsiyemiz neredeyseniz önce oradan Ankara’ya gitmeniz ve oradan Doğu Ekspresi ile bu yolculuğu gerçekleştirmeniz olacaktır. Doğu  ekspresi ile ilgili tüm detayları buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Doğu ekspresi çünkü; o eşssiz ortama kendinizi hazırlamanız ancak 24 saatlik bir tren yolculuğu ile olurda ondan.
Kars’a ulaştıktan sonra Ani Harabelerine gitmenin birkaç yolu vardır bunlardan ilki;
 • Şehir merkezinden kalkan Ani dolmuşları; ama burada size şöyle bir kötü haberim var. Aslında bu dolmuşlar hergün öğlen 13:00 da Ani Harabelerine değil yanında ki köye kalkar ve geri dönüşü yoktur. Çünkü ertesi gün sabah tekrar şehir merkezine gidecektir. Minübüs kullanacaksanız eğer bunu göz önünde bulundurmalısınız.
 • İkinci alternatif araç kiralamak olacaktır. Ortalama araca 90 tl gibi bir rakam ödeyip, 30-40 tl arasıda yakıt koyarsanız Ani Harabelerini güzelce gezersiniz.
 • Üçüncü ve bizim en tavsiye ettiğimiz alternatif ise taksi ve dolmuş kiralamak olacaktır. Taksi ile sadece Ani Harabelerini değil sabah erken çıkıp (8 gibi); önce Ani ardındanda Ardahan’daki Çıldır gölünü gezmeniz olacaktır. Bu yolculuğu ise taksi ile ortalama 150-200 tl arası. Dolmuş kiralarsanız ise 200-250 tl arası bir rakama gerçekleştirebilirsiniz. Trenle yolculuk esnasında insanlarla kaynaşın çünkü herkes sizinle aynı maksatla gidiyor Kars’a ve birkaç kişi birleşip ortak bir dolmuş kiralarsanız yolculuk daha hesaplı hale gelecektir. Kars Merkez Taksi ye buraya tıklayarak ulaşabilrsiniz.

Ani Harabeleri’ndeki Tarihi Eserler

 • Abdulhamrants Kilisesi
 • Ani Katedrali
 • Ateşgede
 • Surlar
 • Surp Arak’Elos Kilisesi
 • Kuş Evleri
 • Kaya Şapeli
 • Gagik Kilisesi
 • İpek Yolu Köprüsü
 • Selçuklu Sarayı
 • Küçük Hamam
 • Manuçehr Camii
Tavsiyeler
Bu kadar kitabi bilgi verdikten sonra benim size tavsiyelreim ise size şunlar olacaktır. İlk olarak söyleyeceğim mutlaka ama mutlaka Kars’a Doğu Ekspresi ile gelemeniz. Ulaşım konusunda ise; yolculuk esnasında bir grup oluşturun ve servis kiralayın. Ani Harabelerine gitmeden önce mutlak antik kentteki eserleri araştırın ve ne amaçla kullanıldığını, yapımı öğrenin çünkü empati kurmanıza yardımcı olacak ve daha güzel duygular yaşamanıza sebep olacaktır. Yanınıza kalın eşyalar alın çümkü Kars iklim itibarı ile soğuk bir yer hemde Ani Harabeleri açık bir alanda olduğundan dolayı aşırı rüzgar alıyor. Yanınıza bir termos kahve yada çay alın tarihi eserler karşısında geçmişi hayal edip, bugünü yaşarken size yardımcı olacaktır.
Aşkla kalın…
Sizin için birkaç keyifli film bırakıyoruz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR
2 Yorumlar
 1. Cevapla

  Tatil Durakları

  Haziran 25, 2018

  Ani Harabeleri ile ilgili güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  • Cevapla

   GezipGelicez

   Haziran 27, 2018

   Teşekkürler.

YORUM YAP

Hatice&Ertan
İstanbul,TÜRKİYE

Biz Hatice ve Ertan... Doğduk, büyüdük, okuduk... Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik... Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz... Aslına bakacak olursanız ikimiz de hergün metrobüste karşılaştığınız tiplerdeniz. Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; "Oraya nasıl gidilir?", "Burada ne yenir?", "Şurada nerede kalınır?" diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim...

BİZİ YOUTUBE’DA TAKİP EDİYOR MUSUN?

Kategoriler
Arama
Ne Okuyoruz?
Bumerang - Yazarkafe